ilaç içirmek bu kadar zor olabilir mi?

nesegocer soruyor: 7

oğlum dört gündür boğaz enfeksiyonu geçiriyor. biz diş zannediyorduk, üçüncü gün doktora gittiğimizde kuzucuğumun aslında boğazının perişan halde olduğunu öğrendik ve antibiyotik başladık. dört günlük ateş düşürücü ızdırabımıza şimdi bir de günde iki kere antibiyotik eklendi. kesinlikle içmek istemiyor. zaten hiç birşey yemiyor ilacı görünce bile sinirleri bozuluyor miniğimin. içirirken babası ve ben zor başediyoruz. kollarını tutarak ağzına şırıngayla az az ilaç verebiliyoruz. tükürmesin diye yutmasını bekliyoruz uzun da sürüyor bu yüzden. ama her seferinde çırpınmasından, ilaç içmemek için verdiği mücadeleden dolayı kahroluyorum. travma yaratacağımızdan endişe ediyorum. ama ilaçlarını içmesi de gerek, başka bişeye katıp vereyim desem zaten hiç birşey yiyip içmiyor. offf bunun başka bir yolunu bilen var mı?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


yasemin_ekin

biz de yasadık bu sorunu. Once esim kucaginda tutuyordu, ben vermeye calisiyordum olmadi... Sonra ben kucaigmda tuttum, eşim el cabukluğu ile daha kolay verdi.

Ilacı hilen ve cebre ile verdikten sonra, agzını acmaması icin cenesinde hafifce ittirmeniz de bir cozum...

İlacın muadili varsa, belki onun tadini sever...

bir de bizim bakıcımız cok daha rahat iciriyordu. biz sorun yasıyorduk. Boyle bir secenek varsa onu da degerlendirin derim ben.


jildando

Oğlunuz biraz ufak gerci ama, sonrasına tatlı bir sey koyabilirsiniz. mesela benim kızım, tadı guzel olanları, calpol gibi seve seve içiyor ama hasta oldu ve antibiyotik almak zorunda kaldı, ve haliyle berbat bir tadı var. Biz de nutella yardımı aldık. Her ilaç saatinde nutella ve bir kucuk kasik verdim eline, hevesle kasiga nutellasını alıp, hadi içir hazırım ben diyordu. Belki siz de bal, recel gibi tatlı sevdigi bir seyi hemen ardıdan vererek deneyebilirsiniz. oglumda da soyle bir yontemimiz var, o henuz 1 yasinda, eger uyanık ve keyfi yerinde ise severek iciyor zaten ama itiraz ediyorsa, mutfak tezgahına oturtuyorum, ordan dışarıya bakarken bir yandan iciveriyor. Normalde yapmadıgı bir sey yaptırırsanız onun hevesi ile daha işbirlikçi olabiliyorlar.
Artık sırıngaya da tepki veriyor olabilir, belki kasikla veremeyi deneyebilirsiniz. Kamışla içmeyi ogretebilirseniz meyve suyuna karistirip kamışla içirebilirsiniz. Gene kızım o yaslardayken meyve suyunu sadece kamışla içiliyor diye içerdi, biberon veya bardak tan içmek istemezdi, olay meyve suyu degil , kamışla bir sey içmekti.
Bir de emzik kullanıyorsa eger bir ara Joker de icine ilac konan emzikler vardı, onu da deneyebilirsiniz belki.


senayc

Oğlum 3 yaşında,
ilaçlarını biz hala siizn gibi veriyoruz. Kreşde kolaylıkla içiyormuş. Burun fısfısını yaparken ben yere yatırıp üstüne çıkıyorum,dizimle başını sabitliyorum ve burun fısfısını yapıyorum.
2-3 aydır calpol içerken sorun çıkarmıyor,çilekli diye.
Kolaylıklar dilerim,sonuçta ilaç bu illa verilecek malesef.
Çok geçmiş olsun


buryav

malesef bizde de zor kullanarak ilac icirmelere devam. ozellikle burnuna bir sey sıktırma konusunda :( enjektor yardimiyla icirin diyecektim ama siz zaten onu uyguluyormussunuz.

bu arada cikolatali yorum harika , hduran +1


Marlasinger

Öncelikle geçmiş olsun.
Bizde oğlum küçükken çok mücadele etmiştik sizin gibi.Bi türlü içiremiyorduk hatta 1 kutu içmesi gereken antibiyotiğin bir kısmı içirmeye çalışırken döküldüğü için 2. kutuyu almak zorunda kalmıştık:S Resmen işkenceydi.
Daha sonra hasta olduğunda küçük bulaşık leğeninin içine biraz su koydum içinede bir kaç arabasını attım o arabalarını yüzdürürken daldığı sırada farkında olmadan ilacını içirdim sonra arkasından bol su.Biz de baya işe yaramıştı hatta yemek yemek istemediği zamanlarda hala yardımcımdır su:))


kader_eymen

ilacı bu şekilde reddediyor olmalarının sebebi, boğazlarının çok ağrıması, dolayısıyla ağızlarına bir şey sokmak istememelerinden diye düşünüyorum.
kaşıklı ölçekleri değilde, kupa-bardak tipli ölçekler işinize yarayabilir kendisini içmek için teşfik edebilirsiniz, yada az miktarda portakal suyunun içine koyabilirsiniz, biz bu şeklilde alışmıştık...
          ben oğlumla şurup  içmek konusunda sorun yaşamıyorum, aksine "buşap" diyerek koşa koşa gelip kendisi eline alıp içmek istiyor ve 1 ölçekle yetinmiyor, 2. ölçektede içine su koyup karıştırarak veriyorum.ilaç kutularınıda hemen farkettirmeden kaldırıyorum çünkü kendiside açabiliyor artık.
 sadece fıs fıs konusunda ufak tefek arada arıza çıkartabiliyor, ama zaman zaan burnuna kendisi tutuyor ve ben fışkırtıyorum...
umarım bundan sonrada sorun yaşamayız, çünkü eminimki çok zor ilaç içirmek ve alıştırmak...sevmezse sevmiyorlar demekki...


nesegocer

bütün yorumlar için çok teşekkür ederim. şimdilik şükür ki ilaç işimiz bitti. ama şu çikolata ve su yöntemlerinden hoşlanabileceğimizi düşünüyorum. bir daha ki sefer inşallah geç gelir ama bu yöntemler aklımda olacak.
sevgilerCevaplamak için Üye ol