2.çocuk

Taita soruyor: 10

Yazın Almanya da yaşayan bir tanıdık ile görüştük. Avrupa'da çocuklar art arda yapılırmış.Böylece birlikte büyür hem kendileri mutlu olurlar hem de anne ikisini bir büyüttüğü için rahat edermiş. Biz, Türkler olarak neden bu kadar korkağız?

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


nisa06

valla kendi adıma korkaklıkla bir ilgisi olmadığını düşünüyorum.eğer bakım ve diğer işler konusunda güveneceğiniz insanlar yoksa yakınınızda biraz korkak davranıyor insan.ben ankara da yaşıyorum.ailem istanbul da.ha diyince yanıma yardıma koşacak kimse yok.her işle (ev -dışarı)ben iilgileniyorum ayrıca çalışıyorum.bu yüzden 2.çocuk için 6 yıl bekledim.onun biraz kendi işlerini halledebilecek yaşa gelmesi için beklemek zorundaydım.yoksa kaç parçaya bölünebilirim ki? eğer yanımda destek olacak birileri olsaydı ben de 2 yaş ara ile doğurur çocuk sayfasını 4 sene önce kapatırdım.


Ulku

bir yerde okumustum,
aradaki yas farki ya 3'ten az, ya da 7'den fazla olsun, deniyordu.


Aysegul_Yagmur_Irmak

nisa06 ben de senin tersini yaşıyorum, annemler Ankara'da, biz İstanbul'dayız. Buraya geldiğimde bir tane dahi arkadaşım yoktu. Şimdi de çok yok ama bana yetiyor. Yapayalnız çocuk büyütüyoruz diyorum. Şöyle ailemizle yakın olmak isterdim açıkçası.


Annegozuyle

Ayşegül, iyi diyorsun da eğer cinsiyetleri farklı olursa pek çok şey kullanılamıyor. Nasıl da ayarlıyorlar renk ve cici bici durumlarını! Benim henüz ikinci bebeğimin cinsiyeti belli değil, ama bunu düşünerekkız olsa keşke diyorum:)


burcubrsn

bzim ikinci bebegımız planlı olmadı...planlamaya kalksam asla arada 2 yaş bırakacaj kadar cesur olamayabilirdim ...belki daha gec isterdim..anccak hiç te cesaret gerektırcek kadar zor olmadıgını belirtmek istıyorum...

ev işi-yemek vs işleri için yrd cı bulma imkanınız varsa   (bence asıl yorucu olan hem ev işlerıne hem bebeklere yetısmak zorunda olmak)sadece iki cocuga bakmak dısardan tahmın edildıgı gıbı korkunc degıl...bebeklerın huyuna gore de degısır tabi ancak 2 yas ara ile 2 cocuk annesı olarak kendı gorusum budur ve nıyetı olanlara tavsıye ederım yakın yas aralıgını... Aysegul_Yagmur_Irmak

Daglarkizi bizim kuzuları örnek veriyorum. Biliyorsun büyük erkek, küçük kız.

Tüm bebek eşyaları, ev tipi anakucağı, mama sandalyesi, küvet, salıncak, vs. ortak.

Beyaz bodyler, unisex bodyler, tulumlar, çoraplar, kızımda da kullanılıyor.

Yeni aldıklarımız, bebek odası, dış kıyafetler, 1-2 battaniye falan. Küçük erkek de olsa mevsimleri uymadığından yine bir kısmını yeni alacaktık, o yüzden iki çocuğun hemcins olması yeterli olmuyor, yine aynı mevsimlerde falan doğmaları gerekiyor. Bizim büyük kış, küçük yaz doğumlu, bu yüzden de kıyafet açısından uyumsuzluk var. Ama tabi 2 yaşından sonra kıyafetler 1 yıllık olmaya başlıyor, 2-3 yaş, 3-4 yaş gibi. O noktadan sonra hemcins kardeşlerin avantajı ortaya çıkıyor tabi.


asna

bizden örnek vereyim, 2.nr ve 3.nr tamamen beles cocuklardir :)


KIZLARIMveben

herkese merhaba 

bende şans eseri 2.ye hamileyim şu günlerde bunu yeni yeni kabullendim... Kendimi hiç hazır hissetmiyordum 1 tanesine bakmakda zorlanırken 2.olamazdı olmamalıydı...
 ilk günler buna asla diyordum ve 3 kes kürtaj için gitmeme ragmen rahimde kese yokdu kan ve idrar testleri ısrarla hamile oldugumu söylüyordu ama vajinal ultrasyonla bile görünmüyordu.Dr m dışgebelik teşhisini koymuştu bile ama 4.gidişimde (ameliyatiçin) kese orda ölece duruyordu.
        
Eşim bu bebeği çok istiyordu bende artık dogurmaya karar verdim.  bizim aileye bu kadar çok katılmak isteyen afacana daha fazla hayır diyemedim. 2süprizimiz yolda

hayat bakalım bize neler gösterecek..

Ama şu da bi gerçek tek olmadıgımı görünce çok sevindim..sizlerin tecrübesine herzaman ihtiyacım olucak ...

hepinize kucak dolusu sevgilerAysegul_Yagmur_Irmak

Tebrikler sisi. :) Aramıza hoşgeldin.


KIZLARIMveben

hoşbulduk Ayşegülcüm artık engin tecrübelerinizden bizlerde nasiplenirizCevaplamak için Üye ol