meme ucu yaraları

ebrumak soruyor: 10

Silikon meme ucu ile kızım emmiyor, su anda 19 günlük kendısı.Meme uclarım cok asırı derece yara oldu.Almadıgım krem kalmadı.Onu emzırırken hem o , hemde ben ağlıyorum.Ayaklarımı yere vurarak emzırıyorum ve bu acıya dayanamıyorum.Bazen az da olsa mama verıyoruz ama mamayı sevmıyor, ustune ılla emmek ıstıyor, ne yapıcam bılemıyorum.O ağlayınca bende dayanamıyorum.ama resmen ıskence oldu hayat bana.Benım durumumda olan anneler önerisi olan var mı?

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


Cigdem_Bartu

Benimde olmustu doktorum bir yontem soyledi onu uyguladim ve gecti,bebek emdikten sonra hemen kendi sutunu hafif sikarak melhem gibi etrafina suruyorsun ve o koruyor gercekten,emmden oncede islak ve temiz bir tulbentle hafif silip veriyorsun sonra yine emme bittikten sonra sutunu suruyorsun ve gercekten cok etkili gecmis olsun


spring

ben evicap kullanmıştım, onlar kapsül şeklinde, kapsülün içindeki ilacı çıkarıp sürüyosunuz. bana oldukça iyi gelmişti.


kasimpati

çok geçmiş olsun biz de bu süreci yaşadık emzirme sonrası lansinoh krem ve avent göğüs kalkanını tavsiye ederim emzirme pozisyonunuzu değiştirmeniz de işe yarayabilir


ocean85

purelan çok iyi geliyor. bende lansinoh ve garmastan bende işe yaramamıştı


yase

Bende de aynı sorun olmuştu, acıya dayanmak çok zordu ama daha kötüsü bir süre sonra kızım kanlı süt içmeye başlamıştı çünkü her emzirmemde kanıyordu. Ben de (belki biraz da bunu bahane ederek) sütü sağıp biberonla vermeye başladım. Sağmak çok işe yaradı, yaralar iyileşti ama kızım da biberonu tercih etmeye başladı tabi bu sefer. 3 aylıktan sonra memeden hiç emmedi, hep biberon istedi.CokBilmis

İyi haber:
Her annede aynı sorun oluyor, merak etmeyin. Ben daha meme ucu sorunu yaşamayan anne görmedim.

Kötü haber:
Yapacak hiçbir şey yok :) Tek ilacı: Zaman. 40 gün - 3 ay arasında meme uçları nasırlaşıyor mu ne oluyor, birden ağrı sızı yok oluveriyor.

Çare değil ama rahatlatmak için yapabilecekleriniz var:
1. Kendi sütünüzü sürüp meme ucunu havalandırmak.
2. Meme kalkanı kullanmak.
3. E vitamini kapsülü alıp, kırarak, içinden çıkan yağı memeye sıvamak.
4. Bepanten veya Madecassol gibi ilaçları kullanmak. Madecassol'ün ayrıca serinletici etkisi oluyor.
5. Aynı serinletici etkiyi ayva çekirdekleri de veriyor.
6. Emzirme kremleri kullanmak (organik olanları da var)
7. Bol bol sıcak suyun altına girmek (inanılmaz rahatlatıyor mememeyi, en çok bunu tavsiye ederim). Sıcak suyla yıkandıktan sonra emzirdiğinizde öyle rahat emzireceksiniz ki, emzirirken insanların neden zevk aldığını anlamaya başlayacaksınız :)

Emzirmek zor bir süreç ama bir süre sonra inanılmaz zevkli hale geliyor. Benim kızım 20,5 aylık ve hala emiyor. Benim bir mememden et parçası kopmuştu, ama pes etmedim. İyi ki de etmemişim :)


ediluj

E vitamini&susam yağı sürmek en etkili tedavierden biri..illa sorun cok uzun zamanda çözülecek diye bir kural yok ama aşağıdaki linki bir kontrol edin,mutlaka bir sağlık çalışanının(doktorunuz veya sağlık ocağındaki hemşireniz)yanında emzirin,basit bir tutma veya emzirme hatasıda sebep oluyor çoğu zaman..
http://hemannehemdoktor.blogspot.com/2011/04/emzirme-ve.html


ozalp07

benim hiç olmadı ki  hastane tipi makineylede evdede çok sağdım ve emzirdim ama hiç yara olmadı.jise

Çok kötü bir acı, biliyorum (biliyoruz) Bırakın bebeğin emmesini, tişört değse bile çığlık atıyordum. Ama çabuk atlattım. Geçen ay yine tekrarladı, yine çabuk atlattım.

Lansinoh: Bende hiç bir işe yaramadı, verdiğim paraya acıdım. Şimdi dudak çatlaklarım için kullanıyorum :S Onarıcı özelliği yok sadece nemlendirme sağlıyor.
Garmastan: Çok iyi geldi, bir sürmede bile bariz farketti. Ama emzirmeden önce mutlaka temizlemek gerekiyor.
Avent: lansinohtan biraz daha iyi. en son tekrarlayan göğüs tahrişimde kullandım.

tavsiye:  şu en kötü dönem atlatılana kadar günde bir en fazla iki öğünü sütünüzü sağıp biberonla verin (mama değil, kendi sütünüzü)
(emzirmezseniz süt oluşumunuz azalır, bununda olmasını istemeyiz)
emzirme sonrası sütünüzü meme başlarınıza sürün ve güzelce kurumasını bekleyin.
garmastan sürün ve diğer emzirmeye kadar bekletin. ve havalar güzel, gerekirse yaralar iyileşene kadar evde üstsüz gezin.

hergün biraz daha iyiye gidecek sakın vazgeçmeyin olur mu? o kadar hızlı iyileşiyorlar ki siz bile şaşıracaksınız. yaşadıklarınızın hepsini hemen unutacaksınız.


CokBilmis

@ aiswarya: 4 haftayakadar olmadıysa,  bundan sonra olmaz zaten. Çok şanslıymışsın... Emzirmeye devam edersen belki 8-9 ay civarında hafif bir tahriş olabilir ama başında olmadıysa, belki o zaman da olmaz.

@ ozalp07: Kıskandım valla :)Cevaplamak için Üye ol