Bebeğimin anneme farkli davranması ve sürekli kucak istemesi

diesra soruyor: 9

9aylık bebeğim normalde gayet kendi kendine oyun oynayan keyifli bir bebek. ben yarım gün çalışıyorum şuan yaz tatilindeyim. Annem haftaiçi bizde kalıyor bakmak için. 2 gün önce bize geldi ve geldiği günden beri hiç mızırdamayan bebek annemi görür görmez sürekli mızırdamaya ve annemin kucağına benden ve babasından gitmeye çalışıyor. her görüşünde ama:) eşimle derin düşüncelere daldık ne yapmalıyız? biz nadiren kucakta gezdiririz daha çok oturup oyun oynamak ya da dışarda gezmek gibi aktiviteler yaparız.annem de o ağlarken bırakamam öyle, tabiki sizin hayır dediğinize evet demem diyor. 1. neden bu bebe anne babasında durmak istemiyor, çekirdek aile olarak gayet mutluyduk :) buarada annem cocukdelisidir ve inanılmaz güzel vakit geçirir. biz böyle olunca kendimizi sorgular olduk,anlayamadık neden böyle davrandığına bebeğimizin:S

2. büyüdüğünde ağlayarak anneme başka şeyler yaptırmaya ugrasır mı? 

okuyup yorum yazan herkese teşekkürler

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


diesra

yazım hatalarından dolayı da üzgünüm epey devrik cümleli ve anlatım bozuklu bir yazı olmuş :)


ayazlali

Keyfini çıkarın! Benim de oğlum babaannesini çok sever. Başta baktım bende bir kıskanma, dedim ki kendine gel, onu çok seven ve onun çok sevdiği bir insan daha, ne kadar harika!! Bu üçüncü kişiden birçok şey öğrenecek, en önemlisi iletişim ve empati, ne kadar çok insanla sevgi dolu bir ilişkisi olursa ileride o kadar mutlu olur. Annenizle sizin için çok önemli olan kurallar hakkında konuşun, ama çocukla kendi iletişim tarzını oluşturmasına da izin verin bence. Anneler babalar kural koyar anneanneler be babaanneler de torun şimartir, önemli kurallara uydukları sürece ve çocuğun iyiliğini en ön plana tuttukları sürece bunlar hiç sorun değil, hatta tam tersi çok çok güzel şeyler bunlar. Ne mutlu size, çocuğunuz iki değil üç ayrı kişiye güvenle bağlı.

Ben artık babaanne ile beraberken hiç onlara dokunmuyorum, karışmıyorum, oğlum dört yaşında. Babaanne önemli kuralları biliyor, sağ olsun sözümuzden çıkmıyor, tabi ki birsürü şeyi kendi tarzında yapıyor, biraz da şimartiyor. Oğlum babaannesiyle ayrı bir sohbet ayrı bir sevgi ile bağlı, Barış Manço'nun süper babaanne şarkısını duyduğundan beri dilinden düşmüyor, her an onu söylüyor. İkisinin de bundan duyduğu mutluluk ve keyif görülmeye değer.


fatmaank

Ayazlali'ye katılıyorum, esnetmek istemediğiniz kuralları konuşun, örn, vermek istemediğiniz gıdalar, ayakta sallayarak uyutmama vs olabilir. Anneniz bunlarda sizin sınırlarınıza saygı duyuyorsa, gerisini bırakın gitsin. Kızımın da anneannesiyle bahsettiğiniz gibi bir ilişkisi var, görüştükleri zaman ses tonu, bakışı, nazlanması vs başka bir çocuğa dönüşüyor sanki. Ama eve dönünce de eski haline dönüyor. Çocuklar kime nasıl davranacaklarını çok iyi biliyorlar. Ben artık kızımın davranış değişikliği kalıcı olur mu diye endişelenmeyi bıraktım, aralarındaki sevgi o kadar görünür, elle  tutulur birşey ki kızım adına mutlu oluyorum. 


diesra

Şuan bildiginiz bizim kucagimizda durmak istemiyor annemi hergordugunde ona gidecek.mesela ikimiz oyun oynuyoruz annem kapidan girsin yine miziklama ve anneme gitme seklinde devam ediyor :) zaten temel seylerde annem fikirlerimize saygi duyar ve taviz vermez. Suan sadece kizimiza sasiyoruz annemi gorunce bambaska bir bebek oluyor.akisina birak mi diyorsunuz ne yapayim ? Boyle davranmasinin nedeni ne olabilir? diesra

Her seferinde ona gider ve kucaginda olursa anne baba iliskimiz nasil saglamlasacak sadece ona gitmek isterken? Canimi sikan o aslinda


ayazlali

Çocuğunuzun sizinle birebir vakit geçirmesini istiyorsanız evde anneannenin olmadığı bir vakit ayırmaya çalışın. Mesela siz eve geldiğiniz zaman anneanne yürüyüşe çıksın, odasına gidip dinlensin, ya da siz çocuğu alıp bahçelere parklara çıkın. Çalışma saatlerinizi azaltma ya da iş yerinize daha yakın bir eve taşınma gibi bir seçeneğiniz var mı? Ya da annenizin sizin yakınıniza taşınıp siz eve gelince kendi evine dönme gibi bir olasılık? İş-ev-çocuk bakımı üçlüsünü kabul edilebilir uzaklıklara yerleştirmek baya zor bir problem, size kolay gelsin! Yine daha önce dediğim gibi, bu durum çocuk için aslında gayet iyi birşey, ama sizin hoşunuza gitmiyor, yani çocuk onu seven bir insanla zaman geçiriyor, sevgiyi güveni öğreniyor, çocuğa sadece pozitif bir etkisi var bunun. Ha, siz çocukla daha çok zaman geçirmek istiyorsanız sizin zaman yaratmanız lazım, yani bunu kendiniz için istediğiniz için yapmalısınız, çocuğun iyiliği için değil, çocuk zaten anneanne ile sevgi ve ilgi dolu güzel günler geçiriyor, çocuğun bir derdi yok :-)

Yanlış anlaşılmasın, amacım sizi suçlamak değil, Türkiye'de aileyi destekleyen herhangi bir iş kanunu yok ve bu anne ve baba olmayı çok çok zor yapıyor. Ama maalesef durum bu, çocukla zaman geçirme ve işte/trafikte zaman geçirme arasında bir seçim yapmak zorunda kalıyoruz :-( Seçimleri tabii ki başka hayat şartları da etkiliyor, ödenecek borçlar, tercih edilen yaşam standardı, aileye yakınlık, vs vs. Size kolay gelsin!


halbuse

Ben 13 aylıkken işe başladım ve öncesinde sürekli bakım işi annemle ortaktı. Annem de gerçekten çok eğlenir çocuk ile çocuk olur nazını niyazını çeker kızımın. Dediğiniz durum bizde de olmuştu, ben de kıskandım :) ama sonra geçiyor. Kesinlikle anneannesi bir başkadır kızım için ama ailenin yerini anlıyorlar belli bir süre sonra. Rahat olun keyfini çıkarın.


Gizem_92

Ne güzel işte benim kızım da dedesinin kucağından inmek istemez. Normalde anne baba ile beraberken mama sandalyesinde oturur ama dede varsa oturmaz hemen kucak ister Ya da bebek arabasına oturmaz dede var ise hemen kucak ister. Bizimle beraber uslu puslu olur dışarda ama dede ile hep gezmek dolaşmak ister. 


Gizem_92

Ha bir de normalde emmeye çok düşkün çocuk dedesi yanında benim kucağıma gelmez babasına da gitmez kimseye gitmez :) kucağımıza almaya kalkarsak da kıyamet kopar

siz de ona sevgi dolu birer anne baba olduktan sonra endişelenme çocuklar dede nene ile böyle ilişkiler kürüyor kabullenmek lazım :)


Cevaplamak için Üye ol