Aglamayi tenkit etmeden, pozitif bir sekilde nasil duzeltebiliriz?

sedavesila soruyor: 4

Kizim 1 ay sonra 3. yasinda olacak. Kendini rahat ifade ediyor, istedigini istemedigini dile getiriyor. 


Ancak isteklerinin bir kismini otomatik aglayarak ister oldu. Birsey talep edince, eger hayir dersek ki her zaman aciklayarak, yumusak bir sekilde anlatip hayir diyoruz, mutlaka bir posta agliyor.

Aglamayi tesvik etmemek icin aglayarak istedigini birseyi nerdeyse asla yapmiyoruz, sakinles diyoruz, aglamadan soyleyince anlayip yapabiliriz diyoruz, olmadi dikkatini dagitiyoruz ya da en son aglamaya birakiyoruz.

Ama cok arka arkaya hep ufak seyler icin aglayinca benim sabrim azaliyor, tenkit ederek susturmaya calistigimi farkediyorum :"bak yine agladin, az once de suna aglamistin, boyle olunca uzuluyorum, sen de uzuluyorsun, aglamamam lazim" vs diyerek. 

Bu tip aglamanin onune nasil gecebilirim? Tenkit etmeden, onu da surekli baski altinda birakmadan pozitif olarak nasil yonlendirebilirim?

Karakteriyle de ilgili oldugunu saniyorum, istedigi birsey olmayinca toleransi dusuk ama bu mutsuzluk yaratiyor, hem ona, hem bize. Cok sinirlerimizi germeden bunu halletmenin yolu nedir?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


pratikanne

Ben "agladigin zaman seni anlayamiyorum lutfen kelimelerinle soyle" diyorum.


sedavesila

pratikanne, oyle yapiyoruz, ise de yariyor bazen, buyuk bir gayretle aglamasini bastirip guzelce istiyor ama kalan zamanlarda yine yine agliyor. 


bastan izin vermeyecegimiz birsey oldugunu sezmisse zaten hic sansimiz yok, guzel soylese de durum degismiyor, o da aglamayi kesmiyor. yapmadigimiz halde...


Damla

Biz bu sorunu şakalaşarak, ciddiye almayarak çözdük. Geçenlerde ikicocukannesi güncellemesinde sormuştu, ona da yazmıştım. Genel olarak insanların birbiriyle uğraştığı bir evde yaşıyoruz, birbirini seven insanların şakalaşmasına, birbiri ile uğraşmasına, özellikle tekrar edilen davranışların alay konusu olmasına da alışık. Durmadan ağlıyor olmasını yüzüne vurmamak zaten çok zor, o sinirlerin tepeye çıkması hissini de çok iyi hatırlıyorum ama bunu şaka konusu yapınca hem ortalık gerilmiyor, hem yine bir şey elde edememiş oluyor. 
zelalyucel

benim oğlum henüz 20 aylık ama ben bir kaç kez ağlayınca kucağıma aldım ve aynanın karşısına oturdum biraz kendine bakarak ağlayıp susuyor sonra benim güldüğümü görünce kikirdemeye başlıyor:)Cevaplamak için Üye ol