Otit / orta kulak enfeksiyonu ile ilgili

Damla soruyor: 10

Oğlum geçen yıl 2 defa otit olmuştu, ilk antibiyotik tedavisinde iyileşmişti. Her ikisinde de hafif nezle diyeceğimiz ama burun tıkanıklığı yapan hastalıkların peşine oldu. Bu kış yine oldu, aynı şekilde ama bu kez geçmek bilmedi.


Gittiğimiz doktor biraz da kreşten oluyor dedi. Ben Nurturia açıldığından beri hastalıkların gereksiz yere kreşe bağlandığını düşünmeye başladım çünkü kreşe gitmeyen çocukların da aynı aylarda, aynı şiddette hastalandığını gözlemleyebiliyorum.

Orta kulak konusunu araştırdım, bir araştırmaya ulaştım, kreş çocuklarında oransal olarak daha fazla görüldüğü ile ilgili. Bugün de oğlumun okuluna gittim, gerçekten çok fazla çocuk geçirmişti orta kulak enfeksiyonunu.

Bildiğim kadarıyla orta kulağa özel bir mikrop/virüs yol açmıyor, üst solunum yolu enfeksiyonlarının yol açtığı bir durum gibi. O zaman neden evde olan çocuklarda daha az görülüyor, onlar da hasta oluyorlar ama kulaklarına o kadar çok vurmuyor diye düşündüm.

Bu sorun burun iyi açılamadığında oluyor ve özellikle ortam çok ısıtılıyorsa ve burnu kuruysa daha çok oluyor sanki. Genelde de kreşler çok ısıtılıyor, acaba hava kuruluğu ile ilgili olabilir mi diye düşündüm.

Bir de sakız çiğnemesini önerdi doktorumuz. xylitol'lu sakızın iyi geldiği ile ilgili bir araştırma okudum  ama xylitol içeren sakızlar da hep tatlandırıcılı.

Çocuğu otit geçirenler, ne düşünüyorsunuz bu konuda? Doktorunuz neler önerdi, nelere dikkat etmenizi istedi?

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


eylemyigit

Bizde de benzer bir süreç oldu.Kreş sonrası başlayan Üsyelerden sonra kulak iltihabı da oluşunca çocuk doktoru Kbb'ye yönlendirdi.O süreçte de bir süre antibiyotik + aralarda antibiyotiksiz takip etme vs  vs ile geçti.Kulakta sıvı birikmesi geçmeyince tüp+geniz eti operasyonu önerildi.Sonrasında kreşten aldığım bilgiye göre 6,7 kişi tüp takma ameliyatı olmuş+ 2,3 kişiye daha önerilmiş.Bir nevi moda gibi gelmeye başladı bize de.Sonrasında tüpe ikna olmuştuk ama son kez bir prof 'a daha götürdük.Onun da yaklaşımına göre otit için antibiyotik gereksiz ki Yiğitte otit de yok sıvı birikmesi sadece.Bir şurup(Auris),çiğneme tableti(singular) ve nasonex ile bir iki haftadır takipte.Kreşten aldık bu arada.Yiğit'i görür görmez söylediği şey 'alerjik' bünyeli olduğu.Sanırım bu da iyileşmeyi zorlaştıran bir etken.(4 yaştan önce alerji testi önermedi) Bir de çok antibiyotik kullanılmış,vücut kendi bağışıklık sistemini kullanmalı bu yaşlarda dedi.Tüpsüz ve antibiyotiksiz atlatabileceğimizi söyledi.Şimdilik baya düzelme var.İyileşme sürecinin uzun sürebileceğini söyledi ama.
Benim anladığım,ister istemez kreşin hastağın atlatılmasını zorlaştırdığı yönünde.Yiğit, aşırı hareketli ve çok terleyen bir çocuk.Üstelik alerjik bünyeye sahip .Kreş süreci biraz yıpratıcı gelmiş olabilir diye düşünüyorum.
Kendi kendine atlatabilmesini ,bağışıklığının güçlenebilmesini diliyorum.

Sakız çiğnemeyi bize de söyledi doktorlar ki Yiğit her daim çiğniyor zaten.
Odanın soğuk buharla nemlendirmesini pek istemedi,bakteri üremesini kolaylaştırdığı için ama gece kaloriferi yakmayın hiç dedi.
Sümkürme konusunda da aşırı bir sümkürme olmasın dedi ki bu yaştaki çocuk zaten kuvvetli sümküremeyecektir dedi.Ama derin bir şekilde burnunu da çekmesin içeriye doğru dedi.
Geniz eti de önemli bir faktör.Bizimki normal (bir saniyede kamerayla bakıyorlar,sakın film çektirmeyin) ama normal bile olsa üsye sırasında geniz eti de kulak iltihabı için olumsuz bir etken olabilir dedi.


Damla

Ülkü, ülkeden ülkeye değişiyor, bir de yeni araştırma var bu antibiyotik konusunda, ilk sayfada link vermiştim bir bak istersen.


Damla

Eylem, geniz eti var diyorsun, bundan kaynaklı kulak sorunu, takibi ve tedavisi orta kulak enfeksiyonundan oldukça farklı diye biliyorum ben de.


sedavesila

Khan,


Bu kadar olur. Dun doktor donusu markette durup kendime NeilMed Sinus Rinse aldim :) Tesaduf gorduk, gorumcem (Turkiye'de kullaniyormus) cok memnunum demisti. Bende feci alerji var, acaba ilac yerine bu ise yarar mi ki diye aldim hala ilac alma ihtiyaci duymuyorum...umarim ise yarar surekli...

Yalniz bunu Sila icin kullanamayiz cunku icinden cikan kagitlarda 5 yasin altindaki cocuklarda kullanmayin yaziyor. Acaba pediatric olanin  formulu cocuklar icin mi diye baktim ama solusyon ayni tek farki sisesi kucuk, akis (flow) az. Sanirim pediatric denen 5 yas ustu cocuklarda eger ki yetiskin sisesi cok geliyorsa kullanmak icin tasarlanmis. 

Ilgaz'a kullaniyor musunuz bu urunu? Antibiyotik aldiktan sonra boyle solusyonla burnunu yikasa nolur ki diye de dusunulebilir ama bendeki brosurde 5 yas ustu yaziyor, bilginize...


Damla

Bizdekinde 5 yaş üstü diye bir ibare yok, hatta 3 yaş altı yetişkin yardımıyla diye yazıyordu diye hatırlıyorum. 3 ayrı doktora da danışmış olduk bu süreçte. Dediğin gibi, yalnızca şişesi farklı.asna

3 cocugum var, 3ü de kulak problemli. iki büyükte tüp var, kücük - iki aylik - ilk otit'ini oldu bile. (100 % evcil :)  )

yazacak cok sey var ya, zaman kisitli. fakat bir paylasimda bulunmak istedim:

bizim 3.nr. huzursuz bir bebek, refleksoloji buralarda cok yaygin. 3 seans götürdüm. son seansta otit'liydi, bahsettim. terapist 'orta kulak' noktalarina da masaj yapti, ortak kulak noktasi ise:

ayak parmaklarin tam alt kismi. hani bebekler dokununca kisarlar, pence gibi, kapatirlar ya. kücük parmaktan baslayip büyük parmaga dogru bastirarak masaj yapiyorsunuz, orta kulak uyariliyor-mus.

biz zaten antibiyotik kullandigimizdan ilac mi, masaj mi fayda etti bilemiyorum ama denenebilir :) cok sik yapilmamali diyor terapist, 2-3 günde bir.

sevgiler

not: Refleksoloji sinir noktalarını belirli tekniklerle uyarmanın ortaya elektrokimyasal mesajları çıkardığını bununda nöronların yardımı ile ilgili organı uyardığını savunur.


eylemyigit

Damla,geniz eti iltihabı değil benim dediğim.Çocukların hepsinde var geniz eti ama bazılarında büyük oluyor.Bu da etkilyebiliyor kulak enfeksiyonunu.


sedavesila

NeilMed'i aradim, bu yas limitini sormak icin. Dediler ki aslinda her yasta kullanmata bir sakinca yok, sonucta tuz ve karbonat. Sadece cocuk siseyi kullanma seviyesinde olgunlasmamissa, pozitif baskiyla burnuna bir sivi ittirmek dogru degilmis.


Onun icin pediatric sise varmis. Buruna baska daha az olsun uygulama sirasinda diye.

2-3 yas gibi kucuk cocuklarda NasalMist urununu onerdiler: (http://www.neilmed.com/usa/nasamist.php)

Bilginize...Damla

Eylem, evet evet anladım. Geniz eti büyüklüğü yüzünden sıvı birikmesi oluyor sanırım. Kulağı araştırırken bu durumu ayrı anlatıyorlardı otitle ilgili okuduğum dökümanlarda o yüzden öyle yazdım. Bizim de doktor ablamız üst üste olunca geniz eti mi büyük acaba diye şüphelenmişti.


MelekAnne

Arkadaşlar 3 yaşında ki yeğenimin 1 aydır geçmeyen otiti var. Avrupa yakasında doktor tavsiyesine ihtiyacım var. KBB uzmanı.

Tavsiyelerinizi de hemen kardeşime aktarıyorum.Kulağı devamlı kuru tutmak, biberonla yatar poziyonda süt vermemek, burnu devamlı kuru tutmak(nasıl olacaksa) gibi..Cevaplamak için Üye ol