Emeklemeden yürümek isteyen bebekler

YesilAnne soruyor: 4

Merhaba;
Bizim Tenten bir türlü şu emekleme aktivitesini gerçekleştiremiyor. Süperman pozisyonu alıyor,dönüyor, şınav pozisyonu alıyor ama bir türlü o ufacık popoyu kaldırıp da dizleri bükemiyor :) Artık çok sinirlenmeye başladı bu duruma. Ayağa kaldırıp ellerinden tuttuğumuzda tini-mini koşar adımlar atıyor. Ne yapsak acaba emeklemeyi es geçip yürümesi yönünde eğitimlere mi başlasak?
Siz bu dönemde bebeklerinizin emeklemesi ya da yürümesi için nasıl yönlendirmeler yaptınız? Teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


zeynepanne

bu tezi hemen çürütüyorum. benim kızım çok geç emekledi ve zaten sıraladığı için de çok az emekledi. daha önce yazdığım gibi, yuvarlanarak ve sürünerek hedefine gidiyordu.

fakat daha geçen sene, anaokulunda okuma yazmayı kendi kendine öğrendi. ilkokula başladığında - bu sene- şakır şakır okuyordu.
bizim doktorumuz da yürütece sıcak bakmayanlardan. faydası da yok, zararı da yok der.


melay

sevgili z_acaroglu bu tezi çürüttüğün için sağol :) şimdiden telaşlanmayayım o zaman belki utku da kızın gibi erkenden okur ve yazar geç olmasın da:D sevgiler kızlarını öpüyorum :)


hande

Bizede içine girilerek kullanılan yürüteçten hediye gelmişti. doktorumuz da fizyolojik bir sakıncası yok ama dikkatli kısa süreli kullnın diyince  5,5 - 6,5 ay arası kullanıp sonra ortadan kaldırdık.

araştırmalarıma göre;

1. yürüteç çok fazla ev kazasına neden olduğu için zararlı.
2. çocuk iyi vakit geçirdiği için dikkatli ve kısa süreli günlük kullanım sorun yaratmaz.
3. Çocuğun emeklemesi ince motor gelişimini hızlandırır, çünkü yerlerde dolaşırken yerde bulduğu şeyleri toplamakla çok meşguldür ve parmaklar iyi çalışır:))
4. belli bir sırada yürümeyi kendiliğinden keşfetmesi herzaman için daha sağlıklı ve daha güvenlidir.

Bize hediye gelen yürüteç ten Can çok mutluydu. yere yatmaktan oldu olası hiç hoşlanmıyordu zaten ve 5,5 aylıkken yürüteçle rahatlıkla evde dolaşabiliyordu. ama zamanla gördükki Can oturduğu yerden tutunarak kalkıp, sıralamayı akıl edemiyordu. tam tersine aynı yürüteçte olduğu gibi paldır küldür düzensiz vücut hareketleriyle ortaya atı veriyordu kendisini. O yüzden yürüteci ortadan kaldırdık ve çok kısa bir süre sonra sıralama mantığını tutunarak kendisine yol çizme mantığını kavramış oldu.

ama itilerek kullanılan yürütecin çok faydasını gördük.


ABIDE

Benim kızımda çok fazla emeklemedi.Biz playschool ilk arabamı almıştık.Emeklemediği için arabadan destek alaraktan ayakta durdu.Daha sonra tutunaraktan evin her tarafını gezmeye başladı.Kısa bir süre sonrada yürüdü.12,5 aylık yürüdü.
Cevaplamak için Üye ol