Anne olmayı beceremedim...

araf_01 soruyor: 10

Anne olmayı beceremedim..Beceremedim oğlum hala aç duruyo emmeyi mamayı reddettiği gibi ek gıdalarıda reddediyor boğazından bir kaşık birşey girmiyor mama ise sadece uyku sırasında..Beceremedim hala küçücük kilo alımı yok..Beceremedim ben bu işi beceremedim gitti..

 Bulamadı doktorlar  çaresini saatlerdir aç kalmasına inanamadı gitti..O aç kaldı ya annesininde boğazından bir lokma geçemedi tıkandı kaldı bir yerlerde  o aç kaldı ya annesinin yüzü gülmedi döktü yine gözlerinden damlaları..

Uyuyamadı yine bugün açlığından çorbalar yaptım hazır kaşık mamaları denedim meyve verdim yoğurt verdim bir kaşığı boğazından geçmedi geçemedi o yememek için ağladı ben yemiyor diye..Az bir uyku uyudu uykudayken verdim mamasını bekledim yarım saat başında biberonu yarılamadan uyandı...

Olmadı yapamadım gücüm de yok sabrımda ne görenlerin çok küçükmüş demelerine artık tahammül edebiliyorum ne de saçma sapan yorumlarına..

Ben bu işi beceremedim bir yerlerde yanlış yaptım ne hatamı anlayabildim ne hayatımızı düzene sokabildim..Şimdi ise yorgun, ağlamaklı bir halde çıkmazdayım...

Bu soruyu cevapla


40 Cevap


araf_01

sağolasın melihece haberini dörtgözle bekliyorum..


bcos

fadime sizi çok iyi anlıyorum, ne kadar üzülme desek de biliyorum insanın içi parçalanıyor..insan kendini sorgular oluyor.. ama ne kadar duyarlı ve iyi bir anne olduğunuz çok açık bence.. siz bu çocuk küçük diyenleri dinlemeyin... bence insanların bazıları gerçekten kötü... zayıf olsa zayıf, şişman olsa şişman, daha yürümüyor mu daha konuşmuyor mu, orası şöyle burası böyle diyecek birileri mutlaka çıkıyor...  kötü niyetli o insanlar...

ayrıca yüreğinize biraz su serper mi bilmiyorum ama benim yeğenim de benzer şekilde 1 aylıktan sonra sadece gece biberon ile beslenmişti ve uyanık olduğu süre boyunca hiçbirşekilde ağzını açmıyordu... şimdi 5,5 yaşında dünya tatlısı bir kız, hala zayıf, hala yemiyor ama boyu yerinde sağlık problemi yok (maşallah diyeyim)...

bu arada götürdükleri doktorlar iştahsız vs deyip gönderiyorlardı, ta ki yaşına yakın bir doktor süt alerjisi testi yapana kadar.. meğer çocuğun süt alerjisi varmış ve yemeyi ondan reddediyormuş.  siz alerji testi yaptırmış mıydınız?


fistikcik

Sevgili Fadime,
Lütfen becerememek gibi düşünceleri aklınızdan çıkarın, siz insan üstü bir çaba göstermişsiniz bebeğiniz için. Göstermeye de devam ediyorsunuz. Çok iyi bir annesiniz, bebeğiniz de sizin gibi bir annesi olduğu için çok şanslı.
Bebeğinizde doktorların tespit edemediği bir sağlık sorunu olduğunu düşünüyorum. Çünkü hiçbir bebek kendini aç bırakmaz. Başka bir arkadaşın değindiği gibi bu sorun alerji olabilir. Süt alerjisi varsa ve süt içtikten sonra rahatsız oluyorsa tüm mamaları reddedecektir. En başta memeyi reddetmesinin de çok çeşitli sebepleri olabilir. O dönemde bunları doktor değerlendirebilseydi bu sürece müdahele edilebilirdi. Şimdi meme almadığına göre bunun üzerinde durmayalım.

Alerji dışında akla gelen başka bir ihtimal reflü. Hem memeyi, hem mamayı ve ek gıdayı reddetmesi bunu düşündürtüyor. Reflüsü olan bebekler için yemek yemek acı vericidir, yedikten hemen sonra besinler mide asidiyle birlikte yukarı çıktıkları için rahatsız olurlar ve yemeyi tümden reddedebilirler.

Başka bir faktör belki bir miktar mama içmeye ve yemeye zorlanması olabilir. (Mecburen zorlamışsınız, çok iyi anlıyorum, ama işte ters tepebiliyor). O da hem biberonu, hem de kaşığı hepten reddediyordur.

Lütfen alerji ve reflü konusunda bilgili bir doktordan tetkiklerin yapılmasını isteyin.

Sütünüz tamamen bitti mi ? Sağarak tekrar başlatmayı düşünür müsünüz ? Belki hiçbir şey yemediği dönemlerde sütünüzü sağarak kaşıkla verebilirsiniz. Alerjisi varsa sizin sütünüz ona inek sütünden ve mamalardan çok daha iyi gelir.
Lütfen alerji ve reflü alanında doktorları araştırın, bizi de haberdar edin.
Sevgiler

Not : Çocuk gastroenterolojisi uzmanı Bryan Vartabedian da sadece uykuda beslenen bebeklerin ya reflüsü ya da süt alerjisi olduğunu, pek çok çocuk doktorunun ise maalesef bu sorunları teşhis edemediğini yazıyor. İngilizce biliyorsanız lütfen şu makaleye bakın. Bilmiyor iseniz de ingilizce bilen bir doktorla paylaşın bu yazıyı.

http://parentingsolved.typepad.com/parenting_solved/2008/11/over-the-past-few-weeks-ive-had-several-questions-from--parents-on-an-evolving-phenomenon-referred-to-as-sleep-feeding.html

Çcuk gastroenterolojisi uzmanları :

- Marmara Üniveristesi Tıp Fakültesi Pediatrik Gastroenteroloji ve Beslenme Bilim Dalı Adres: Marmara Üniversitesi Hastanesi, Pediatrik Gastroenteroloji Bilim Dalı, Koşuyolu, Altunizade, İstanbul

tel : 90 216 326 6639 – 90 216 327 1010-519 - 90 212 230 3233

- Prof. Dr. Tufan Kutlu
Yücetarla Cad. Faziletli Sok. Emre Apt. No: 63 Daire: 6  Dikilitaş - Bakırköy - İSTANBUL    Tel     : (0 212)  583 - 76 - 76
http://www.tufankutlu.com.tr/iletisim.asp

-http://www.memorial.com.tr/doktorlar/ozlem-durmaz/


http://www.academichospital.com.tr/branslar/cocuk-gastroenterolojisi-gulenozel

Fadime hanım;

İlk once sunu belirtmek istiyorum yurtdışında çok tekrarlanan bir bilgi vardır bu da normal bir bebegin 5-6. Ayda dogum kilosunu ikiye katlamasi gerektigidir, anladığım kadarı ile sizin bebeğiniz zaten bu kilo alimini basarmış, sadece yeme düzeninde aksaklıklar var ve bu da profesyonel yardımla cozulebilir.

Ben sadece size sevgilerimi sunmak istedim, diger arkadaslar pekcok öneride bulunmuş zaten, bir anne olarak en zoru yapıyorsunuz, Allah bunun mükafatını size verecektir. Sanirim bebeğinizin diger gelişim evreleri yerinde( yuvarlanma, oturma, agu gugu yapma vb.) bu sebeple endişelenmeyin yeme problemine de cozum bulunacaktır.


nilinmasali

Kızım 7 aylıktı 1 gün tam 13 saat ağzına su bile almadı,demir ilacını bile içiremedim gittim saatlerce ağladım,tabi o aman annem ağlamasın bitireyim şu yemeği demedi,yine yemedi:),sizi cok iyi anlıyorum,bende yemezmişim annem hamileliğimi duyunca Allah iştahsız cocuk vermesin diye dua etti,kızımın iştahsız halleri üstünden nerdeyse 30 sene geçmiş olmasına rağmen hala onu benim bebekliğime götürür,ama bakın büyüdüm,hemde biraz fazla büyüdüm ;)) kafanızı dağıtın diye yazıyorum bunları Allah baska sağlık problemi vermesin öyle böyle büyüyecekler bi süre sonra siz birilerini teselli eder duruma geleceksiniz,o büyür ama sizin sağlam durmanız sart bırakmayın kendinizi lütfen...

imza. bebeği diyette olan bir anne..araf_01

İnanın yazdıklarınızı okurken bile ağlıyorum bugünler çok hassaslaştım herhalde:) herkese desteği için teşekkür ederim..Süt alerjisini bende araştırıp doktoruna sordum olabilir dedi ama tahlil falan istemedi benim istememe rağmen neocate diye mama verdi içerse tahlil yapalım dedi bizimki onuda içmedi başkada alerji adına bir belirti göstermediği için o konuda bu şekilde kapandı..

Bugün ise paşa sabah kavaltısını 3-5 kaşıkla (oda yarısı yüzünde üstünde başında o şekilde )bitirdi saat 11.00 gibi uyudu mamasını yedirdim çok şükür 150 cc yedi biraz içim rahat şimdi bugün ne pişirsem ne yapsam diye kara kara düşünüyorum... 


iflah_olmaz

canımmmmmmm:-))üzülme yav.bebem 14 aylık.ilk zamanlar duvarlara vururdum kafamı.yemiyo diye böğüre böğüre ağlardım:-)))))))ama aslanlar gibi de süper anneyim vallaha:-)))hala iştahsız zarzor oyunla...olsun....büyücekelr....geçicek....yalnızdım bende iğrenç günlerdi....ama annelğimi hiç sorgulamadım.düşünme öylee.....sadece sakinleş.hissediyo o senin paniğini emin ol.bi de bi tahlil yaptır bebişine.alerji testi yaptılarmı o çok bilmiş doktorlar???


fistikcik

Tekrar merhaba,
Lütfen yukurıda adreslerini verdiğim doktorlardan birine başvurun. Süt alerjisi ya da reflüden şüphelendiğinizi belirtin. "Konu böylece kapanmasın".
Sevgilernilinmasali

zaten midesi ne kadarcık ki,yedikleri onu fazlasıyla doyurmuştur,kocaman bi masallah ona,havalar cok sıcak o yüzdende yemiyorlar biraz mesela yoğurtlu çorba  bu havalar için iyi bir alternatif  ve mutlu yüz haliniz buralarda bile fark ediliyor :)


araf_01

tahlillerini isteyeceğim bakalım bu sefer ne dicekler..Fıstıkçık verdiğin link için de teşekkürler az bir ingilizcemle okumaya çabalıyorum ama çevirisini yapacam birşekilde çünkü tamda aradığım konuCevaplamak için Üye ol