Acil yardım, 2,5 yaş gece uykusu.

ozgemm soruyor: 5

Slm kızlar;
 kızım tam 2, 5 yaşında ve bu aralar palyaço korkusu yaşadık derinden. Neyse ki geçti, fakat şimdi de uyku korkusu başladı. Zaten bende bir, ayyyyyy uyumazsa korkusu var, iyice bende psiko ya bağladım.
Dün bütün gün uyumadı, akşamda 20:30 da yattı.Ve  akşam altına bezini istemedi, bende bağlamadım. Bir kez kalktı çişe, sonra bende uyuduğm için atladım kaldırmayı, kızımın sesine gittim ve beline kadar çiş içindeydi. Olsun kızım deyip temizledim heryeri. pis yataki acı falan demeye başladı, bende pis evet ama bak ben temizledim, sildim, cici oldu diye yatağa geri döndürebildim.

 Sonra yanına yattım fakat tam 2 saat dalamadı, bir şeyde yapmadı, uyudu zannedip sıvıştım, tam 15 dk sonra anne gellll diye bağırdı, giitim koydu kafayı tekrar.
 Biraz bekledim sonra yine sıvıştım sonra da tam 30 dk sonra annneeeeeeeeeeee, Allahım deliricektim, tekrar yattım yanına toplamda tam 3, 5 saat bu şekilde geçti.

Hem kızım hem de ben zombi olduk, kalk dedim, uyuma, karşıma oturttum, anlar ümidiyle başladım konuşmaya, bak temiz burası falan filan.
Saat da 7:00 , babaya verdim. ben yattım, saat 9:00 da sesine gittim, veeeee baba uyumuş kızım ayakta, kendi kendine konuşuyo tv karşısında.

Aldım tabi odama götürdüm, hayır uyku pis demeye başladı. uyuma kızım dedim.çok sinirli davranmıştım akşam en sonunda itiraf ediyorum. hadi gel ayağımda sallıyim seni dedim, yattı allahtan ve 5 dk da uyudu yatırdım yerine. 11:00 de uyandırdım.

Ve gündüz misafirlikteydik ve uyumadık, akşam da artık bayılıyo uykudan ama hayır uyumucam, uyku acı filana başladı, ben zaten hastalıklı bu konuda strese girdim tabi. Neyse sonunda tüm direnmelerine rağmen uyudu saat 22:00 de.

Ve ben stres içindeyim, bu durumu nasıl atlatabilirim, hiç uykudan bahsetmemeli miyim. Acaba çiş olduğu için mi yatak suçluluk duyup pis yatak demeye başladı ve tekrarlamasın diye mi yatmak istemiyor? acaba, acaba , acaba ?

Tecrübeli anneler ne olur bilginizi paylaşın benimle, sevgilerrrrr.....


Bu soruyu cevapla


15 Cevap


ozgemm

Zaten şu anda sadece uyuyana kadar ışık açık kalıyor , uyuduktan sonra kapatıyorum ışığı.

Ben kapatmak istesem uyurken, aç aç diye bağırıyor ve korktuğu düşüncesiyle açıyorum bende. Ama, tamam açıyorum, sen uyuduktan sonra kapatırım diyorum ,tamam diyo. Her ne kadar anlamasa da söylüyorum bunu.

Gece ço kkalkıp sadece su içiyor, hem de bayağı bir içiyor. Bu da beni, kontrolden mi yoksa gerçekten susadığından mı anlamadım?  Şöyle ne zaman akşam yatıpta sabah kalkıcam çok merak ediyorum :)


CokBilmis

Benim kız kesintisiz uyuyor ama yanımda yatıyor. Hep söylerim: "Ya herru, ya merru". Hem kendi odasında yatsın hem de kesintisiz uyusun denemiyor belli bir yaştan sonra :)


ozgemm

Yaaa çokbilmiş, kesinlikle yanımda yatmasın olayım yok ama bu sefer ben mümkün değil uyuyamam. Uyuyamadığı günler saatlerce yattım ama gözüme 1 gr uyku girmedi. Yani kızım uyusada ben uyuyamam, bu da benim için daha da uykusuzluk demek.
Anlıyacağın 2 ucu b.klu değnek :)))

Bu arada yarın işe başlıyorum, tavsiyeniz var mı bu konuda kızıma nasıl davranmam konusunda?

Teşekkür ;)


CokBilmis

Muhtemelen işe gitmişsinizdir zaten. Hayırlı olsun öncelikle.

Benim 2 tavsiyem olacak:

1. İşe gidiş ve geliş saatleriniz muhakkak belli olsun. Ama sonrasını da gözönüne alın. Mesela her gün 6'da geliyorsanız, 1 gün alışveriş yapayım diye 6.30'da geldiğinizde mızmılanıyorlar. Bu nedenle en baştan koşarak eve gelmeyin. Bir gün 6'da geliyorsanız, diğer gün 6.30'da gelin. Baştan alışsın.

2. İşe giderken neden işe gittiğinizi, orada ne yapacağınızı, akşam ne zaman geleceğinizi muhakkak söyleyin. Eve gelince gününüzü anlatın, kızınızın gününün ayrıntılarını sorun. Hatta iş yerinizde çektiğiniz fotoğrafları getirin. İş arkadaşlarınızın fotoğraflarını gösterip tanıtın. Mesela kızım bazen benim gitmemi istemiyor: "Ama öğrencilerim çok üzülürler sonra" deyince (ki ben üniversitedeyim, lisede filan değil) "Git o zaman, üzülmesin öğrenciyeyin." diyor :) Akşam gelirken ona sürpriz hediye getirin. Değerli bir şey olmak zorunda değil, bir mandalina, bir parça kuruyemiş filan da olabilir. Ya da işyerinizden gelen bir ajanda vs. Dış dünya ile kızınızı iletişime geçirecek herhangi bir şey olabilir.

En önemlisi asla vicdan azabı duymayın. Kızınız için yapabileceğiniz en iyi şeyi yapıyorsunuz: Ona örnek oluyorsunuz.


ozgemm

Çokbilmiş iyiki varsın, çok sağol tavsiyelerine :)))
Cevaplamak için Üye ol