1 aydır bebeğim sütümü içiyo ama beni emmiyo:((

dorukefem soruyor: 8

bebeğim sütümü kabul ediyor ama ben emzirmeye çalışınca çıldırıyor kendni geriye atıyo beni mi sevmiyor acaba diyorum 1 ayı geçti kaşıkla da yetiştiremyorum 2 haftadır artk sagıp biberonla veriyorum. ne yapabilirm lütfen  bilginiz varsa paylaşr mısınız

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


fistikcik

Merhabalar,
Lütfen bebeğinizin sizi sevmediği gibi düşüncelere kapılmayın. Anlattığınız durum pek bilinmese de aslında çok yaygın ve çok farklı sebeplerden kaynaklanabiliyor. Daha önce başka bir başlık altında bu konuda bizim de karşılaştığımız sorundan bahsetmiştim. Sizinki kadar küçük bir bebekte sorun gazının çok olması ya da kaka yaparken zorlanması olabilir (her iki durumda da bebekler emerken kendini geriye atabilirler). Ancak süt akışınızın fazla hızlı olması da sık rastlanan başka bir sebep.

Bu sorunu biz de 4 aylık olduktan sonra yaşadığımız için epey araştırdım.
Emzirme konusunda uzman La Leche League makaleleri ve bebek bakımıyla ilgili diğer pek çok kaynağı okudum. Emerken ağlayan, memeden bir iki yudum aldıktan sonra sinirlenerek başını geriye atan ve bu yüzden gündüz neredeyse hiç emmek istemeyen (ancak uykulu halde gece iyi emen) bebeklerin sorunları çeşitli sebeplere bağlı olabilirmiş :

- Gaz
- Büyüme atağı
- Dikkati dağılan bebek
- Sütün yavaş ya da az gelmesi
- Bebeğin tek memeyi tercih etmesi
- Akşam huzursuzluğu
- Diş çıkarma
- Pamukçuk
- Burun tıkanıklığı
- Besin alerjisi
- Reflü

Ama sütünüz eğer yeterli olmanın da ötesinde, fazla fazla geliyor, emzirme aralarında göğüslerinizden taşıyorsa eğer, bu sorunun sebebi tam da bu "süt fazlalığı" imiş. Daha doğrusu, "Çok fazla süt, çok hızlı ve çok kuvvetli" akarak bebeğin boğulmasına, bu fazla akışın tamamını yutamayıp sinirlenmesine sebep olurmuş.
(La leche Leage'in tam da bu ismi taşıyan bir makalesi var. Fransızca okuyanlar için : http://www.lllfrance.org/Allaiter-Aujourd-hui/AA-78-Trop-de-lait-trop-vite-trop-fort.html )

Daha da kötüsü, (daha yağlı ve besleyici olan "son sütü" almak yerine) bu hızlı akan "ilk sütü" fazla fazla aldığı için gazı da çok oluyormuş bu durumdaki bebişlerin. Hem istedikleri gibi ememiyorlar, hem de gazdan huzursuz oluyorlarmış. Anlayacağınız, sütü yeterli olmamak bir dert, sütü fazla olmak ayrı bir dert !

Bu durumda anne ne yapacağını şaşırıp önce sütünün yetmediğini sanabilirmiş. Bu yanılgıya düşmeyin diyor La Leche League. Önerdikleri her emzirmede sadece bir memeyi vermek, eğer süt akmaya başladığında çok geliyorsa bu fazla akışı biraz sağarak yavaşlatmak, daha sonra emzirmek. Daha ciddi durumlarda 3 saat boyunca tek meme verilebilirmiş (diğer memenin fazla dolup rahatsız olmaması için çok az sağım ile rahatlatılması öneriliyor). Ancak bu tavsiyeyi sütü azaltacağı için sadece emzirmeniz bir düzene girdikten sonra yapabileceğinizi belirtiyor La Leche League. Yani ilk haftalarda kesinlikle yapmamak gerekiyor.

Diğer öneriler emzirirken sürekli gazını çıkarmak, sakinleştirmek, tekrar emzirmeye dönmek. Ya da emzirme pozisyonu değiştirmek : yerçekiminin etkisiyle sütün daha fazla akmasının önüne geçmek için yatarak emzirmek gibi örneğin...

Daha detaylı bilgiler de ingilizce okuyanlar için Kellymom'un şu makalelerinde mevcut :
- My baby fusses or cries during nursing
http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/fussy-while-nursing.html
- Forceful Let-down (Milk Ejection Reflex) & Oversupply
http://www.kellymom.com/bf/supply/fast-letdown.html


Bizde durum ise şu şekilde : sık sık gaz çıkarmak işe yarıyor. Ancak henüz yine de tam anlamıyla çözemedik. Memede ağladığı zaman ayakta ve sallayarak emzirmek te bazen işe yarıyor. Yatarak emzirmek te başka bir çözüm yolumuz. Ancak en güzeli sevdiği bir müzikle önce dolaşarak ve onu sallayarak sakinleştirmek, sonra yine dolaşarak ve sallamaya devam ederek emzirmek. Kesin çözüm bu oluyor. Bir deneyin isterseniz.


ozgu_naz

bebeğiniz kaç aylık bilmiyorum ama benim kızım ilk 4 ay çok gazlıydı. hele gece oldu mu kabus başlardı kavga kıyamet meme emme. ayakta emzirmeye başladım dans ederken yürürken şarkı söylerken:) gazı geçince dertlerde bitti zaten. ama o hiç biberon istemezdi. deneyin belki faydası olur. kolaylıklar dilerim


fistikcik

Bir de sağdığınız sütü zor dahi olsa kaşıkla verin lütfen. Bebeğiniz daha çok küçük, biberona alışır ve meme-biberon karmaşası yaşar, daha sonra hiç emmeyebilir.
Kaşıkla vermenin bir avantajı bebeği çiğnemeyi öğrenmeye hazırlamasıdır (doktorumuz söylemişti). Ek gıdalara geçerken de bu şekilde sorun yaşamazsınız.


gmzalp

merhaba,

benim oğlumda birdenbire 4,5 aylıkken emmeyi bıraktı...ben 1 yaşına kadar gece gündüz sağarak verdim.doktorda bi çare bulamadı biberonla vermeye devam ettim.sonuçta anne sütü alması önemli olan ..3 saatte bir sağarak süt vermeye devam edin ve de sağma cihazınızı değiştirmeyin benimki arızalandı başka bi cihaza geçtim sütüm azaldı ve bitti..neyseki 1yıl verebildim.kolay gelsin size de...semras

merhaba, benim bebeğimde yaklaşık 1 aydır aynı sendeki gibi emek istemiyor geceleri güzel emiyor ama gündüz tam bir kabus emzirmek isteyince çığlık kıyamet.tabi o emmeyince sağmama rağman sütümde azaldı doktora sordum en kolay yol olan mamayı önerdi( ben mamayı çok zorda kalmadan vermiyorum)

Bulduğum çözümler ise; emzirmek istediğimde eğer uykusu gelmişse sakinleşip dalmasını bekliyorum sonra emziriyorum yada orhan buzikinin kolik bebekler için müziği var o çalmaya başlayınca ağlaması aniden kesiliyor ve emmeye başlıyor.ayakta iken de sallanarak emiyor oturunca bırakıyor ama bu yöntemlerle başarımız %50 kalan zamandada sütümü sağıp biberonla veriyorum kaşıkla denedim ama sonuç hüsran.çok zor bir süreç çevremde kucağa alınınca itiraz etmeden emen bebekleri gördükçe gıpte etmiyor değilim.rabbim sabır ve kolaylık versin hepimize.


handeb

Yazın benzer bir sorun yaşadık, kızım meme emmek istemiyordu, doktoruyla görüştüm çok basit ama mantıklı bir şey söyledi, yazın insan terliyor ve terin tuzlu tadı yada vucüt kokunuz memenin tadını bozuyor, belki sizinde böyle birşey olabilir. Kullandığınız bir parfüö, terlemeniz..vs çocuğun istememesine neden oluyordur. Şimdi her emzirme öncesi, göğüslerimi bol sabun ve suyla yıkıyorum, gerçekten işe yaradı ve emme sorunumuz çözdük .


guven

Sütün yavaş ya da az gelmesi dolayısıyla bebeğim emerken kendini geri atıyor ve sinirlenip ağlıyor, emmesini sağlayamiyorum, bu konuda tavsiyesi olan var mı?


tiara

sütün yavaş gelmesi durumunda şöyle şeyler öneriliyormuş:


  • emzirmeden önce ılık bir duş almak
  • eğer ağrı yaratacak bir durum varsa bunun parasetamol ile ortadan kaldırılması
  • emzirme ortamını huzurlu ve daha az dikkat dağıtıcı bir hale getirmek
  • hoşunuza gidecek sakin bir müzik açmak
  •  bebeği bezi kalacak şekilde tamamen kendinizi de belinizin üstü tamamen çıplak kalacak şekilde soyarak ten temasını arttırmak
  •  bir şeyler içmek
  •  emzirme pozisyonunuzu rahat edeceğiniz ve yeterli bel ve kol desteği alabileceğiniz hale getirmek
  • ılık suyla dolu küvete bebeğinizle girerek orda emzirmek
  • emzirmeden önce göğüslere basaj yapmak ve meme ucunu nazikçe çevirmek
  • göğüslere nemli ve sıcak bir havlu koymak


Cevaplamak için Üye ol