Pasaklı bebekler ve yeme sorunsalı üzerine

othilia soruyor: 7

Merhaba arkadaşlar,

Aslında bu bir soru değil, bir fikir sayılabilir. Çok şükür benim kızımın yeme içme ile ilgili bir sorunu yok, lakin yakın çevremde benzer sorun yaşayan annelerin bebeklerine yemek yedirişlerini izledim. Anneler, ellerinde bir peçete ya da mendille neredeyse her lokmadan sonra bebeklerin ağızlarını siliyorlar ama minikler bu durumdan hiç memnun değiller gibi gözüküyordu. Ben de "Yahu dur bakalım, hiç ağzını silme, temizliğin derdine düşme, kaşıkla ağzından akanları toplama bakalım ne yapacak" dedim. Bu yöntem iki arkadaşımın bebeklerinde gözle görülür derecede fark yarattı.

Acaba pasaklılığı seven bebeklere izin versek, ağızlarını yüzlerini bulaya bulaya, kaşığı saçlarına başlarına süre süre (Benimki çok seviyor da) yemelerine izin versek, üstüne döktüğünde parmaklarıyla oynamalarını teşvik etsek yemeyen bebişler yer mi ki? Fikri olan var mıdır, yoksa benim yaşadığım tamamen tesadüf müdür?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


EmineKartal

ben de aynen sizin gibi davraniyorum othilia. döker sacar, minciklar, oynar, atar, kafasi gözü yemek olur ama asla yemek yemege devam ederken silmem. ne zamanki yemek yemesi biter ondan sonra gisip lavobada yikariz ellerini kollarini, gerekirse kafasini:) hele su aralar en sevdigi sey bir iki lokma karpuz yedikten sonra diger karpuzlari avucunun içince SIKIP suyunu çikarmak ve çikan suyla mama sandalyesinin tablasinda oynamak:) bu tablo benim çok hosuma gidiyor:)
Beyza 8-9 aylik oldugundan beri bu sekilde kendisi yiyor yemegini, benim veya anneannesinin müdahalesi %10 civarinda. (annem daha müdahil aslinda ama %20 diyelim hadi:) )
ama Beyza henüz 4 aylikken henüz ek gidaya baslamadigimizda sofraya bakip bakip bizim yediklerimize özenen bir bebekti. halen de istahli bir cocuk. bir ögünde yemezse (ki bu aralar genelde öglen ögününü pek yemiyor sanirim sicak sebebiyle) sonraki ögünde güzelce doyurur kendisini ve hatta yetmezse daha ister:)
ama Beyza'nin böyle istahli bir cocuk olmasininda benim yemek konusundaki davranislarimin ne kadar tesiri var tam bilemiyorum. gerci dedigim gibi bastan beri yemeklere bakip agzi sulanan bir cocuktu. yine de ben de sizin gibi düsünüyorum su silme konusunda ne kadar silersen çocuk o kadar rahatsiz oluyor bu durumdan ve yiyecegi varsa da yemiyor...


othilia

Aynı şeyi Zümrüt de yapıyor kaş göz kirpik birbirine giriyor ve hakikaten o konuda yapacak bir şey yok gibi gözüküyor, henüz bir yakma söz konusu olmadı ama ben de huzursuz olmuyor değilim gözlerini mamalı ellerle ovuşturduğunda.


ozguranne

Biz de pasakliyiz:) sürekli silmedik hiç. Bitince iyice yikanip kıyafet değiştirdiğimiz oluyor. Hele balık yerken insan yağlı yağlı el saca gidince fena oluyor ama olsun cocuk balık yiyor. Arada bir silinir de sürekli silmek iyi değil bence de:)


othilia

Yihhuuuuuuuuu benzer bir yoğurt sahnesi de bizim belgelediğimiz mevcut, dolmayla birlikte yerim ben onuuuuu:)))

Yasemin valla bebekler açıyor gözümüzü, eğlenceyi, yemek yemenin keyfini, doğallığı hatırlatıyorlar bize boylarına bakmadan :)


istiklal

bende hiç silmem  ağzından akanları kaşıkla toplarım okadar babannesi çok müdahale eder etmemesini söylüyorum ama beni dinleyen kim bazen ona bırakmam gerekiyo ben gelesiye kadar bişey yediremiyo


ikicocukannesi

oglum,
benim pasaklı oglum,

tıpkı tarif ettiginiz gibi. ben bu soruyu keske gecen yıl gorseymis ve evde kvalideye anlatabilseymisim:(

yazdıklarınıza katılıyorum.

selamlar,
bol gunesler:)


polen

oğlum 1,5- 2 yaşlarındayken o kadar pis yemek yerdi ki ,yemekten sonra banyo yaptırmak gerekirdi çoğunlukla.mama sandalyesinin altına geniş örtü sererdim .sonradan o da makineye.elleriyle yemek yemeyi seiyordu,ben de izin veriyordum.yeme problemimiz pek olmadı,çünkü yemek yemek oyun gibiydi ona.o zamanlar halimizi görenler böyle alıştırma sonra hep böyle devam ederse çatal kaşık kullanmak istemez diyorlardı.pek kulak asmadım.oğlum zamanla kendi titizleşti.şimdi bir tomar peçeteyle oturuyor yemeğe.ağzının kenarı kirlensin hemen siler.çatal-kaşık-bıçak kullanabiliyor,tabi kendi için özel olanları.
bence de rahat bırakmalı çocukları,yemeğin tadını çıkarmak en doyurucu şey bence.Cevaplamak için Üye ol