Cildi kuru bebeklerde ne yapmak gerekir?

alisim6161 soruyor: 10

Ali 25.ayını doldurdu cildi çok kuru.Doğduğundan beri bebek yağı kullanıyorum ki doktorumuz da bebek yağını önerdi.Benim aslında öğrenmek istediğim bu tarz çocukların çamaşırlarını neyle yıkamalıyız? Bir müddet dalinin sıvı deterjanını kullanmıştım ama büyüdükçe bizim deterjanla yıkamaya başladım ve güzel koku takıntım olduğu için yumuşatıcıda kullanıyorum.Acaba tekrar bebek deterjanınamı dönsem.Fikri olan varsa ve paylaşırsa çok memnun olurum.

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


deniss

benim bebeğiminde cildi çok kuru. hatta sürekli cildinin bir bölümünde egzema var. o kadar kuru yani. doktorum az deterjan, mümkün olduğu kadar az yumuşatıcı diyor. birde benim çamaşır makinasında hijyen bölümü var. 1 kere deterjanla yıkıyor, 2 kere duruluyor. o programı kullandırıyor. kızımın cildi pul pul dökülürdü. excipial lipo isimli bir krem önerdi. onu sürdüğümüzden beri cildindeki kuruluk yok oldu. her banyodan sonra bütün cildine sürüyoruz. belki faydası olur diye yazmak istedim.


alisim6161

Teşekkür ederim.Bu ilacı devlet ödüyormu ona göre doktorumuza yazdırayım yoksa eczaneden temin edeyim.Benim makinemin öyle bir özelliği yok ama en iyisi bebek deterjanına geri dönmek.


OzlemGulderen

"mustela stelatopia" kremi öneririm, çok kuru ciltlerde işe yarıyor. Ben oğlumun çamaşırlarını Hazı Şakir toz sabun ile yıkıyorum ve yumuşatıcı kullanmıyorum. Hem mis gibi kokuyor hem de yumuşacık oluyor :)


jildando

Bebek deterjanına geri donun ama dalin kullanmayın, bazı bebeklerin cildine dokunuyor gercekten. Hacışakir kullanabilirsin. Benim oglumun cildide kuru biz krem olarak Basiscreme diye birsey kullanıyoruz, doktorumuz önermişti.Çok memnunum , eczanede satılıyor.


alisim6161

Bilgiler için teşekkürler son zamanlarda kuruluk dahada arttı.Bide üşümesin diye kat kat giydiriyorum falan heralde havasız kalıyor.Çamaşırlar vücuduna daha bir temas ediyor.Bundan sonra deterjan ve yumuşatıcı kullanmıycam.deniss

biz eczaneden aldık bilmiyorum devlet ödüyormu? bende hacışakir çamaşır makineleri için deterjanı kullanıyorum. hem sabun kokusu mis gibi geliyor hemde çamaşırları güzel yıkıyor. yumoş yumuşatıcı kullanıyorum ama 1 kapak yerine 1/2 kapak koyuyorum. çok sert olmasınlar diye çamaşırlar.


YesilAnne

Başından beri çamaşırda roxy dalan kullanıyorum. yumuşatıcı kullanmıyorum ve mutlaka ilave durulama yapıyorum. Nemlendirici olarak Mothercare all we know baby lotion (pembe renkli olan) kullanıyorum. 


oko

bizde de atopik dermatit(egzama)ya bağlı kuruluk vardı, ....bioderma atoderm iyi geldi, eczanelerde var.
çamaşır detarjanı Roxy, yumuşatıcı yok, ilave durulama var.deniss

yumuşatıcı kullanmayınca çok kuru oluyor ama. kuru olunca cildi daha çok tahriş oluyor diye düşünüyorum ben. o yüzden kullanıyorum.


dandi01

Benim oğlumunda cildi çok çok kuru, doğduğundan beri kullandığımız kremler Mustela stelatopia, sebamed, elidel, advantan(kortizonlu), bebek yağlarının kaç çeşidi, doğal yağlar vb. ve en sonunda excipial lipo :) Bir ara gerçekten kafayı yiyecektim. Sanırım her bebekte farklı biri işe yarıyor. Bizde işe yarayanlar ise şu şekilde:
1- Excipial lipo- eczaneden alınır, 5-10 lira fiyatı var. Her banyodan sonra ve cilt kuruduğunda sürülmeli
2- Kesinlikle yumuşatıcı kullanılmamalı, ne zaman kullandıysam ki bebekler için özel olanları kullandım sorun oldu.
3- Bebeğin çamaşırları hangi deterjanla yıkanırsa yıkansın kesinlikle 2 kere durulama yapılmalı, hatta makine çok doluysa ekstra 1 daha yapılmalı.
4- Eğer hergün banyo yapıyorsa vücudu her seferinde vücut şampuanıyla yıkanmamalı, sadece su kullanılmalı. Ben hemen hergün banyo yaptırmama rağmen sadece haftada 2 sefer vücudunu şampuanla yıkıyorum.
5- Sabun kullanılmamalıCevaplamak için Üye ol