Doğum sonrası depresyonu mu?

nurturia soruyor: 5

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


tiara

tiroid hormon düzeyinin düşüklüğü yani 'hipotiroidi' önemli bir depresyon nedenidir. anneliğe alışmak bir süreç ve kolay değil gerçekten ama anlattıklarınız depresyonu aklıma getirdi açıkcası. keyif alamama, günlük işlevsellikte azalma, kendine bakımda azalma, endişe hali, iştah artışı, nedensiz ağlamalar depresyonda görülebilir. bir psikiyatriste gitmeniz ve danışmanız uygun olur diye düşünüyorum.


arzud

Az önce bir cevap yazmıştım ancak göremiyorum şuan. Bağlantım gitti sanırım o anda.

Ben de sizinle aynı sorunlardan geçmiş bir anneyim.Üstelik ben 2 aylık bebeğimi bakıcıya bırakıp çalışmak zorunda kaldım.Hem iş,hem eş,hem ev hem de bebekle tek başıma uğraşmak durumunda kaldım.O dönemde pişman olduğum şey dışarıdan psikolojik destek almamak oldu.Bildiğim kadarıyla tiroid hormonundaki düzensizlikte sinir sistemi üzerinde tahribata sebep oluyor.Öncelikte tiroidinizi düzene sokacak bir tedaviye başlayın bence.Zamanla tabiki bazı şeyler düzene girecektir.Bebeğinizin büyüdüğünü görmek,her gün yeni bir davranışını farketmek bunlar hayatınızı daha da güzelleştirecek.Ancak zamanın geçmesini beklemek sabrınızı zorlayacaksa bence bunu hızlandırın ve psikolojik bir destek alın.İlk bir yıl adaptasyon yılı ve bunu her anne az ya da bizim gibi çok yaşayabilir.Etrafınızda sizin gibi yeni  anneler varsa onlarla görüşün.Onlarında aynı şeyleri yaşadığını görmek yalnız olmadığınız duygusunu hissettirecektir,Onların bu durumlarla başa çıkma yöntemleri belki size de yeni bir pencere açacaktır..En azından ben öyle yapmıştım ve zaman zaman işe yaramıştı.


semaysenur

ilk aylardaki kadar olmasada bndede var hala o duygular ..bunda eve kapanmış olmamında çok etkisi var biliyorum ama atlattım sayılır çok şükür ..o yüzden bnce dışarı çıkmak insanlarla görüşmek (sevdiğin insanlarla tabiki :)insana terapi gibi geliyo ...ilk annelik duygusuna alışma bebişe alışma ufaklığın,eşin ve evin sorumluluğunu bi anda insan üstüne yükleyince bide yardımcı olacak kimse yoksa benim gibi insan bazen bu sorumlulukların altında eziliyo...hiiç geçmicek eski hayatıma dönemicek gibi düşünüyo insan(bnde öyle olmuştu en azından )ama emin olun zamnla herşey öyle rayına oturuyoki bebeğiniz bi gülüşü herşeyi unutturuyo insana..ilk 2ay okadar zor geçmiştiki anlatamam bn yemek dahi hiçbirşey yapamıyordum tam anlamıyla bunalımdaydım...
bunda tek başıma olmam(eşimin  desteğini es geçemem) doğuman sonra peşimizi bırakmayan aksiliklerinde çok etkisi var ..
dediğm gibi zamanla rayına oturuyo herşey  bebek sana sen bebeğe ,bebekli hayata alışıyosun ..sana tavsiyem çık dışarda dolaş emin ol çok ii gelecek ...en önemlisi içindekileri güvendiğin biriyle paylaş insan içindekileri anlatınca o yük bi nebze hafifliyo..bence herşeyi eşinle paylaş o seninle o hayatı paylaştığı ve yaşadıklarına tanık olan en yakın insan olduğu için onun desteği ve tavsiyeleri senin iyi hissetmeni sağlıcaktır ...inşallah yakın zamanda herşey gönlünün istediği gibi olur:)inşallh bu günler yerini güzel sağlıklı günlere bırakır en yakın zamanda ...:)


CokBilmis

Anlatımınıza bakılırsa, bu işe "eşinize anlatmak" ya da "arkadaşınızla dertleşmek" ile hallolabilecek bir sorun değil.

Eğer mümkünse bir psikiyatristen yardım almanızı öneririm. Kendiliğinden geçecek diye beklerseniz hem çok uzun sürebilir hem de aile bağlarınızı zedeleyebilir.

Ayrıca troidin çalışmaması ciddi anlamda sinir yapar. Bu nedenle olayları abartıyor olabilirsiniz. Annem de aynı sorun vardı. "Bu gazete niye burada duruyor" diye yeri göğü inlettiğini bilirim. Minicik bir hormon ilacı kullanmaya başlayınca düzeldi. Bir hormon uzmanı doktora görünmeniz de olumlu sonuç verebilir.


s_yilmaz

BENİMLE AYNI DURUMDASINIZ 17 AYLIK BİR KIZIM VAR VE YAKLAŞIK 3 AY ÖNCE DE İKİNCİ KIZIMA KAVUŞTUM BENDE HEMEN HEMEN EVDEN DIŞARI ÇIKMAK İSTEMİYORUM,EVDE BİR İŞ YAPMAK GELMİYOR,SEBEBSİZ AĞLAMA KRİZLERİ, ANNEM VE EŞİMİN TUTUMLARI BAZEN CANIMI SIKIYOR BİR PSİKOLOG YARDIMINA İHTİYACIM VAR SANIRIMCevaplamak için Üye ol