Sütüm var ama sağamıyorum :(

gulfuren soruyor: 4

Sütüm var bebeğim emdiği zaman yutkunmasından ve kilo alımından biliyorum..Bir ay önce oğlum ameliyat oldu ve ben göğüslerimi sağmayı unuttum..Göğsümde üç kanal tıkandı  ve masaj sıcak su ile açtım..Şimdi bir tanesi devamlı tıkanıyor..Süt gelen delik kapanıyor..Manuel pompa ile sağmaya çalıştım 20 cc zor çıkardım..Milkway elektrikli aldım o da sağdığında zar zor 20 cc çıkıyor..Bunalıma girdim..Benim gibi olan arkadaşlar var mı merak ediyorm..Göğüs ile mi alakalı acaba?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


gulfuren

Taburcu çok sağol..Ben de emzirdikten 2 saat sonra sağacağım..


taburcu

gulfuren sut nedeniyle göğüslerde tıkanma olduğunda tıkanıklık sonrası ilk günler o göğüsün performansı düşer. Zamanla bebek emdikçe normale döner. Bunu da ek bir bilgi olarak vereyim.

Sen bebeğin emdiği halde hala göğsünde sertlik hissediyorsan ılık havlu koyup yavaş vakumda hafif bir masajla göğsünü sağ. 2 saat beklemene gerek yok. 2 saat açıklamasını bebek emdikten sonra neden süt göremediğinizi anlatmak için yazdım. Çünkü pompa bebek kadar başarılı değil. Bebek pompanın çektiğinden 1/3 oranında daha fazla süt çeker. Birde gece süt üretimi daha fazladır. Bebeğinizin ilk emme seansı sonrası emdiği göğüsü sağarsanız normalde gün içinde 5 ml süt çıkıyorsa bu sefer 10-20 ml çıkabilir. Bebeğinizin emme araları uzun ise emme aralarını kısaltarakta göğsünüzün şişmesine engel olabilirsiniz.  


taburcu

Emziren anneler grubunda bugün bu konuda sıkıntı yaşamış başka bir anne doktorunun ona verdiği tavsiyeyi şöyle anlatmış. Umarım işinize yarar:

Bebeğinizi emzirmeden önce süt kalanlarınız açılsın ve bebeğiniz daha rahat göğsünüzü boşaltsın diye gögsünüze sıcak havlu koyup biraz bekleyin. Sonra emzirin. Emzirme
bittikten sonra da sağın. Göğsünüzde kalan süt varsa onunda boşaltılmasını sağlamak için. Göğsünüzü sağdıktan sonra da göğsünüze soğuk kompres yapın yada soğuk suda yıkayın. Çünkü sıcak kompresle açılan süt kanalları bir an önce dolmaya başlarlar, soğuk kompres yaparsanız süt üretimini normal zamanına indirgersiniz. Bunu bir iki gün uygulayın.


gulfuren

Gerçekten iyiki sorunumu sizlerle paylaştım..Bana çok yardımcı oldunuz..Dün ir göğsümden 30cc süt çıkardım ve çok mutlu oldum..Bu arada doktor antibiyotiğe başladı..Enfeksiyondan dolayı tıkanma yaşıyormuşum..
Cevaplamak için Üye ol