sebze çobasını nasıl çeşitlendireceğim?

gesnur soruyor: 3

sevgili anneler sorularımı sıralıyorum:

1- sebze çorbasında 1. haftamızı doldurmak üzereyiz. şimdiye kadar havuç- patates-kabak-karnıbahardan oluşan kombinler yaptım. pişince zeytinyağı ekledim.daha ne ekleyebilirim?maydonoz eklesem mesela diğerleri de kalmalı mı? her seferinde bir çeşit daha ekleyerek mi gitmeliyim yoksa o an evde ne varsa onu mu koymalıyım?

2- içine bulgur mu, pirinç mi, irmik mi katmalıyım?bunları katacaksam ne zaman katmaya başlamalıyım?henüz erken mi?

3- et ve et suyu ya da tavuk ve tavuk suyu ne zaman koyuluyor erken mi daha?

4- ben aynı gün içinde sabah yarım elma yada armut- öğleden sonra yoğurt- akşam üzeri çorba içiriyorum. yani aslında tam da yemiyor bunları, hepsinden azar azar yiyor ana besinimiz süt tabiki tam gaz devam ediyoruz emzirmeye.

5- muhallebi ya da bebe bisküvisi versem mi? bunlar ne işe yarar? gereksiz mi?anne sütümden muhallebi yapsam olur mu? gereksiz mi yoksa?

çorba diye yola çıktım bissürü şey sordum:)şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


guneyda

Sizin saydıklarınız dışında kereviz, ıspanak ve enginar ile çeşitlendiriyorum, yani hepsi aynı gün değil, patates ve havuc mutlaka oluyor. organik pazara yolum düşerse domates de alıyorum biraz da domates ekliyorum lezzetlendirsin diye...şu an mevsimi değil ama yazın kırmızı biber de eklenebilir..

tahıl olarak bazen pirinç, bazen bulgur koyuyorum, daha çok bulgur ama..pirinç çok sağlıklı değil.

 


CokBilmis

Maşallah diyeyim ben de, başlar başlamaz bu ne hız? :)


PRENSESIMMM_2010

yani yukarda yazılanlar katılmakla beraber 6.aydan sonrada faydalanırsın düşüncesiyle yazayım  ben irmiği ve bulguru tercih ederdim bide her öğünde çok çeşitlilikten yanaydım hala yanayım...bide günlük sütlerden yoğurt mayalardım hergün bir çay bardağı taze taze bunu hiç ihmal etmemiştim işte... ama 6.aya kadar sadece enne sütü taraftarı olanlardanım ki benim kızım 3 ile 5 ay arası gram gram kilo aldığı ve emmeyi bırakma derecesine geldiği halde  ben yinede anne sütünde ısrar edip mamaya geçmeyenlerdendim geçen haftaya kadarda hala emiyordu :(( haa 4.aydan sonra sadece meyva kaplarında meyvalar bide tadımlık bizim yemeklerden değdiriyodum ağzına oda tabağıma atladığı için..Cevaplamak için Üye ol