Ek gıda, mama, devam sütü, bebe bisküvisi

nurturia soruyor: 8

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


tubavekizlari

2cocuk yemek programını hepimizle paylaşırmısın, 

bayselif bebebisküvisi tarifi için teşekkürler


Cielais

Evet, ben de yemek programını paylaşmanızı rica edeceğim :)


sappho

Ben, devam mamasının içinde bulunan immunofortis etkisiyle anne sütüne çok yakın olduğunu ve anne sütüyle birlikte biberonla 2 yaşına kadar verilmesi gerektiğini düşünüyorum ve öyle de yaptım. Son 3 ayı saymazsak hiç hastalanmadı diyebilirim; ama iyi markalar olmak şartıyla tabii. "Milupa" ya da "Hipp". Mümkün olduğunca az olmak üzere katkılı gıda vermek zorundayız bu kaçınılmaz ne yazık ki. Ek gıdaya alışana kadar kahvaltısını bulamaç yemek zorunda tabiii. Ne yiyecekler başka.Bunun için de en temel malzeme tabii ki bisküvi( 4-5 adeti geçmemeli). İçine her şeyi katabilirsiniz.Pekmez,ceviz( un haline getirip 1 tatlı kaşığı),muz,yumurta sarısı( 1 yaşına kadar beyazı yok.),tereyağı,peynir,biraz ıslatmak için devam maması. 

Beslenmelerinde bulamaç süresi çok kritik. uzmanlar diyor ya: "Çocuklarınıza  iyi beslenme alışkanlıkları kazandırmak istiyorsanız blendırlarınızı atın!!!" pütürlü yemeliler bence. 

Haa bu arada; çocuğuna küçükken pirinç unu yedirenler şimdi diyetisyen diyetisyen geziyorlar.Çok kof bir kilo yapıyor ve ileride kilo sorunu yaşatıyor. Bir de en önemlisi sadece ne yediridiğmiz değil nasıl yedirdiğimiz bence. Asla ve asla televizyon karşısında yememeliler. Yemeğin tadına varmayı öğretmek gerekiyor. Çizgi film karşısında kaktırıveriyorlar tabiri caizse:)). Biz hep mutfakta yeriz içeride televizyon açıksa o beni uyarır genelde.

Ben tecrübelerimi paylaştım. Yine de en doğrusunu siz bulursunuz arkadaşım. Biraz da annelik içdürtüleriyle hareket etmek gerekiyor bence. Kolaylıklar dilerim.


ferritin

suhande anne sütü alıyorsa devam sütüne gerek yok bence. Ayrıca bebe bisküvisi yerine kendin yapmak daha kolay bence. Bildiğin basit bir kurabiyeye şeker yerine pekmez un yerine tam buğday unu koyabilirsin. Benim kızım bulamacı sevmedi sevemedi. 


 Ben marın blogunda okuduğumdan beri kızımın omletlerini öyle hazırlıyorum. Yulaf kepeği katıyorum.

 Önce sebzelerle bşladığım çorbalarına da irmik pirinç bulguru sırasıyla koydum. Sıkıntı olmadı. Pirinç unu da pirinçten yapılıyor ama işlenmiş bir gıda sonuçta. İçinde katkı maddeleri falan olmalı.

 Devam maması denilen şeyde inek sütünden yapılmıyor mu ? Hem inek sütü daha ucuz devam mamasına boşuna para yatırmak olur. Belki günlük süt bulunmayan yerlerde devam sütünden mayalamak olabilir. damlaecrin

mereba bebe büsküvisinin zararlı oldunu okumustum 1yasına kadar inek sütüyle eş degermiş benim kızım 6aylık ek gıdaya 3gündür basladım anne sütü almıyo zaten mama yiyor öglen corba yapıyorum yogurt meyve püresi kahvaltıya baslamadım yumurta vercem yarın denicem kahvaltıda baska ne verebilirim sadece yumurtayla doyuyormu hergün yumurta vertsem bişi olurmu 


damlaecrin

benim kızım 6aylık bebe püsküvisinin zararlı oldunu duydum 1yasına kadar inek sütüyle eş degermiş kızım anne sütü almadı mama yiyor 3gündür ek gıdaya basladık basta tükürdü ama şimdi daha iyi yogurt yişyor bugün meyve püresi verdim yarın yumurta vercem kahvaltıda baska kahvaltıda ne verebilirim hergün yumurta versem sıkılmazmı zararı olurmu


sappho

Sevgili Mar, soruyu soran arkadaşımız,belli ki araştıran, bilinçli bir anne. Yazılanları harfiyen uygulamak değil, tecrübelerimizi öğrenmektir niyeti kuşkusuz ki...Hepimiz için öyle değil mi zaten bu platformun amacı. Mutlak bilgi vermedik ki:)))Yazmışım da zaten: "Tecrübemi paylaştım, en doğrusunu siz bilirsiniz." diye . Siz de paylaşın tecrübenizi,olsun bitsin,niye takıldınız ki bu kadar??????

İlk kez burada böyle bir agresif yazıyla karşılaştım.  Genelde pozitif,sevecen insanların olduğu ve durumuna üzüldüğüm arkadaşlar dışında çoğunlukla da eğlendiğim bir ortam burası...Neyse yine eğlendim galiba:))) " bulamaç vermedim vermeyeceğim de..."


silky

narkissos benim kızımda bulamac hic yemedi. 7 aylıktan itibaren yumurtayı kayısı kıvamında haslayıp sarısını bir cay tabagına koydum, icine biraz ekmek koyarak cay kasıgı ile yedirdim. 1 yasından sonra beyazı ile beraber yedi tabiki.. hala daha yumurtayı bu sekilde yemeyi seviyor..Cevaplamak için Üye ol