Kızım yürümüyor

Opilops soruyor: 6

Merhaba, 15 ay 24 günlük kızım kendi yürüyemiyor.ilk kez 3 hafta önce elimi tutarak yürümek istedi. Halada yanıma emekleyerek gelip ayağa kalkıyor ve parmağımı tutup çekiştiriyor beni ayağa kaldırıp evi turluyoruz. Asla oturmak istemiyor ama hep benimle yürümek istiyor parmağımı tutarak. Elimi saklıyorum bazen yaklaştığında bu seferde kıyafetlerimi çekiştirip yürümeye çalışıyor.bazı zamanlar araya mesafe koyuyorum hadi tut elimi diyorum. Ayaktayken dikkatli bir şekilde dizinin üstüne düşüp dizinin üstünde yürüyerek geliyor. Cesaret edemiyor sanırım ayakta yürümeye. Elimde değil ne kadar takmıyor görünsemde üzülüyorum içten bu duruma. Tecrübeli anneler nasıl destek olabilirim kızıma bu konuda? Bu süreç ne kadar daha sürer(parmaktan tutup yürüme isteği)?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


tiramisu

18 aya kadar yolu var. hala yürümezse bir ortopediste götürebilirsiniz. ama sizinki elinizi tutup yürüyor. yakındır yürümesi azıcık cesaret istiyor belli ki 😊 şu an normal içiniz rahat olsun bence bi yürüsün o zaman da azıcık otur bi dur dersiniz 🤭


tiramisu

bir de emekleyerek her işini halleden bebeler geç yürür derler 🤭🤭


ayazlali

Tiramisu'ya katılıyorum, gayet normal. Büyük oğlum da yürümeyi çözdü, ayağa kalkıyordu, tut elimi yürüt diyordu sürekli ama el bırakmaya çok zor cesaret etti. Bir de oturup oturduğu yerde oyuncaklarıyla oynamaya meraklıydı, 16 aylık yürüdü tek başına. 18'e kadar yolu var, öyle diyordu herkes.


Opilops

Ayakkabıyla yürümesi ise tam bir facia elimden tutarak dahi beceremiyor. Alışsın diyorum ama ayakkabıya alışmak için erken mi acaba. Tek başına yürümeyi çözdüktem sonra mı ayakkabıyı denemeliyim sizce? 


tiramisu

evet erken kendi kendine yürüdüğünde alırsınız hatta ayakkabı yüzünden bile yürümez. ayakkabı seçiminiz de önemli özellikle bebek markaların ayakkabılarını alın. vicco gibi. biraz pahalı olacak ama ayak sağlığı daha önemli. 


derinoyku

İki kızımda 18 aylık yürüdü bira tedbirliler sanırım aynı şekilde parmağımdan tutarak yürüyorlardı.Çok aklınıza takılıyorsa bir ortapediste götürün isterseniz
Cevaplamak için Üye ol