Emeklemeden yürümek isteyen bebekler

YesilAnne soruyor: 10

Merhaba;
Bizim Tenten bir türlü şu emekleme aktivitesini gerçekleştiremiyor. Süperman pozisyonu alıyor,dönüyor, şınav pozisyonu alıyor ama bir türlü o ufacık popoyu kaldırıp da dizleri bükemiyor :) Artık çok sinirlenmeye başladı bu duruma. Ayağa kaldırıp ellerinden tuttuğumuzda tini-mini koşar adımlar atıyor. Ne yapsak acaba emeklemeyi es geçip yürümesi yönünde eğitimlere mi başlasak?
Siz bu dönemde bebeklerinizin emeklemesi ya da yürümesi için nasıl yönlendirmeler yaptınız? Teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


purplehoney

Merhaba,

Benim kızımın da emeklemeden önce yaptıklarını yani yapamadıklarını anlatmışsın. :) Bence kısa bir süre sonra (2-3 hafta) emekleme hareketini yapmaya başlayacak. Defne emekleme işinde çok iyi olmayınca, ben yere koltukların hemen dibine bir yorgan serip, üzerine oturttum. Kumanda gibi ilgisini çeken objeleri de koltuğun üzerine bıraktım. Koltuklara tutunarak ayağa kalkmayı öğrendi. Ardından da kumandayı daha ileri koyarak, onu almak için sıralamasını sağlamış oldum. Ne zaman ki, seri sıralamaya başladı, emeklemesi de ondan sonra daha bir düzgün oldu. Direkt ellerinden tutup yürütmek için erken olabilir ama ayağa kalkma ve sıralamaya teşvik için çok doğru bir zaman olduğunu düşünüyorum. :)
Sevgiler,


hande

Can çok erken dönemde tay tay dura biliyor ve çok sağlam adımlar atabiliyordu. ama yere koyduğumda kıyamet kopuyordu. 2dk yüz üstü yattığını hatırlamıyorum. Çok istiyordum emeklemesini ama yerde asla durmuyordu. 9 ayını doldurmak üzereyken sıralamaya başladı. Tommy nin ilk bisikletimden aldık yürüteç olarak. başladı onunla ilerlemeye (iyikide aldığım dediğim şeylerin başında gelir. şu anda da bisiklet olarak kullanıyor. küçükkende uzun süre oynardı onunla) derken henüz 9 ayını yeni geçmiştiki bizimki birden emeklemeye başladı:)

http://www.e-bebek.com/bisiklet/tomy/tomy_ilk_bisikletim_12_ay/TOM-5872

ve uzunca bir süre yürümekten ve sıralamaktan vazgeçti. bu durum çok belli olmuyor. daha erken. ama yaptığı hareketler emekleme öncesi hareketlere çok benziyor. nasıl yapacağını keşfettiği an durduramayacaksınız.

ben Can'ın önünde emeklerdim ve ne yapması gerektiğini tarif ederdim.


nesrinmy

Merhaba,

benim oğlum ne yüzüstü yattı ne de emekledi, direkt yürüyen bebeklerden, aslında emeklemesini çok istedim çünkü kendi başına istediği yere ulaşabilirdi ama ne zaman onu yere yüzüstü bıraksam çığlığı basıyordu!!! hala emeklemeyi bilmez ama düşe kalka yürüyebiliyor artık, hatta dün itibariyle evi bir başında diğer tarafa tek başına yürüyerek gidiyor. Bence ille emeklemeli diye bir şey yok, bebek nasıl istiyorsa öyle oluyor zaten :)
sevgilerimle


defdef

Ben de kızıma http://www.oyuncax.com/pinfo.asp?pid=5619 şirin kanatlar emekleme oyuncağını aldım. İnanılmaz, ertesi gün emeklemeye başladı. Bu oyuncak emeklemeye teşvik etmek için çok güzel düşünülmüş. Biraz gidiyor, sonra durup bebeği bekliyor, arada sesler çıkararak kendine baktırıyor. Emeklemeyi beceremiyorken yürümeye teşvik etmenin bebek gözünde biraz ürkütücü olduğunu düşünüyorum. Umarım faydalı olur yazdıklarım...


YesilAnne

Peyibal, evet bende uzmanların hep yürütecin zararlı olduğuna dair görüşlerinin olduğunu okuyor,izliyor ve biliyordum ama bizim doktorumuzun hergün belirli sürelerle yürütecin zararının olmdığını söyledi. Hatta bizim Tenten ilk doğduğunda kalça çıkıklığından şüphelenilmiş sonrasında böyle birşey olmadığı ortaya çıkmıştı. Bunu doktora söylediğimde hatta yararlı kalça için demişti. Ama tabiki dozu kaçımamak ve çocuğu tembelleştirmemek lazım. Kuzenim bize oğlu için kullandıkları yürüteci gönderdi. Arada bir denetiyorum ama henüz kullanamıyor.
Hande Tomy nin bisikleti süpermiş ve evet çok mantıklı.Fiaytıda süpermiş :) Buarada bende Hülya Avşar pozisyonu alıp Tentene gösteriyorum bana şuan sadece gülüyor :) Sbebeini tahmin edersiniz :))
Defdef evet bir emekleme oyuncağı almak gerek belkide :) Kelebek süper. Purplehoney yorumun için teşekkür ederim.Umarım dediğin gibi olur :) Nesrinmy ailede emeklemeden yürüyen bebişler var, kimbilir belkide bizimki de öyle olacaktır.
Aslında benim bir şikayetim yok yani daha zamanı vardır mutlaka ama Tenten mahvoluyor sinirden. Yazık ona :(Ozlem

Benim kızımda hiç emeklemeden yürüyen %7 lik çocuk grubundan. Kızım 1yaş 10günlük yürüdü  14 aylık emekledi. Emeklemediği için düşmeyi hiç bilmiyordu, kendini arkaya atıyordu, düşüncede kalkamıyordu ama zamanla hepsi gelişti. Ben değişik bir çok oyuncak denedim hatta bunalıma girmiştim neden emeklemiyor diye :)) ama hiç bir şekilde emeklemeyi kabul etmedi. Sizde denemeleriniz cevap vermezse endişelenmeyin.


Damla

Yürüteçle ilgili: Ben içine girip yürütülen yürüteçleri çocuk konusunda uzman bir ortopediste sormuştum. Hiçbir zararı yok, bir yararı da yok. Çocuğu eğlendirir o kadar demişti. Etrafa takılıp düşme ya da üzerine bir eşyayı düşürme yoluyla kaza tehlikesi çok fazladır demişti.

Defdef'in dediğine benzer bir oyuncak bizde de vardı, emekleyen çıplak bir bebek, Ilgaz da onun peşine gitmeye çalışıyordu. Bir de büyük şişme balonlar var, onu iterek gidiyor bebek, içinde de çıngırak oluyor.

Bunun dışında itilen oyuncakları öneriyorlar. Ilgaz'ın en sevdiği itilen oyuncak da ters çevrilmiş çamaşır sepetiydi.

Henüz daha 8 aylık ve ben daha emekleme için zamanı olduğunu düşünüyorum. Ilgaz da bazı şeyleri yapmaya çalışır yapamayınca sinirlenir, ama o şeyleri yapar sonra bir vadede.

Onu güldürmek için emeklemeye çalışıp beceremiyormuş gibi yapabilirsin.

Emekleyecek de olsa yürüyecek de olsa, bazı aktivitelerin kaslarını güçlendirip onu daha iyi hissettireceğini düşünüyorum:

- Bol bol yüzüstü yatırmak. O bir yere ulaşmaya çalıştığında ayaklarının altından elimizle destek oluyorduk. O da kendisini kurbağa gibi itiyordu.
- Bol bol yere bırakmak
- Kayan örtü yerine sert zemin
- Ayakkabı giydirmemek, kış günü içe ince bir çorap, üstüne kalın altı kramponlu çorap olabilir. Kış bebekleri bu konuda şanssız çünkü yere yapışan çıplak bacaklar ve kollar ile kaygan kadifeler arasında çok fark var.
- Çok bol olmayan, kat kat olmayan saran giysiler. Emekleme döneminde tek parça ayaksız tulumlar çok işimize yaramıştı. Sürtünmesi fazla, çok kaygan olmayan kumaşlar tercih edilebilir.

http://www.kitubi.com/CategoryView,category,oyun.aspx#af99e856d-2570-4390-9417-3829f511297b


evren

Tan'da 8 aylıkken  henüz emeklemiyordu, sonra birden bire komando gibi kollarının üstünde sürünmeye başladı, hatta tekniğini o kadar geliştirdi ki bu şekilde son hız istediği yere ulaşıyordu.  9.5 aylıkken de bir emeklemeye  başladı.zeynepanne

benim büyük kızım da fazla emeklemedi. gideceği yere yuvarlanarak giderdi, çok komikti. uzunca bir süre yuvarlandı. işini bu şekilde de halledebileceğini farkedince emeklemeye uğraşmadı bile.
sonra komando gibi sürünmeye başladı. aynı dönemde sıralamayı da öğrendi. yürümeden kısa süre önce 1-2 hafta kadar emekledi o kadar.


melay

yürüteç konusunda doktorumuz bize asla asla asla demişti. yürütece binen çocuk emekleyemez, emeklemeyen çocuk da okumayı geç öğrenirmiş.. bana garip gelmişti ama utku yine de abartmamak kaydıyla yürütece bindi çok da mutluydu daha sonra emekledi ama çok uzun değil genelde sürünüyodu sonra da yürüdü.
okuma işine gelincee işte ona daha vaktimiz var bakalım ne olacak:DCevaplamak için Üye ol