Sütüm var ama sağamıyorum :(

gulfuren soruyor: 10

Sütüm var bebeğim emdiği zaman yutkunmasından ve kilo alımından biliyorum..Bir ay önce oğlum ameliyat oldu ve ben göğüslerimi sağmayı unuttum..Göğsümde üç kanal tıkandı  ve masaj sıcak su ile açtım..Şimdi bir tanesi devamlı tıkanıyor..Süt gelen delik kapanıyor..Manuel pompa ile sağmaya çalıştım 20 cc zor çıkardım..Milkway elektrikli aldım o da sağdığında zar zor 20 cc çıkıyor..Bunalıma girdim..Benim gibi olan arkadaşlar var mı merak ediyorm..Göğüs ile mi alakalı acaba?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


ozgu_naz

öncelikle bebeğinize çok geçmiş olsun.benim tıkalı değildi ama ilk 3 ay sadece 30cc çıkıyordu sağdığımda ama bebeğim gayet iyi kilo alıyordu. doktor sağmayla bebeğin emme gücü farklıdır demişti. emzirdikçe çözülür dedi.bol emzirmek işe yarar mı bilmiyorum sizde


gulfuren

Sağol turkuaz_naz cevabın için..Sütüm az olsa kilo alımı da az olur..Demek ki benim sütüm bebek emince normal geliyor..Sağınca gelmiyor..


oykucu

bir kere denedim çok acıdı süt geldi ama göğüslerim çok sızladı.


gulfuren

Paylaşımlarınız için teşekkürler..Demek ki ben tek değilmişim..Bıraktım artık  tıkanıklığı açmak için elimle sağıyorum..


aysenur_derin

bunlara ilave olarak önemle belirtmek isterim ki tıkalı olan süt kanalları daha sonra başına iş açabilir. ne yap et çözülmesini sağla derim..meryo

bende sağıyorum çıkmıyo bi türlü. memeyi sıktığım zaman 3-4 yerden fışkırıyor ama medela mini elektrikli kullandığım halde çıkmıyo .bebişin kilosu yerinde günde 3.5 lt sıvı tüketiyorum ama çıkmıyo bi türlü.üstelik 2 gün sonra işe başlayacağım.


gulfuren

Sağanlar nasıl sağıyor anlamıyorumBunun bir açıklaması vardır..Doktora soracağım bakalım neden biz sağamıyoruz?


oko

medelanın hastane tipi pompasını kullandım ben 8 ay boyunca. istanbul ankara ve izmirde kiralıyorlar aylık ya da günlük olarak. 4 kez mastit geçirmiş biri olarak şiddetle tavsiye ederim bu pompayı, göğsü tamamen boşaltıyor.buryav

gecmis olsun hem oglunuza hem size, mastit zordur.. ama turkuaz_naz inda dedigi gibi bol emzirmek sut yollarini acmak icin en guzel yol. tabi fiziken dr. unuz bir yasak falan koymadiysa.

bu arada bende de makineyle kesinlikle gelmiyor. ama oglum kilo aliyor. (tabi sinirda aliyoruz 2 aydir :( henuz ek gidaya baslamak istemiyorum. insallah sinirda da olsa mamaya gerek kalamdan tamamlariz 6 ayi..)


taburcu

Süt sağmak yaklaşık (tek göğüs için) 20 dk bulan bir süreç. Öncelikle manuel pompa ile hiç deneyimin yok bu konuda bir şey söyleyemeceğim ama elektrikli pompalar için göğsünüzü doğru yerleştirdiğinize emin olun. Yavaş kademe ile başlayın. İlk damlalar gelmeye başlayınca vakumu yavaş yavaş artırın ve sağma biterkende vakumu azaltarak sonlandırın. Bebeğiniz emdikten yarım saat sonra yada hemen sonra sağım yaptığınızda pek fazla süt görmezsiniz ancak 2 saat sonra sağdığınızda daha net bir miktar görürsünüz. Ama bunun kesin bir rakamı yok. Yani 2 saat sonra sağdınız 50 ml çıkar denilemez. Böyle bir kesin rakam yok. Ayrıca hiçbir pompa bebeğin emmesi gibi başarılı sağım yapamaz. 1/3 oranında bir kayıp vardır. Siz pompa ile 60 ml sağdıysanız bebeğiniz emdiğinde 90 ml süt içiyor demektir. Süt üretimini artırmak için bebek edikten hemen sonra ya da yarım saat sonra pompa ile 20 dk sağım yapmalısınız. Bu sağım süt yetmiyor daha fazla üret demek içindir. Göğüs tıkanıklığı için sıcak kompres yada sıcak bir dus sonrası hafif masajla sağmanız tıkanıklığı açmayı kolaylaştıracaktır.  Cevaplamak için Üye ol