çok mu minyon:(

zzeeyynneepp soruyor: 10

merhabalar..  27 aylık oğlum 85 cm. ve 11kg... sizinkilerle kıyaslandığında çok mu zayıf ve kısa merak ediyorum.. çevremde hep gerçekten oldukça iri bebekler var. o yüzden karşılaştırmak anlamında değil ama ortalamayı anlamak için soruyorum...

 

teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


guta

İnternetten persentil değerlerine bakabilirsiniz. 2 yaşında erkek çocuk ne kadar olur ortalamada o sitelerde yazıyor. Karşılaştırmıyorum deseniz de, burada yazılanlar hiçbir şey ifade etmeyecektir. Genetik faktörler, çocuklarımızın yapısı, büyüme dönemleri hepsinde farklı oluyor. Benim oğlum da çok minyon, hep yüzde 25 lerde, o yüzden sizin neler düşündüğünüzü anlayabiliyorum.


bellroad

gutaya katılıyorum. persentiller bile yanıltıcı hatta her bebek o egride olacak diye bir sey olmamalı. dogum kilosu boyu, ailesinin genetiği, yasadıgı kosullar, beslenmesi vs bir cok etken var. gercekten karsılastırma yapmadan sadece merakınızdan soruyorsanız benim oglum nerdeyse 18 aylık 86cm ve 11 kg. ama goren herkes cok minyon diyor, bu yorumlar bitmiyor.


birgun

Hayatım boyunca minyon elli çıtı pıtı kadınlara gıpta ile bakmışımdır. Ben oldukça iri kemikli bir kadınım. Çok yakın bir arkadaşım tamda bu söylediğim özelliklere sahip. İkimizde birer yıl arayla doğum yaptık. Sizce çocukların boy kilo su nasıl. Ebetteki benimki iri kıyım onunki minyon ufak tefek. Düzenli doktor kontrolüne gidiyorsanız ve doktorunuz size her şey normal diyorsa çocuğunuzu lütfen başka çocuklarla kıyaslamayın.


nevinc

Hic kafaniza takmayin sagligi sihhati yerinde ise maşallah ona ;) benim kizim 2 yasinda 9 kg di herkez mercimek hn derdi :)


nisa2010

benim kızım 4 yaşında 12,5 kilo :Dzzeeyynneepp

aslında kilodan ziyade beni asıl düşündüren boyu arkadaşlar.. erkek çocuğu nihayetinde..


guta

Boyuna da yapacak bir şey yok. 1.70 erkek de var, 1.90 erkek de. Bu insanlar çocukken eminim ki boyları aynı değildir. Şu anda kısa ise ileride de kısa olacağı anlamına da gelmiyor, ergenlikte boy atan çok çocuk var. Hiç takmayın kafanıza, çünkü siz kısa olduğunu düşünseniz bile elinizden hiçbir şey gelmeyecek. Sağlıklıysa eğer gerisi boş.


kucukadam

Sıkıntı yapacak bir durum yok bencede ama boyu için ablam gece sütünün çok faydasını gördüm dedi. Gerçi esim ortopedi Dr.u o bununla ilgisinin olmadığını söylüyor ama bence denemeye değer. Keşke biberonu kullansada bende benim milyona versem..birgun

Çocuğun boy ve kilosuna spor ve beslenmenin katkısı ancak %5 civarında olabiliyormuş. pinaratiğin ortopedi doktoru eşi sanırım sütün bir katkısı yok  derken bunu dikkate alarak söylemiş olmalı sonuçta ne yaparsak yapalım önemli olan genetik. Mesela Benim 16 yaşında bir kızım var onun boyunu küçükken ben hesaplamıştım. O zaman internet evlerde pek yoktu. Bir kitapta okumuştum anne + baba boyu ikiye böl kızsa +7 ekle erkekse +13 ekle diye yazıyordu. olabileceği maksimum boy buymuş artı eksi 5 hata payı var tabi.  Sanırım bu payda spor ve beslenmenin etkisi. Benim kızım bu hesapta 174 çıkmıştı. Şimdi 173 . Hala uzama şansı var.

Benim kızım sabahları bir bardak sütünü hala içiyor, yoğurt yemeği sever 1 kase yoğurt yiyor, sabahları bir kibrit kutusu kadar peynir yer. Evde her gün sebze yemeği pişer.  Spor olarak çok ağırkanlı olduğu için bir şey yaptıramadım ama bir dönem sağlık nedeni ile doktorun önerisi ile omurgası için pilates yaptı, bir de evde asılma çubuğumuz var ona tutunup sallanmayı seviyor. Komşumuzun kızı annesi ve babası bizimle aynı boyda olduğu halde benim kızımdan kısa. Beslenmesi konusunda annesi ağzına süt, yoğurt, peynir sokmaz diyor, düzenli spor yapmıyor. Bizden farklı olarak iki tane kendisinden 2 ve 3 yaş fark olan kardeşi var tabi ailenin beslenme alışkanlıklarını da bilmiyorum. Benim kızım şanslı çok uzun zaman tek çocuk olmanın konforunu yaşadı. Boyu etkileyen çok parametre olsa da tatlı oğlunuzun babasından kısa olmayacağı kesin.


musbet

Boy ve büyümede en büyük etken genetik faktörler.Daha sonra düzenli kalsiyum alımı,yani süt peynir yoğurt vs...Günlük muhakkak yeterli süt ürünü tükettiğinden emin olun.Cevaplamak için Üye ol