Sadece makarna ve pilav yiyor

zeynephandekayiran1 soruyor: 6

merhaba arkadaşlar , 27 aylık bir oğlum var. sabah kahvaltısını güzel yapıyor. öğlen uykusundan sonra muz cicibebe ve süt karıştırıyorum bir tabak yiyor. ama akşam yemeği makarnadan başka bir şey yemiyor. arada da pilav zorla. daha ağzına ne sebze ne de bir lokma et tavuk balık almadı. diline değdiği anda geri çıkartıyor. lütfen nasıl et ve başka bir şey yedireceğim konusunda yardımcı olur musunuz ?.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


burcaksahin

Yemek konusunda herkesin ağız tadı, bütçesi, hazırlama vakti farklı olacağından yorum yapmak bana pek uygun gelmiyor. Lakin yazdıklarınızdan hareketle ne yapmamanızın uygun olacağını belirtmek istedim.

https://gidadedektifi.com/2017/09/11/eti-cicibebe/

Bu linkte cicibebenin içeriği hakkında detaylı bilgi var. Aslında etiketten yazandan farklı bilgiler değil. Ancak okuyacağınız üzere %26 şeker var. Yani o sütün içine doğradığınız 4 cicibebenin 1 tanesini kaşıkla şeker koymuş gibi oluyorsunuz. İçine kattığınız sütün kendi şekeri var, muzun şekeri var, cicibebenin şekeri var... Evet oğlunuz doyuyordur ama ağız tadı, bağırsak florası hepsi şekere alışık duyarlı ve hatta çok istekli gelişir. Bu nedenledir ki hep aynı tadı veren yiyecekler ister. Cicibebe koymadan veya evde daha az katkı maddeli, daha az şekerli alternatifler pişirmeyi deneyebilirsiniz.

"akşam yemeği makarnadan başka bir şey yemiyor" demişsiniz ya, pişirmeyin. Yani bulamasın. Siz önüne aç kalacak diye her akşam makarna seçeneği sunarsanız başka birşey zaten yemek istemez :) Biraz kararlı olun. Gerekirse sadece içeriği güçlü bir çorba içsin yeter. Siz kendinize ne pişiriyorsanız ondan verin hep önüne. Evet belki başlarda yemeyecek ama vazgeçmeyin. Emin olun bir kaç çeşit seveceği çeşit çıkacaktır. Siz pes etmediğiniz sürece :) 

Ha bunları böyle yazdım diye benim çocuklarım herşeyi yiyiyor gibi gözükmesin :)) Ama durmaksızın tükettikleri bir çeşit yok. Elimizden geldiğince farklı seçenekler, farklı yollarla pişmiş sebzeler, etler deniyoruz. Beğenmezlerse başka seçenek pişirmemeye dikkat ediyoruz. O durumda sofradaki salatadan veya turşudan tırtıklayıp kalkıyorlar. 

Sevgilerimle.


zeynephandekayiran1

Burçak hn yanıtınız için tşk ederim. cici bebe konusunda ki önerinizi dikkate alacağım. ancak akşam yemeği konusunda , önüne koyduklarımızı yemez ise o akşamı boş mu geçirelim. yoksa abur cubur ile mi atlatalım. yemediği durumlarda ki öneriniz nedir ?


burcaksahin

Bu soru bana kalsa "boş geçsin" derim. Ki ben yemek sunsam da çocuklarımın boş geçirdiği çokkkk akşamlar oldu :))) Bir akşamlık açlıktan birşey olmaz kannatindeyim. Ama herkes için bu geçerli olmayabilir. Eş faktörü, gündüz ne kadar yediği, annenin yemeye bakış açısı, uyku durumları gibi birçok değişken var bu sorunun net cevabını verebilmek için. Net cevap da aslında çocuğa ve anneye göre nettir. Bir başka anneye uymayabilir. 

Ama naçizane birşey belirtmek isterim. Siz her önüne koyduğunuz yemeği beğenmeme ve reddetme durumunda o akşamı abur cubur ile atlatırsanız, zaten daima ve daima abur cubur seçeneğinin geleceğini kodlar ve ne sunarsanız sunun beğenmez :) çünkü beğenirse abur cubur yiyemez.... (ayrıca abur cuburdan kastınız nedir mesela?)

Şöyle diyeyim: öncelikle sofraya cocugunuzun yine yemeyi reddedeceği düşüncesiyle oturmamaya çalışın. Gerçekten annelerin o kaygısını hissedip pek güzel kullanma eğiliminde yeni nesil çocuklarımız :)) Hep olumlu düşünmeye bakın lütfen.

Reddederse reddetsinden kastım şu: tarhana çorbası, kıymalı X yemeği, salata ve cacık var diyelim. Hepsi sizlerle beraber yiyebileceği yemekler. Tarhana çorbasını red mi etti, kıymalı X yemeğini sunun. Kıymalı X yemeğini de mi reddetti, sofrada salata ve cacık var isterse yiyebileceği. Kararlı olun demekte ki amacım bu 4 çeşidi de yemezse lütfen kalkıp makarna haşlamayın.

Dilerim anlatabilmişimdir :)


zeynephandekayiran1

Burçak hn sizi çok iyi anlıyorum. Anladığım kadarı ile bu işte öncelik sabır ve kararlı olmak :) değerli görüşlerinizden ve zaman ayırıp cevap vermenizden ötürü çok teşekkür ederim.

abur cuburdan kasım simit ve ya bisküvi ve ya çubur kıraker,cips bunları keyifle yiyor. ama gel gör ki yaş pasta ve ya örneğin baklava yemiyor.  aslında bizim biraz hatamız oldu. her şeyi püre yaparak ve aynı tarz besledik en başka. şimdi de ön yargısından dolayı farklı bir tat alınca direk ağzından çıkartıor. ama sevdiği yemek oldu mu da zevkle yiyor.

maalesef çorbanın hiç bir türlüsünü içiremiyoruz. bilmiyorum artık ön yargımıdır başka tatlara mı kapalıdır.


önerilerinizi dikkata alacağız ve sabır ile ilerlemeye gayret göstereceğiz.


burcaksahin

Rica ederim :) hepimiz bir şekilde aynı yollardan geçtik, geçiyoruz.

YAzsam mı yazmasam mı bilemedim ama dayanamadım. Bisküvi ve ya çubur kıraker, cips çocugunuzun yememesi ya da gerçekten nadiren tüketmesi gereken şeyler. Bakın "şeyler" diyorum çünkü onlar "besin" değiller. Çocuğunuzu anca gerçek besinler besler ve büyütür. Diğerleri sadece doyurur ve vakit geçirir. (lütfen içeriklerini okuyun, araştırın.) Çubuk kraker koyduğunuz sehpaya 1 havuç dilimleyin, bir mandalina soyun, 3-5 leblebi / başka çerez koyun. Tek ısırık dahi alsa emin olun cipsten daha faydalı olur onun için :))

En başta da dediğim gibi yemek / beslenme konularında herkesin doğrusu herkese uymaz. Ama nurti'nin sloganındaki gibi "Çocuklu hayat paylaştıkça güzelleşiyor." Bunlar benim düşüncelerim. Ben paylaşmadan geçemedim. Araştırıp uygulamak veya uygulamamak sizin elinizde. 

İyi günler.


SelmaOnurEmre

Burçak yazılabilecek herşeyi yazmis sagolsun. Lütfen olabildiğince abur cuburdan uzak tutun. Hiçbirşey için geç degil. Kararlı olun. Çocuğunuzun önündeki ömrünü sağlıklı yiyeceklerle geçirmesi sizin şimdiki tutumunuzla alakalı. Cevaplamak için Üye ol