2.5 yaş sendromu anneler..

mert_mert soruyor: 10

anneler merhaba 1 2 derken şimdide kapımızda 2.5 yaş sendromu var..ne yapılır nasıl davranılır bilemiyorum ..oyun grubuna vermiştim ilk zamanları belki evde benle sıkılıyordur diye düşünüyordum ama oğlan sosyalleştikçe dahada beter oldu..en basit örnek mesela önceden dur yapma etme hayır lafında anlardı şimdi ben sanki yap et evet dermişim gibi davranıyor..çişimiz gelmiş diyorum gidip koltuğun tepesinden eline geçeni bana fırlatıyor .ısrar etmiyim diyorum bak yaptım işte deyip gösteriyor..evi temizliyorum mesela biskivü tabağını ezip yerlere döküyor ..yemek vaktimiz geliyor oğlum yerlere yatıyor hayır hayır diye..ama yiyor.sokağa çıkmak istiyor fakat giydirmeme müsade yok çığlık feryat figan..üşüdüm çorap giydir diyor giydirirken artık resmen dayak yiyorum oğlumdan bu bir haftadır çok abartı şeklinde oldu..mesela telefon çaldı sinirlendi sus sus diye telefonun kablosunu çekti teli koptu..dün bisiklete bindirmeye çıkardım bisiklete biniyor indir diye ağlıyor indiriyom bindir diye bu olay 15 dakka sürdü indirdim bindirdim sakin olmak istiyorum ama biryere kadar resmen bunalıma girdim..sokağa çıkmayı seviyor ama saatlerce kalsak eve çıkmak istemiyor ağlayarak eve giriyoruz hiçbir şekilde kanmıyor ..ne yapılır bu durumlarda uzmandan yardım almam gereklimi nasıl davranmam lazım sizler nasıl atlattınız ..teşekkür ederim arkadaşlar

Bu soruyu cevapla


42 Cevap


CokBilmis

Yenisinin baskısı tükendi diye eskisini pahalıya sayıyorlar demek ki... Kapitalist sistem :)


mert_mert

  gergin ve tahamülsüzde oldum evet..belkide oğluma yetemiyorum..onu yuvaya yazdırdım 2 saat ağlayarak gidip sevinerek geliyor hatta zorla geliyor..onu almaya gittiğimde bak bak annem gelmiş diye övünerek gösteriyor...aile tablolarına sardı bu ay..resim çiziyorum hemen baba anne yavrusu yap diyo.evde her oyuncağın bir annesi var.birde mesela ayşe nerde diye soruyor.okula gitmiş diyorum .peki ayşenin annesi babası ablası nerde ? bu sorulara cvp ne versem hemen sorusu geliyor.baba nerde işe gitti iş nerde .bir tekerleme vardı komşu teyze oğlun geldimi diye onun gibi..

  o mahallenin mutlu yumurcağını alıp çevreye dağıtmak gerek aslında..ben çoçuğuma vurulunca tepki vermiyorum .kardeş yapalım beraber oynayalım vurmuyoruz cici yapıyoruz derim..ama benimki birine el bile kaldırsa hemen eli tutulur birde başparmak kalkıp çoçuğa kızılır.çoçuk dövme kelimesini öğrendi..neden yaptın bak annesi babası üzülür dedim..oğlum vurdum ittim dövdüm onu dedi..çünkü o çoçuğun annesi bak oğlumu dövücekti tutmasam diye sölemişti..
  belkide hastalığı ile alakalı huysuzluğu arttı ..isteklerime artık cvp vermez oldu gel yerine git git yerine gel zıt kavramlar yapıyor.sokağa çıkarıyorum gezmeye caddeye koşuyor elimi asla tutmaz..eve gelmek istemiyor ..birde aniden vurması var yanımızdan geçen bir anne kız vardı kızın birden kafasına vurdu.sebebi yok sadece ona bişi söledi sinirlendi ve vurdu.yani durduk yere..bu gibi örnekler çok fazla.bazen ne diyeceğimi şaşırıyorum..küçük diyorum anlamıyor ama bu pek fayda etmiyor ..mahçup oluyorum ..eve dönmemiz zaten sorun çığlıklar yere yatmalar ağlamalar hatta çok ağlama sonucu kusma..çantamda değişik şeyler tutuyom ama o an için hiçbiri fayda etmiyor..parka ve kapımızın önüne çıkarmıyorum artık çünkü çoçuğumun adı resmen huysuz a çıktı.o gıcık bakışlar ..böyle yani..

burdan bir bayan bana mail attı kitabı pdf şeklinde şimdi ona bakıyorum (mahallenin mutlu yumurcağı)
  


CokBilmis

Şimdi anlaşılır oldu benim için: Sizin sinirinizi komşular bozmuş.

İnanın bu saydıklarınız da gayet normal şeyler 2 yaş için. Ama belli ki çevrenizde egosu yüksek, çocuğa tahammülsüz tipler var. Etrafınızdakilerin oğlunuzla aranızı bozmalarına izin vermeyin, kulaklarınızı tıkayın, görmezden gelin, gerekiyorsa kavga edin oğlunuz için. Dah çocuk bile değil, bebek bu. DÜşünün ki 2 yaşına kadar sadece anne sütü ile beslenmesi bile mümkün. Henüz ana kuzusu bir bebek, elbette kontrolsüz sağa sola vuracak, elbette eve gitmemek için kendini yere atıp tepinecek. 30 yaş olgunluğu ile doğmuyor ki insan oğlu? Hayatı ve dürtü kontrolünü öğrenmesi zaman alacak.

Ne mutlu size ki oğlunuz henüz 2 yaşında bayağı bayağı konuşuyor, derdini anlatıyor, hatta sorular sorup hayatı anlamaya çalışıyor. Sizin komşular bunu kıskanıyor bile olabilirler, 2 yaş erkek çocukları daha ıngı mıngı der çoğunlukla, nerde kaldı ki cümle kuracak,sorular soracak?

Bakın, 2 yaş çocuğuna hiçbir annenin yetemsi mümkün değildir zaten, bu konuda kendinizi suçlamayın. Bebeği 18. ayını geçen istisnasız her anne "Yetemiyorum, arkadaş arıyor" demeye başlar. Eğer bebeğiniz sorunlu olsaydı, oyun grubunda da barınamazdı. Oyun grubunda mutlu olduğuna göre sosyalleşeblen bir bebek demek ki...

Elimde Waldorf Yöntemiyl HArika ÇOcuk Nasıl Yetiştirilir? diye bir kitap var. Kitabın 16. sayfasına göre 3 yaşına doğru aile tablolarına sarması gerekiyor aslında. Yani oğlunuz yaşından ileri bir istekte bulunuyor şu an. Kitap bunun teşvik edilmesi gerektiğini söylüyor ve açıklaması da şöyle:

"Herhangi bri aile tablosu (insan ya da hayvan olsun) oluşturmak, yürüme dönemine giren çocuğunuzda "bütünlük" duygusu oluşturur: Bir bebeğin annesi ve babası hep yanındadır ve diğer bebeklere bakacak biri de daima bulunur. Bu anlayış, tek ebeveyni olan çocuklar da dahil, tüm çocukların hayatının gerçeğidir. bir çocuğun dünyaya gelebilmesi için hem anne, hem de baba gereklidir"

Ani kitaba göre oğlunuz bütünlük duygusu oluşturmaya çalışıyor. Anne-baba ve bebek varsa, birlikteyse bütünler demektir.

Kitapta bunun için oyuncaklardan aile kurup yerde birlikte oyunlar oynamayı öneriyor. Anne-baba ve çocuk oyuncakları gezmeye götürüp, onları oyuncak tabaklarla besleyip, onlara kumaşlardan yuvlar yapıp hem çocuğun hayal gücünü geliştirebilir, hem kelime haznesini zenginleştirebilir hem de çocukla birebir kaliteli zamna geçirebilirmişsiniz. Ayrıca bir süre sonra çocuk aynı oyunu kendi kendine ve bir süre sonra da arkadaşları ile oynamaya başlarmış, sizi taklit ederek. Mesela kızım 3 yaşında ve kendi kendine oynamaya başladı bu oyunları. 4 yaş civarında da arkadaşları ile "evcilik" kuracak die ümit ediyorum.

Çocuğunuza vurulduğunda tepki vermemekle belki iyi yapıyorsunuz. Durumuna bağlı... Eğer karşısındaki de kendi yaşlarında, kendi ayarında bir bebekse oynayarak öğrenmelerine izin vermek lazım. Ama oğluuza bir şekilde şiddet uygulanıyorsa, karşıdaki çocuk daha güçlü, yaşça büyükse filan hemen müdahale etmeniz, oğlunuzu ezdirmemeniz gerekiyor. Benim bir kedim var. 15 günlüktü mahallenin çocukları annesinden ve kardeşlerinden ayırdılar. Ben koynumda büyüttüm. 8 yaşına geldi, yani insan yaşıyla 50 küsür yaşında, hala elinin ayarı yok. Bir pati atar, yırtar çizer, ısırır her tarafımı. Nedenmiş biliyor musunuz? Kedi yavruları birbirlerini ısırıp, tımalayarak ısırma ve tırmalamanın acıtma derecelerini fark edebilirlermiş. benim gariban kedim hiç kardeşleriyle oynayamadığı için kendini kontrol edemiyor. Anlatabiliyor muyum? Oğlunuzun diğer çocuklarla oynamasını engellemeyin. Oto kontrolü bu şekilde öğrencek... Ayrıca bence, sizden başka kimse oğlunuza fiziken temas edememeli. Sonra çocuk her yetişkinin kendini kontrol edebileceğini zanneder. Kötü niyetli yetişkinlere de karşı koymaz. Oğlunuza müdahale edilecekse, müdahale eden kişi siz olmalısınız.

2 yaşında benliği, iradesi gelişiyor. Her dediğinizin aksini yapması çok normal. Eğer öyle yapmasaydı anormal bir durum olurdu. Siz de ona göre konuşun. Mesela babası kızıma son 1 senedir "Sakın öpme beni tamam mı? Bak, sakın ama sakın öpme diyorum" diyor ve kızım muhakkak, zorla da olsa gidip öpüyor babasını :) Ama şimdi 3 yaşında ve o hali bitti inanın. "Öper misin beni kızım" deyince, koşa koşa geliyor. 1 senede bu kadar olgunlaşmaları mucize gibi. Geçici günler bunlar, her çocukta oluyor ve olması da çok normal.

Benim kızım elimi daha yeni yeni tutmaya başladı, yeni yeni arabaları ve tehlikeli olabileceklerini anlıyo. Ben onu hiç zorlamadım. Çünkü demek ki normali bu diye düşündüm. Çocuklar el tutmadan da büyüyebilirler ama biz öyle yerlerde yaşıyoruz ki el tutmak zorunda kalıyorlar. KIzımı hep parklarda, geniş alanlarda, Belgrad ormanında filan dolaştırdım. Oralarda elimi tutmadan özgürce dolaşabiliyordu. Ama caddesi filan olan bir yerlerde oturuyorsanız belki çocuk tasması gibi bir şey almanız daha rahat olur. Elini tutmadan da kontrol edebilirsiniz bu şekilde.

Eve gelmek istememesi de normal. Çocuklar geniş alan ister. HAngi çocuk 4 duvarın arasında, sadece ev işi yapılan bir ortamda bulunmak ister ki? Yine de 3 yaşında sakinleşiyorlar inanın. Bazı günler kızım dışarı çıkmak istemiyor, tüm gün evde kendi kendine oynuyor. Ama 2 yaşında günde 4-5 saati sokakta geçiriyordu her gün. Demek ki bu onun ihtiyacı ve ihtiyaçlarına uygun davranmak gerekiyor ki o dönemi rahat atlatsın. Kusana kadar ağlatmamak için ben 2 ileri, 1 geri tekniğini uygulıyordum AK PArti gibi :) Mesela eve gidelim diyorum, hayırrrrr diye tepiniyor, o zaman braz salıncakta sallanalım sonra gidelim diyordum. Kendi istediği olduğu için, daha sonra eve gelmeyi daha rahat kabul ediyordu. Siz de kendi oğlunuza uygun bir yöntemi bulursunuz zamanla muhakkak.

Vurma konusunda da ben şöyle düşünüyorum (tamamen yanlış bir düşünce de olabilir): Şidet eğilimi normaldir, içgüdüseldir, her insanda vardır. Hatta erkeklerde testesteron hormonu nedeniyle daha da fazladır. Ayrıca zaten biz erkek çocuklarından asker (savaşçı) olmalarını, vatanı milleti evi yurdu namusu malı mülkü vs vs korumalarını, kötülere karşı savaşmalarını bekliyoruz. Erkeklerin 2 temel görevindne biri savaşmak (diğeri de et bulmak, yani avlanmak). E, siz bir erkek çocuğuna "vurma" derseniz, onun doğasına aykırı gitmiş olursunuz. Vurmadan nasıl kötüleri yenecek bu çocuk?

Elbette vurmasını teşvik edin demiyorum ama nereye, ne zaman, nsıl vuracağını kanalize edebilirsiniz. Mesela ben kızıma markette iki kuruşa satılan, plastik, kendi boyundan büyük bir hacıyatmaz aldım. Benim sakin prensesim nasıl tekme tokat dövüyor o hacıyatmazı, nasıl yerden yere vuruyor aklınız şaşar, bu şiddet bu kızın neresinden çıkıyor dersiniz :) Ya da yastık savaşı yapabilirsiniz vs vs. Oğlunuzun vurma ihtiyacı var, diğer normal çocuklar gibi. Bu ihtiyacı görmezden gelmeyin. O sokakta bu ihtiyacını gidermeden, siz kontrol altına almaya çalışın. Tüm hayvan yavruları birbirleri ile güreşerek avlanmayı öğrenirler ve buna rağmen ademoğlu haricinde hiçbir hayvan durup dururken şiddet uygulamaz. Siz yapamıyorsanız bile babasıyla güreşsinler evde. Hem babası ile de özel bir bağ kurulur aralarıda bu şekilde birbirlerine daha çok dokunmuş olurlar.

Oğlunuz huysuz değil. Anlattığınıza göre son derece kabiliyetli (konuşabiliyor), hassas (aile mevhumundan hoşlanıyor) ve de irade sahibi (kendi isteklerinde diretebiliyor) bir çocuk. Demek ki çok iyi yetiştirmişsiniz. Kİmsenin sizi üzmesine izin vermeyin lütfen...


mert_mert

çok bilmiş ne kadar güzel yazmışsınız varya okurken insan bir daha okumak istiyor çok açık ve net dille anlatmışşınız..dediklerinizde kendimden olan herşeyi buldum dediklerinize katılıyorum belki herkesin oğluma karşı huysuz etiketini yapıştırması ve müdahale edilmesinden sonra bende sinir birikimi oldu ..bende neden böyle diye beynime işledim bunları.düşününce normal geliyor evde yaptıklarını 1 2 haftadır hiç takmıyorum artık ..akıllı ve pratik düşünen bir çoçuk aslında ama sağolsun çileden çıkarabiliyor..bende o durumlarda ne yapacağımı bilmeyince üstünede çoçuktan yumruk cimcik saç çekme ısırılmaya maruz kalınca belli süre sonra yeter artık diyorsun..bacaklarımda morluklar var ufak ufak kollarımdada ..sanki bir kedi saldırmış gibiyim.bazen etraf saç dolu oluyor saçlarım yolunuyor..dün gece uyuyordu birden emziği düştü ağzından kalkıp babasına tekme tokat attı uyumaya devam etti..bu durum komik oluyor o an ..eşim kendimi mazlum gibi hissetmeye başladım,eve gelince 3 5 gülüşden sonra adama dalıyor..ama akşama kadarda anne baba nerde ,işe gitti sana süt getirecek diyorum..çoçuk hemen süt isteyip bitiriyor ..bak süt bitti baba nerde diye yine aynı sahne..benim tuhaf karşıladıklarım yazdıklarınızdan sonra normal olduğunu farkettim ..çok büyük beklenti içinede girmedim fakat hep aynı sorunlarla karşılaşınca bende bunları dert ettim sanırsam..anne bana aile tablosunda bile bahsettiklerinizi bilmiyordum .biz yanındayız neden özlem duyuyor diyordum..birde kaybetme var.bak araba annesini kaybetti ,babasını kaybetti.ühühü ağladı .belki buda bir gelişim sürecidir..en başından anladımki benim sabırlı olmam gerekiyor bunu yapmam nasıl olucak bilmiyorum en zoru bu olsa gerek.


ayrıca konuyla alakalı yorum yazma nezaketinde bulunan yardımcı olmaya çalışan tüm annelere yürekten teşekkür ediyorum insan cidden rahatlıyor..ve şunuda belirtmek istiyorum ÇOK BİLMİŞ sana teşekkür ediyorum dikkatimi çeken bir şey var her konuda yardımcı olmaya çalışıyorsun herkese mutlak bir yazın katılımın mevcut ..bazen burdaki anneler sadece kendi sayfasında veya profilinde yazılar sorular yorumlar yapıyor ama burdaki sorulara katılımlarını hiççç göremiyorum yada çok nadir rastlıyorum .fakat senin blogun sayfan olmasına rağmen eminimki burda daha aktifsin oda ayrı bir güzellik..herkese teşekkürler.


mysun

Selam arkadaşlar,benım kızımda şuan 2.5 yaşında ve benzer sıkıntılar yaşıyorum.Çok inatçı yapmak istmediği birşeyi özellikle baskı ve yüksek sesle ısrar ettiğimde asla yapmaz,güzellikle söylesemde yapmaz..kısacası yapmaz..Yapmak istemesi önemli..Biz anneler sorumluluklarımızın altında nefes alacak vakit bulamadığımız için çok bunalıyoruz ve sabrımız azalıyor biraz rahat olmak gerek.Bende bazen başarılı olamıyorum ama tek şart sabır ve kendimize de nefes alacak zamanlar bulabilmek.Anlatacak o kadar çok şey varki bu saatte kafamı pek toparlayıp yazamıyorum.Allah hepimizin yardımcısı olsun..turkuazz

Ben de bu soruyu yeni sanıp okudum: 6 ay olmuş,benim oğlan 2.5 olduğundan dikkatimi çekti sanırım.

Bizde de günü gününü tutmama durumu var.Bir sabah  cıvıl cıvıl,sonraki sabah ağlayarak ve herşeye sinirlenerek uyanabiliyor örneğin.Kahvaltı masasındaki herşeyi halının üstüne indiriyor,masa örtüsünü yere atıyor..dün akşam bana yemek yaptırmadı,illa onunla oturacakmışım,görseniz nasıl ağlıyor..bıraktım yemek işini babaya,oturduk kucak kucağa,baba tarifle bitirdi yemeği.Bazen hakikaten tahammül etmek o kadar güç ki anne olmanın ne kadar emek istediğini en iyi o anlarda anlıyorum.
Beni kurtaran iki şey var : En önemlisi eşim,erkenden 4-5 civarı evde oluyor ve durumun ne kadar yorucu olabileceğini biliyor.Bir kez bile ''ne var bunda,herkes çocuk büyütüyor vs'' dememiştir.İkincisi işe gelmek.Haftasonları tıkandığım çok an oluyor ama yapım gereği çocuklara karşı çok sabırlıyım.Kolay kolay sesimi yükseltmem,kızmam,çaresiz kalmışşam da hiç müdahale etmem ( o da yanlışmış ama bağırmaktan daha kolay geliyor bana) ; istediği kadar dağıtsın,döksün,kirletsin..Tüm gün evde olsam bu kadar sakin kalabilir miydim bilmiyorum doğrusu.
Bir de konu-komşu iyi geliyor bize,çocuklulara takılıyoruz,evlerine zorla davet ettiriyorum kendimi inanın.Değişik oyuncaklar,değişik çocuklar çok hoşuna gidiyor,2 saat kendi kendine oynuyor.
Sabır,sabır,sabır...Geçiyor ve unutuluyor.Yoksa nasıl cesaret ederdik ikincilere??
Bu arada bana da  ''çocuğunuza sınır koyma'' kitabının çok faydası oldu.Bakış açımı değiştirdi,tavsiye ederim.


mert_mert

aradan 6 ay geçmiş ama ben bu soruyu sorduğumu hatta böyle birşey yaşadığımı bile unutmuşum.okurken çok tuhafıma gitti.oğlumun yaptıkları aaa filan oldum sanki aradan yıllar geçmiş ben unuttum valla bunları.annelik işte böyle birşey.şimdi bu yaptıklarından eser yok oyuncaklarıyla oynar toplar sokaktan eve gelmesi sorunlu değil yada yerlere birşey dökülünce toplamaya çalışır masa siler sofra kurar.allahım ya zaman hızla akıyor ve küçük bebeler nasılda huy değiştiriyor.


cano

şimdi kaç yaşında çunku ilk yazdıklarınızı okudumda şu an benim kızım o durumda ,ki  o hep asi ve haylaz bir çocuktu hala durmuyor ve dinmiyor daha ne kadar beklemem lazım acabamert_mert

2 ay sonra 3 yaş olacak.şimdi bunlardan eser yok böyle şeyler yapmıyor.ama kardeşi olacağını söyledik 2 3 gündür bebeksi şeyler yapıyor .anne ben bebeğim filan diyor oda normal kıskançlık.


cano

benim kızım martın 11 de 3 yaşına girdi kıskançlık inanılmaz boyutta ve hala o sizin yazmış olduğunuz yazıdaki gibi haller ,artık çare bulamıorum Cevaplamak için Üye ol