nOrmal doğum sonrası kuyruk sokumu ağrısı

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


kuzeynep

Epidural oldunuz mü veya suni sancı. Bir arkadasım suni sanciyla doğurdu kuyruk sokumunda ağrısı vardı önemli birsey değilmiş. 5-6 gün sürmüştü. Gecmis olsun


Damla

Dogum sirasinda kuyruk sokumunuz zedelenmis olabilir. Koksigodini diye arayabilirsiniz. Hizli ya da iri dogumlarda olabiliyormus ya da eskiden bir zedelenme varsa veya yapisal bir egrilik durumunda. Bana olmustu, ancak dogumdan sonra epiduralin tesiri gecer gecmez basladi agrisi. Oturarak emzirme kotulestiriyor. Siz ilk gunden sonra basladi demissiniz, acaba ilk gun dikis yuzunden agri kesici falan almis miydiniz? Ben inat ettim kendi gecsin diye ama cok uzun sure cektim. Eger devam ederse bir ortopesdite gitmenizi oneririm,emzirirken yapilabilecek en azindan rahatlatici tedaviler var, bosuna sikinti cekmeyin zaten zor gunler.


asklepios

Ağrınız arkadaşların söylediği gibi doğumdaki mekanik baskılara bağlı doku travması kaynaklı olabilir. Ancak nadiren vajinal doğun sırasında coccyx kırılabilir (kuyruk sokumu kemiği), ağrınız azalmıyora bir ortopediste görünmenizi öneririm.


iflah_olmaz

geçmiş olsun ben sezeryan olmuştum.bendede o ağrı 4-5 gün sürüp geçmişti.aynen ant.ve ağrıkesici kullanıyordum.


selencem

Sizi korkutmak istemem ama bebim dogumda kuyruk sokumum kirildi. Daha dogrusu 20 sene once kirmisim ve farkinda degildim, o kirik yer ezilmis dogumda. 1 ay kadar oturamadim ama simdi bir sorunum yok. Sert zeminlere 15 dk.dan uzun oturamiyorum ama eskiden beri boyleyim :) Benim israrim uzerine mr cekilince anladik sorunu. Bu durumun tek ciddi kotu tarafi oturup dogru duzgun emzirememis olmam. Lutfen bu konuda bol bol destek alin ki benim gibi olmasin. 1. ay sonunda mamaya basladik ve sutum 3.5 ayda tamamen bitti.laylaa

ben yaklasik 5 sene once yolda dusup kuyruk sokumu kemigimi catlatmistim. doktor hicbir zaman tam olarak iyilesemeyecegini, tekrar dusmemeye dikkat etmem gerektigini soylemisti.

ardindan 6 ay once normal dogum yaptim. dogumdan sonraki bir hafta boyunca kuyruk sokumu kemigim, dustugum zamanda oldugu gibi agridi... doktor normal dogum sirasinda legen kemigi ve kuyruk sokumu kemikleri esnedigi icin agrinin normal oldugunu soyledi... yatak istirahatiyle gececegini soyledi, oyle de oldu... yine de rontgen cektirerek catlama var mi bir kontrol ettirmeniz faydali olabilir.


Damla

Normal derken açıkladı mı nedenini? Bir de kadın doğumunuza mı gittiniz ortopediste mi?


bit_bit

emzirirken apranax mı içiyorsunuz?Damla

http://www.kitubi.com/2010/01/08/dogumdan-sonra-kuyruk-sokumu-batmasi-koksigodini-coccydynia/

Suhande, ben tecrübe ettigimi burada anlatmıştım. Bence ortopediste gitmenizde yarar var. Yani ben sonradan keske gitseymişim demiştim . Hayat kalitesini bu kadar etkileyen bir ağrıya normal denmesi şimdi garip geliyor bana çünkü dogum sancısı gibi doğurur doğurmaz geçmiyor.


selencem

Suhande, dogum sonrasi boyle dalginlik oluyor. İyi ki yazisiyoruz da farkettiniz. O agri kesiciyi veren doktorda sorun var esas, emzirdiginizi bile bile!


Cevaplamak için Üye ol