boğaz kızarıklığı ve antibiyotik !!!

gosyh soruyor: 4

merhaba sevgili anneler,

7 aylık kızım maalesef hastalandı,dünden beri ara ara öksürüyordu,bugün sağlık ocağına gittim,hafif ateşi vardı (37,5),doktor boğazının kızardığını söyledi ve Peditus ile Agumentin verdi. (bu arada diş de çıkarıyoruz..)

ben antibiyotik kullanmanın çok iyi olmadığını düşünüyorum,çocuğumun ateşi en fazla 37,8 oldu,Peditus'u da zorla içirdim,öğürüp tükürüyor ve iki kere verdiğim halde öksürüğü fazlalaştı,şimdi ben bu ilaçları kullanayım mı ne yapayım bilemiyorum,bol bol ılık su,ıhlamur falan içiriyorum,içine limon da damlatıyorum ama mikroba karşı ne derece etkili bunlar bilemiyorum..

antibiyotiği henüz vermedim,hafif bir boğaz kızarıklığı için 7 aylık çocuğa antibiyotik verilmezmiş gibi geliyor ama ilk çocuğumuz,malum tecrübesiziz,kararsız kaldım ne yapmam gerektiği konusunda yardımlarınızı bekliyorum,şimdiden teşekkürler.. :(

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


fistikcik

Sağlık ocakları en basit şeyler için bile ilaç dayayabiliyorlar (misal aşı sonrası olabilecek ateş için fitil öneriyorlar, son derece gereksiz halbuki). İçiniz rahat etmiyorsa başka bir doktora daha danışın. Hastalığı bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklı ise (faranjit gibi) antibiyotik gerekli olabilir. Ama virusten kaynaklı ise antibiyotik bir işe yaramaz. Bizde boğaz kızarıklığı, burun akması olduğu zaman doktorumuz Peditus'tan başka bir şey önermemişti. (Ama bizde öksürük yoktu). Ihlamur ve limon iyi fikir, ama bir doktora daha danışmanızı öneririm.


ayberke

Bizim dr muz 38,5 derece ateşte ateş düşürücü verdiriyordu.Aşılarda ise ne öncesinde nede sonrasında ateş düşürücü verdirmezdi.(gerçi aşılarda ateş olmadı)Hafif bogaz kızarıklığınada antibiyotık vermezdi.Bol bol emzirin, bol sıvı için ama ılık olsun, içiniz rahat etsin diyorsanız bir de çocuk dr na gösterin.


tiara

emin değilseniz kafanıza göre ya da buradaki yorumlara göre hareket etmektense bir pediatriste götürün derim çünkü bebeklerin hastalıkları tedavi edilmezse çok hızlı şekilde kötüleşebiliyor.hem pediatrist görürse kafanız rahat etmiş olur.


helenya

ateşi cok yuksek değil aslında 37.5 a kadar normal goruyor doktorlar.ama en guzeli cocuk doktoruna goturun.bua arada hasta olunca kızıma bnde ballı limon veririm cok faydası oluyo tabi 1 yasından sonra bal.ama siz ıhlamurun içine limon damklatıp içirebilrisnizCevaplamak için Üye ol