Otit / orta kulak enfeksiyonu ile ilgili

Damla soruyor: 10

Oğlum geçen yıl 2 defa otit olmuştu, ilk antibiyotik tedavisinde iyileşmişti. Her ikisinde de hafif nezle diyeceğimiz ama burun tıkanıklığı yapan hastalıkların peşine oldu. Bu kış yine oldu, aynı şekilde ama bu kez geçmek bilmedi.


Gittiğimiz doktor biraz da kreşten oluyor dedi. Ben Nurturia açıldığından beri hastalıkların gereksiz yere kreşe bağlandığını düşünmeye başladım çünkü kreşe gitmeyen çocukların da aynı aylarda, aynı şiddette hastalandığını gözlemleyebiliyorum.

Orta kulak konusunu araştırdım, bir araştırmaya ulaştım, kreş çocuklarında oransal olarak daha fazla görüldüğü ile ilgili. Bugün de oğlumun okuluna gittim, gerçekten çok fazla çocuk geçirmişti orta kulak enfeksiyonunu.

Bildiğim kadarıyla orta kulağa özel bir mikrop/virüs yol açmıyor, üst solunum yolu enfeksiyonlarının yol açtığı bir durum gibi. O zaman neden evde olan çocuklarda daha az görülüyor, onlar da hasta oluyorlar ama kulaklarına o kadar çok vurmuyor diye düşündüm.

Bu sorun burun iyi açılamadığında oluyor ve özellikle ortam çok ısıtılıyorsa ve burnu kuruysa daha çok oluyor sanki. Genelde de kreşler çok ısıtılıyor, acaba hava kuruluğu ile ilgili olabilir mi diye düşündüm.

Bir de sakız çiğnemesini önerdi doktorumuz. xylitol'lu sakızın iyi geldiği ile ilgili bir araştırma okudum  ama xylitol içeren sakızlar da hep tatlandırıcılı.

Çocuğu otit geçirenler, ne düşünüyorsunuz bu konuda? Doktorunuz neler önerdi, nelere dikkat etmenizi istedi?

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


sedavesila

Iyi ki actin bu konuyu Damla...

Sila ilk kez gectigimiz Aralik ayinda orta kulak iltihabi oldu. 2 hafta amoksilin kullandi, gecti. Eylul
den bu yana okula gidiyor. Sila ile yasit arkadaslari gecen kistan itibaren kulak enfeksiyonu gecirmeye basladilar. Hepsi okula gidiyor, gecen kis da gidiyorlardi. Sila evde oldugu icin yakalanmadi diye dusunduk.

Burun akintisi kulak enfeksiyonu ile basladi, hala gecmedi. Onceki hafta tekrar ateslendi (Aralik'ta ateslenmeden enfeksiyon gecirdi bu arada), ardindan alerji doktu. Virus dediler.Ilac kullanmadik.

1 hafta gecti, tekrar oksuruk, kulagim pis demeye basladi, cok hafif ates.

Yani benim gozlemime gore okula gitmek kulak enfeksiyonunu artiriyor. Cunku cocuklari grip yapan degisik mikroplara maruz kaliyorlar surekli.

Bir bakis acisi antibiyotigin orta kulak iltihabinda aslinda ise yaramadigi. Bir arkadasim cocuguna doktor yazmasina ragmen vermedi ilaci. Yine 2-3 haftada gecti iltihabi.

Bugun tekrar doktora gidiyoruz. Eger antibiyotik yazarsa, vermek istemiyorum, baska yolu yok mu diye soracagim,bilmiyorum ne diyecek...

Bizim burada ne hava kuru, ne kresler sicak,ne de hava cok soguk ama yine hasta oluyor cocuklar.

Doktorum korumak icin yapacak birsey olmadigini, kimi cocugun bagisiklik sisteminin daha kuvvetli olup, az hastalandigini, kimisinin her ay antibiyotik kullandigini soyledi. Cok doyurucu bir cevap degil ama aciklamasi buydu.


Damla

sedavesila, Ilgaz ilk kez bu kış geçen ay alerji döktü, hafif bir üst solunum yolları enfeksiyonu sonrası, ilaç kullanmıyordu, o enfeksiyondan sonra burun tam açılmadı ve kulak enfeksiyonuna çevirdi, o arada birkaç kez ateşlendi ve yeniden götürdük iyileşmemiş kötüleşmiş denildi, iğne oldu, peşine geçen pazar yeniden alerji oldu. Ortak bir gıda bulamadım iki alerji arasında, yalnızca ikincisinin öncesinde doktor önerdi diye bol bol sakız, şeker vermiştik, malum boyalılar, ama ilk alerjide böyle bir durum yok.


Bizim eski doktorumuza sormuştum 2. kez olduğunda neden oluyor diye, burnunu açık tutacaksınız demişti. Gerçekten buna dikkat ederek başarabildiğimiz (seferberlik diyelim) hastalıklarında hiç kulak enfeksiyonu olmadı.

Bazı ülkelerde antibiyotiksiz geçme ihtimaline karşı 24 saat gözlem veriyorlarmış boş yere almasın diye. (http://www.webmd.com/cold-and-flu/ear-infection/should-i-give-my-child-antibiotics-for-an-ear-infection). 

 Ancak böyle de yeni iki araştırma varmış aksini söyleyen bu konuda: http://www.webmd.com/cold-and-flu/ear-infection/news/20110112/early-antibiotics-help-ear-infections-in-small-kids


firavun

Bildiğim kadarı ile otit bulaşıcı değil ama ona neden olan üst solunum yolu hastalığı bulaşıcı..Bu yüzden dr.lar kreşlerden olabileceğini söylüyorlar..
Ailevi yatkınlık,anne sütü ile beslenememe,emzik kullanımı,erkek cinsiyet,yuva,sigara dumanına maruz kalmak,bağışıklık yanıtının yetersizliği,östaki disfonksiyonu kolaylaştıran faktörlerden...
Genellikle çocuk ne kadar erken ilk orta kulak iltihabını geçirirse şiddeti ve tekrarlama sıklığı o oranda artar diye biliyorum.
Pnömokok,Haemofiluz ve Infiluenza aşıları korumada etkili.
Emzirme otite karşı bağışıklık faktörlerinin bebeğe geçmesini sağlıyormuş..Nasıl yine konuyu sonunda emzirmeye bağlamayı başardım bu arada:))
Geçmiş olsun


Damla

firavun, emzirmenin yararı doğru ancak bildiğim kadarıyla emzirme dönemi için geçerli. Hastalıklardan genel olarak korunması etkilidir elbette ama benim okuduğum kadarı ile biberonla yatarak beslenmenin kulak enfeksiyonu için olumsuz etkisi var, bu yüzden bebeklik döneminde yalnız anne sütü ile beslenen otit'in daha az görülmesinin ana etkisinin bu pozisyonel etki olduğunu sanıyorum. Kreş dönemi çocukları için artık emzirip emzirilmemiş olmasının çok etkisi olmayağını düşünüyorum.


uzaylianne

Yarın KBB randevumuz olduğu için bu konuya az da olsa vakıf sayılırım.Bundan 2-3 ay önce üst üste tekrarlayan ÜSYE ve akabinde OTİT atlattık.Bu dönemde hekimliğini babası yaptı ve antibiyotik tedavisi başladı.Tedavi sonuç verdi OTİT i atlattık ancak bir süre sonra sağ kulakta akıntı peydah oldu.Bundan 2 gün önce kulak sürüntüsü kültürü alındı.Yarında sonuçları çıkacak.Bizi de şaşırtan doktorumuzun havuzdan veya tatlı sudan bulaşan bir mantar çeşidinden şüphelenmesi oldu ki neredeyse 1 yılı aşkın süredir havuza hiç girmedi Talya.

Kreş çocuklarında sıklıkla görülmesi durumunda ise ÜSYE den kaynaklı olduğunu düşünüyorum.Sık sık tekrarlayan ÜSYE buna bağlı olarak sıvı birikmesi ve sonucunda Otit .Geniz eti büyüklüğü,alerjik bünye de Otiti tetikleyen diğer faktörler.
Eşimin ve KBB  cimizin bize önerisi seninde bahsettiğin gibi burunu açık tutmak,sigara dumanı vs çevresel etkenlerden uzak tutmak,kulağı kuru tutmaya çalışmak oldu.

sedavesila

Evet bugun doktora gittik ve yine kulak enfeksiyonu cikti :( Cigerlerde de hirilti (wheezing) var. Aynen dediginiz gibi ust solunum yolu enfeksiyonu kulaga da enfeksiyon yapiyor.

Doktora soyledim, antibiyotik kullanmak istemiyoruz, opsiyonlar neler var diye sordum. Opsiyonel yine amoksilin yazdi. (Atesi cikmadi bu sefer,ona guvenerek antibiyotigi sallamaya calisiyorum). Birkac gun gozlemleyecegiz. Eger kulagi cok agri yaparsa, atesi cikarsa, oksurugu artarsa kullanacagiz.

Sila'nin burun akintisi Kasim'dan bu yana durmuyor. Dediginiz cok mantikli geldi, burnu acik tutmak lazim. Nasil yapiyorsunuz bunu? Biz en fazla saline su ile yikiyoruz banyoda ama cok ise yaramiyor ya da biz yeterince azimli yapmiyoruz...

Vitamin kullanmiyorduk Sila'ya, bugun antibiyotikten kacabilmek icin vitamin de aldim, yarin basliyoruz. C vitamini alimini besinden de arttirmaya calisacagiz.Bakalim ise yarayacak mi? Tabii bu hafta okula gidemiyor, baska cocuklara bulastirmamak, yeni virusler/bakteriler kapmamak icin....


khan

sedavesila,


Burnu açık tutmak için Sinus Rinse Nasal Wash kullanıyoruz, pediatrik modeli de var:

Burnun dolu olduğu ama yoğun olduğu için akamadığı durumda şurup yerine bunu kullanması daha iyi geliyor bize. İçine ılık su doldurup, sodyum klorür ve sodyum bikarbonat içeren tozunu karıştırıyorsun. Bir burun deliğinden uygulanınca ağızdan ve öteki burun deliğinden çıkıyor. Yukarıdaki linkte videosu da var.

Ilgaz, sanırım çok rahatlattığı için, buna hiç itiraz etmiyor. Ama çocukların sorun çıkarabilecekleri bir proses.


senayc

Yiğit 22 aylıkken kreşe başladı. Geçen yıl 1 kere bu yılda 1 kere otit oldu.
Otitlerle ilgili KBB uzmanının,halasının(aile hekimi) ve benim gözlemim kreşe giden çocuklarda daha sık görülmesi. Aynı ortamda muhakkak birisi ÜSYE geçiriyor,birbirlerine geçiriyorlar. Sonra bazıları otit oluyor.
Doktorun önerisi+halanın önerisi :gece odasını nemli tutmak, burun tıkalı olduğunda mutlaka açmak(gece-gündüz)+ halası 1 hafta otrivite burun spreyi yerine nasonex sprey önermişti bize.

Günlük kullanım için de deniz suyu spreylerinden kullanıyoruz.

Arada yine kulağım ağrıyor dediği oluyor. Biraz kulak üşürse, eskilerin deyimiyle rüzgar alırsa ağrısı oluyor. Halası bunu vücudun kendi kendine atlatabileceğini,durum ağırlaşırsa KBB ye gitmemizi önerdi. 1 kerelik kulağım ağrıyoooo deyince calpol ile geçirip takip ediyoruz.

KBB uzmanı, kulakda sıvı birikmesnin veya geniz etinin otit i tetiklediğini söylemişti. Biz genizetine baktıramadık,ihmale geldi. İyileşince baktıralım denmişti.

Son gittiğimizde verilen tedavi:otrivite sprey+agumentin+sudafed(biz bunu kulanamadık,Yiğit i kusturdu)Damla

Ilgaz'ı kontrole götürüp geldim. KBB gördü önce, dedi ki enfeksiyon geçmiş, sıvı birikmesi var yalnızca, hava da dolaşmaya başlamış kulağın içinde. Ama tedaviyi kesmeyelim, 3-4 gün daha devam edelim tekrarlamasın, yeniden görelim 3-4 gün sonra.


Çocuk doktoru da baktı, çok iyileşmiş, çok kötüydü geçen geldiğinizde dedi. KBB doktorunun dediği gibi yapalım dedi. Sevindik. Umarım iyileşir tamamen artık ve bu kış kulakları ile uğraşmayız artık.

Alerji için virüsten oluyor genellikle, teste falan gerek yok şu aşamada dedi. Sinüs rinse için burnu açıksa kullanmayın, tıkalıysa devam edin dedi. Buhar makinesinden pek hoşlanmıyormuş akarları arttırdığı için.

Senaryo yazıyorum: İlk enfeksiyon olduğunda ciddi bir hastalığı bile yoktu, hafif bir ÜST sonrası burun tıkalı kaldı evin kuruluğunun da katkısıyla, kulağı hastalandı, sonra doktora gittik antibiyotik 5 gün kullandık ve yeni çocuk doktorumuzu bulup kontrole götürene kadar arada 1 gün boşluk oldu, sonra devam ettik, 5 gün sonra iyileşiyor kesebiliriz dedi doktor, kestik, nüksetti, o aralarda da ben net soramadığım için Sinüs Rinse kullanamadık, onun gibi etkili açmıyor serum fizyolojikler, çocuğun hem burnu açılamadı, hem antibiyotik aralıklı oldu, belki de o arada direnç geliştirdi antibiyotiğe. Sonra iğne ve yeni antibiyotikle ilaç değişince iyileşme sürecine girdi ve biz iki doktora da sorduktan sonra gönül rahatlığıyla sabah akşam rinüs rinse kullandık, burnunu da açtık. Umarım bundan sonra iyileşir artık.

Burnunu açık tutmak için ek öneri: Bir de kulak enfeksiyonu olmadan önce hasta olduğunda banyoyu açık kapak kettle kaynatarak buhar doldurup uzun uzun o ortamda banyo yaptırıyorduk, kulak hastalanınca su kaçmasın diye banyoda uzun süre tutmaya korktuğumuz için yapamıyoruz. Hasta olduğunda kulağa vurmadan çocuk böyle her akşam yıkanırsa bütün gece rahat ediyor.

Sinüs Rinse'i yine akşamları bir süre  akşamları kullanmaya devam etsek mi diye de düşünüyorum, yeni hastalıklarda yıkama ile mikropları uzaklaştırır mı acaba? En azından bir süre nefes alsın, bünyesi toparlasın.


Ulku

az once kresimizin sahibi cocuk doktorundan ilginc birsey ogrendim:

orta kulak enfeksiyonlarinda iki metot izlenir dedi. 1) kendi kendine gecmesi beklenirmis. 2) antibiyotik verilirmis. antibiyotik yasam kalitesi dusmesin diyeymis. (nihan bugun halsiz ve nesesizmis, atesi de 37.2 imis).
bu iki metodu uygulayan doktorlarin orani yuzde 50-yuzde 50 imis.Cevaplamak için Üye ol