Nasıl davran malıyım?

nurturia soruyor: 7

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


seres_esra

iyi sabırlı davranmışsınız ben olsam yeriniz de çok daha farklı şeyler olabilirdi çocuğunuzu takip etmiyormusunuz geldiğinden beri oğlumun elindeki bütün oyuncakları aldı demekki bencillik sizden geçmiş çocuğunuza derdim o sizi pasif gördüğü için üzerinize gitmiş anladığım kadarıyla bence bu konuda dahil olmak üzere veya başka bir şey olur sessiz kalmayın ve pasif davranmayın hep ezilen siz olursunuz hakkınızı sonuna kadar arayın.


minikprensim

Bence haksız kadar haklısında sesi çıkmalı..


ozgu_naz

ben pek susabilen insanlardan değilim.hele konu Naz'ın hakları olunca daha da kaplan kesiliyorum.çocuklar arasında ben duygusu çok yıpratıcı sürekli kavga halindeler.ama şimdiye kadar karşılaştığım bütün anneler çok yapıcıydı bu konuda.öyle bir kadınla karşılaşsam sanırım işi kavgaya dönüştürmekten kaçınmazdım.haksız olduğum noktada özür diler ve susarım ama haklıysam sonuna kadar giderdim.o annenin de biraz silkelenmeye ihtiyacı var belli ki


ozalp07

benimde başıma geldi ve sizin gibi sessiz kalarak oğlumu ağlatarak parktan uzaklaştırmak zorunda kaldım. bizde sebepte, oğlumu salıncakta salllarken bir bayanın 3/4 yaşlarındaki oğluyla yanıma gelip oğlum çok huysuzlanıyor salıncak için (ki oğlu elinden tutmuş sesisce duruyordu) sizinki küçük salıncaktan anlamaz inidrin ben bindireyim demesiydi.  şaşırdım kaldım bi an ve bayana dedimki bugüne kadar hiç kimseye çocuğunu salıncaktan indir ben bindircem demedim, herkes gibi sıramı bekledim. çok saçma bunu demeniz dedim. ve indirmedim. kadın  nasıl konuşmaya bağırmaya başladı. bindirmiş küçücük çocuğu ne anlıyorsa salıncaktan diyor etrafındaki bayanlara. ne anlayışsızlığım kaldı ne insanlığım. anlattıkça anlatıyor.. 40 yılda bi parka geldim başıma gelenlere bak diyor. sadece döndüm dedimki 40 yılda bir geldiğiniz belli.  az geliyorsunuz diye öncelik hakkı sizin olmaz dedim. salıncakta sizin olsun dedim oğlumu ağlaya ağlaya zorla indirip eve döndüm. kalsam kavga çıkardı belki. arkamdan parktaki bütün bayanlar kadına kızıyordu tabiki sıranızı bekleyeceksiniz  ne hakkınız var bunu istemeye diye. böyle annelerde var malaesef. ne yapılmalı nasıl davranmalı bilemedim ve uzaklaştım.


neretva

Ben en baştan o oyun alanına çocuğumu sokmazdım. Neden? Birincisi anladığım kadarıyla oyuncaklar oranınmış, yani bakteri barınağı oldukları kesin. Yanlış anlaşılmasın, çok korumacı değilim, daha demin çamurda yuvarlandı oğlum. Ama doktorumuz çevreden geçen değil insandan geçen bakteriden korkun ve özellikle avmlerdeki oyun alanlarından uzak durun der. İkincisi, oğlumun henüz hiç oyun grubu veya kreş deneyimi yok. Yani paylaşmak nedir, sırayla oyun nedir, biri gelip oyuncağını alırsa ne yaparsın gibi sorular yok dünyasında şu anda. Böyle bir durumda çocuğumu üstelik büyük çocukların arasına salmayı uygun görmüyorum. Parkta da şu anda sürekli peşindeyim. Bugün iki çocuk oğluma gırrladı, bizimki korktu, iyi ki yanındaydım ve ona açıklama yapabildim. Demek istediğim bu konuda takınacağım tavır çocuğumun sosyalleşme seviyesine, sosyal karakterine ve ortama göre değişirdi.

Eğer diğer çocuklarla oynamaya alışık bir çocuğunuz varsa tepkinize onun tutumuna göre karar verebilirsiniz. Mesela bazı çocuklar bırakırlar o oyuncağı. Öyle bir durumda ver oğlumun kamyonunu demenin gereği yok, belli ki sizinki takmıyordur. Ama yine sosyalleşmiş bir çocuğunuz vardır, başka çocuklarla oynamaya alışıktır, bilirsiniz ki baskın alfa karakterdir, o zaman da bu durumu paylaşmayı öğretmek için kullanabilirsiniz. Hayatta her istediğinin olmayabileceğini de gösterebilirsiniz ona. Sinirlenince siniriyle nasıl başa çıkacağını da.

Üçüncüsü, çocuğumun sosyalleşme seviyesi ve karakterinden ayrı olarak her zaman çantamda envai çeşit oyuncak bulundururdum. Oğluma hemen çıkarıp kendi kamyonunu verirdim. Eğer o çocuk gelip isterse de kim önce gördü tartışmasına girmez, bu oğlumun oyuncağı der sınırı çizerdim.

Yanlış anlamayın kesinlikle sizi eleştirmiyorum. Tek başına olsa insan kavga da eder. Ama yanınızda çocuğunuz varmış. Bence gitmekle iyi yapmışsınız. Orada kalıp kavga etmekle sadece çocuğunuzu korkuturdunuz. Belki çözüm onları içine soktuğumuz oyun ortamlarını iyi tartmakta, bencil annelerin de var olduğunu bilmekte. Bir de bu durum hakkında sonradan konuşmanız iyi olabilirdi. Duygularını dile getirmesi önemli.


mert_mert

çevrede bu tür bilinçsiz anneler çok şahsen ben karşı taraf ona ait olmayan bir oyuncağı alsaki oda bir çoçuk ses etmem çoçuğumun yanına gelir; bak bu daha güzel tekerine bak o küçük onunla oynasın abiler bununla oynar filan oyalarım ama nedense karşıma böyle vasifta insan henüz çıkmadı :(( bende çok huzursuz oluyorum bu durumlardan ..bir iki örnek vermek istiyorum eskilerden bir komşum vardı çoçuklar yaşıt..neyse ne zaman bizim eve gelinse oyuncak kavgası oluyordu sebebi çoçuk oyuncakları benim benim diye alıp annesinin çantasına koyuyor oynamıyordu ..oğlumda oynamak istiyor o saklıyor yani böle şeyler mevcut giderkende çantada oyuncaklar iade edilmezdi..benimki ağlar oyuncaklarım gitti ver beni,m diye..onun oğlu mutlu mesut..sonra veririm misali.birtanesini verse belki susacak ama kadının dediği tek kelime dank etti canıma..şimdi çantamdakileri verirsem ''oğlum ağlar'' yani benimki patlıcan ağlasada sorun değil..birdaha o bayanla görüşmedim hatasınıda söledim yüzüne kabul etmesede..herkesin evladı kıymetlidir ama dozunu bilelim lütfen ayrıca bırakın o bayan terbiyesiliğiyle kalsın çok iyi etmişşin saygısızla bir olmayın..
Cevaplamak için Üye ol