13 ay gündüz uykusu

ozgemm soruyor: 9

Arkadaşlar, Elisa 13 aylık ve gündüz uykularını teke düşürdü. saat 12 gibi yatıp 2-3 saat sonra kalkıyor.
Sizce çok erken değil mi teke düşmek için, az uyuyup kalksa bile akşamüstü uyumak istemiyor.
Bu durumda olan var mı?
Teşekkürlerrrr...

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


seda_melis

Benim kızım da uykusunu teke düşürmeye çalışıyor. Sabah uyanma saatine bağlı olarak tabii. Eğer erken uyanmışsa günde iki kez (ilk uyku 1,5-2 saat, ikinci uyku yarım saat-45 dk olmak üzere), geç uyandıysa günde tek sefer uyuyor. Uyku düzenini kesinlikle kendisi belirliyor. Gündüzleri uyumamaya daha çok meyilli.


asna

Bence erken degil, tam vakti, tek uyku sizin icin de avantajli, hem günde tek sefer uyku ile ugrasmis oluyorsunuz hem de daha uzun uyuduklari icin o zaman diliminde daha fazla isle ugrasabiliyorsunuz, ayrica aksam üzeri kestirmesi olmadigi icin gece uykusunun kalitesi de artiyor, gece uykuya dalis kolaylasiyor, böyle devam.. der tecrübe :)

Gecis döneminde daha önce uyudugu saatlerde yorgunluk cökebilir, gözlerini ogusturabilir vs. ama istikrari saglarsaniz 2-3 haftada normal rutine alisacaktir ve tek seferde daha uzun uyumaya baslayacaktir (ilk baslarda kisa uyuyup uyanmasi normal), muhabbetle...


Annegozuyle

Kızım da zaten zor uyuyordu gündüzleri. Şİmdi iyice zorlamaya başladı iki uyku. Teke düşürmeye çalışıyor anlaşılan. İlk zamanlar kısa uyuması normalse endişelenmeyeyim. 45 dk. uyuyor sadece birkaç gündür.


tandemmom

Hmmm bizde teke düşürsek fena olmaz o zaman.
Asna hangi konuyu açsam sen çıkıyorsun karşıma :) Her yaş grubuna ait tecrübelerin olduğundan mı yoksa bende adet ve hız bakımından senden aşağı kalmadığım için mi bilemedim:):)tandemmom

Bir gün çift gün tek uyku şeklinde başlamaya karar verdim.Çünkü tek uyku uyuduğunda 8'e kadar zor sabredebildi ve de sabah 7'de kalktı.Erken kalkınca öğlen 1'e kadar beklemesi imkansız...Erkende olabilir diye düşünmeye başladım şimdi... İki kez uyuyunca 10:30ları buluyor yatması.. Hem 1 yaşındaki çocuk için 7 saat uyanık kalmak az diye düşünüyordum.Ay kafam karıştı birez


asna

tandem bir ay daha bekle, 13 ay iyidir, yeni düzene alisana kadar bir iki hafta dengesizlik olur, sonra alisir, ben özellikle Nahide'nin uykularini teke indirdim ki ayni vakitte yatip kalksinlar, bana da biraz nefes alma firsati dogsun, Halide gelene kadar iyiydik :)


tandemmom

Evet biraz daha beklemeliyim sanırım.Tek uyku kesmiyor bizimkini.

Ya geç yattığında buna alışır mı arkadaşlar? Uyku teke düştüğünde ben yine 10 da yatcam diye havalanmasın? 


tandemmom

Son durumu yazayım gündüz uykuları ile ilgili...

Bazı günler tek bazıları çift olarak birbirini dengeleyen bi şekilde devam ediyoruz.Aslında tek uyuyorduk iyi de gidiyordu ama gün çok erken doğmaya  başlayınca erken uyanmaya başladı veletler.
6:30-7:00 gibi uyanmalar olunca mecbur 2 uyuyoruz.
Aslında Zeynep uyanıyor erkenden 5 gibi filan:) Hadi yanına al emzir anca 6:30 7:00 ye kadar zapt edebiliyom.Tabi o zaman Toprakta uyanıyor çoğu zaman.
Tek çocuk ise tek uykuyu tavsiye ederim.Tek uyuduğunda öğle ve akşam hemen dalıyor.Kendisi geliyor "nen nen" diye yanıma:) Daha çok uyuyor asnanın dediği gibi.


barok

biz de 2 gün önce tek uykuya geçtik , iyi oldu iki uyku uyuyup gece 11 lerde yatar olmuştu sın dönem ve bence bu tek uykuya işaretti 


Cevaplamak için Üye ol