Otit / orta kulak enfeksiyonu ile ilgili

Damla soruyor: 8

Oğlum geçen yıl 2 defa otit olmuştu, ilk antibiyotik tedavisinde iyileşmişti. Her ikisinde de hafif nezle diyeceğimiz ama burun tıkanıklığı yapan hastalıkların peşine oldu. Bu kış yine oldu, aynı şekilde ama bu kez geçmek bilmedi.


Gittiğimiz doktor biraz da kreşten oluyor dedi. Ben Nurturia açıldığından beri hastalıkların gereksiz yere kreşe bağlandığını düşünmeye başladım çünkü kreşe gitmeyen çocukların da aynı aylarda, aynı şiddette hastalandığını gözlemleyebiliyorum.

Orta kulak konusunu araştırdım, bir araştırmaya ulaştım, kreş çocuklarında oransal olarak daha fazla görüldüğü ile ilgili. Bugün de oğlumun okuluna gittim, gerçekten çok fazla çocuk geçirmişti orta kulak enfeksiyonunu.

Bildiğim kadarıyla orta kulağa özel bir mikrop/virüs yol açmıyor, üst solunum yolu enfeksiyonlarının yol açtığı bir durum gibi. O zaman neden evde olan çocuklarda daha az görülüyor, onlar da hasta oluyorlar ama kulaklarına o kadar çok vurmuyor diye düşündüm.

Bu sorun burun iyi açılamadığında oluyor ve özellikle ortam çok ısıtılıyorsa ve burnu kuruysa daha çok oluyor sanki. Genelde de kreşler çok ısıtılıyor, acaba hava kuruluğu ile ilgili olabilir mi diye düşündüm.

Bir de sakız çiğnemesini önerdi doktorumuz. xylitol'lu sakızın iyi geldiği ile ilgili bir araştırma okudum  ama xylitol içeren sakızlar da hep tatlandırıcılı.

Çocuğu otit geçirenler, ne düşünüyorsunuz bu konuda? Doktorunuz neler önerdi, nelere dikkat etmenizi istedi?

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


Damla

melekanne, Acıbadem'de Senem Almaç'a giderdim ben, çocuğumu götürmedim hiç ama ben çok memnundum. 


Bizimki antibiyotik değişikliği+iğne ile sıkı bir antibiyotik tedavisinden sonra bir daha tekrarlamadı çok şükür. Yine sık sık geniz akıntısı olan üst solunum yolları enfeksiyonları geçiriyor hafif olarak ama kulaklara vurmadı. Büyümesinin de etkisi var tabi, çünkü küçükler fizyolojik olarak daha yatkın oluyormuş.


kuzah

Damlacıgım iyi ki bu konuyu açmışsın..biz kreşe başadıktan sonra 5 defa bu yüzden antibiyotik aldık.sinir bozucu, çünkü Selin hiç hasta olmuyordu...
Problemin anaokullarına çocukların hastayken gönderilmesinden kaynaklandığını düşünüyorum...bizimkinde artı olarak anneden gelen genetik bir olay var...

bizim şu anda şöyle bir problemimiz oldu kkb ciye gittik en son olayda bir antbytk verdi grip tedavisi işe yaramazsa ona geçeceğimizi söyledi nitekim  öyle oldu.sekiz gün sonra kontr gittik iltihap geçmişti ama sol kulağında sıvı birikmiş.bunun bir ay hatta iki ayda ancak geçeceğini ve hafif işitme problemi yaşayacağımızı sonra ise geçeceğini söyledi(umuyor, umuyoruz) ama bugün yine sol kulağının ağrıdığını söyledi..
sanırım psikolojik olarak benimde ağrıyor şu an...
siz byle birşey yaşamış mıydınız merak ettim?

bu arada kkb uzmanı şöyle bir şey anlattı, işaret parmağını büktüğünde bir çocuğun kulak anatomisine benzer bir durum oluşturuyorsun, tırnak kısmını burun olarak düşün, oradaki sıvı içeri doğru akıyor, ve parmağın dirsek kısmında toplanıyor ve sonucu biliyorsun ...
zamanla yani kafa çapı büyüdükçe parmağın düzleşmeye başlıyor ve sekiz yaşından sonra dümdüz yani bzmkisi gibi oluyor ve sıvı birikmiyor iltihaplanma olmuyor
dolayısıyla, çoğunlukla işitme kaybı ve hastalığa yakalanma olayı ortadan kalkıyor...


kuzah

sahi sinus rinse için kulak probleminde kullanılmaması gerektiği belirtilmiş, bilginize


Damla

Bu kış anaokuluna gitmeyen anaokulu çağındaki yeğenimde de oldu birkaç kez, belki yaşları ile alakalı. Ama yine de anaokulunda sık hastalanmaları ile, belki de geniz akıntısı toparlanamadan yeniden hasta olması ile ilgisi olabilir diye düşünüyorum.


Ilgaz'ın üst üste tekrarlayan kulak enfeksiyonu arasında 1 ay geçmiştir toplamda sanırım ama etkili tedaviye geçildikten sonra hızla iyileşti, sıvı birikmesi olmadı. Ama çok kişiden duydum bu durumu Ilgaz'ın okulunda da.

Büyüdükçe geçiyor tecrübe ile sabit.Damla

sinus rinse çocuk doktorumuz da KBB'ci de önermişti. Demek bu konuda da tutmuyor görüşler birbirini.


kuzah

acaba bana ne tür bir antbytk kullandıgınızı mesajla atabilir misin, danısmak istiyorum dr a, digerini de dr umza soracagım, ben sadece prospektusu okudum ..ama hic olmasa kendim için kullanmaya başlayacağım, çnk alerjik br durum olustu bu sene bende de...
bu hızlı cevap icin cok tesekkur ederim bu arada:)


Damla

Maalesef not almamışım antibiyotiğin adını. O zaman nurturia+ yoktu :)


kuzah

anlıyorum :) yine de sagol, sanırım yine agrımaya basladı kulagı...soyleniyor, tesekkurler tekrardan iyi gecelerCevaplamak için Üye ol