Gece tuvalet eğitimi

arf000 soruyor: 9

Merhaba benim kizim 3 yasinda 1 aydir gece tuvalete alıştırmaya calisiyorum.Genelde gece 2 kere cis yapiyor oda uykusunun en agir oldugu saatlerde yani 1 ile 4-5 arasi..kaldirmak zor oluyor. Kendisi daha hic uyanip gitmedi. Biz goturuyoruz ama tuvalete gittiginin  farkinda degil sanirim. Kalkmak istemedginde yatagini islatiyor haliyle.. uykudan kaldirmalimiyim, yoksa kaldırmadan islatarakmi ögrenecek, altina yapinca degistirince onuda farketmiyor bence. Sadece sabah ıslak kalkarsa Anne altim islak cikaralim diyo.. nasil ögrettiniz acaba bu zor sureci nasil aştınız? :(

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


mavinot

Ben de gece sizinkiyle aynı saatlerde iki kere kaldırarak başladım. Ama uyandırmaya çalıştım. Kaldırırken, tuvalete oturturken sürekli konuştum farkına varsın diye. ne yaptığımızı anlattım. Daha sonra ben uyuya kaldığımda kendisi uyanıp söyledi kalkmayı bıraktık. Bazen de tutuyor o zaman sabah çok sıkışıyor hemen tuvalete gidiyoruz. Bir de şöyle bir şey oluyor uyanıyor ama çişim var demiyor. mesela bazen sadece mızıklıyor, her uyandığında tuvalete götürdüm.  bu hala devam ediyor bazen uykusunda anlamıyor neden rahatsız olduğunu söylemesini beklemiyorum o yüzden. kolay gelsin :)


arf000

Iste benim kiz uyanmiyo gece hic..oylen uyumadigi icin gece yorgun yatiyo..tuvalete kaldirmakta cok zor oluyo.2 kere kaldiriyoruz bazende kalkmiyo zorlamiyoruz. bazi uzmanlar kaldirmayin uykusunu alsin diyo..napicagimi sasirdim hergun butun herseyi yikamakta bunaltici..hemde 8aylik hamileyim nasil aşicam bilmiyorum..islatarak boyle boyld ogrenicekmi acaba..


mavinot

akşam kaçta yatıyor


arf000

10 12 gibi gec yatiyomavinot

o zaman ben uyku saatini öne çekmenizi öneririm. yine de tam uyanmıyordu zaten ama farkına varıyordu en azından. ben kaldırmayalım uykusunu alsın fikrine pek katılmadım o zaman da üstü ıslanıyor değiştirirken yine rahatsız ediyoruz çocuğu sonuçta o zaman da uyanabilir. benim kızım üstü ıslanınca hem çok üzülüyor hem de sinirleniyordu o yüzden ben kaldırmayı tercih ettim. çocuğunuzu en iyi siz tanıyorsunuz uygun yöntemi yine en iyi siz seçersiniz. 


karam32

Uykudan önce sıvı alımını azaltın gece de kaldırmaya devam etmenizi öneririm. Bizimki de ağlıyordu çişim yok diye tuvalete gitmemek için.. ama bu şekilde alışıyorlar. Zaten 1-2 aya tutmayi öğreniyorlar. Kaldırmaya gerek kalmıyor.


arf000

Tutabilecegini nasil anliycam..yok cisim diyo bazen kalkmiyo..biraksam yataga yapar diye korkuyorum :)


karam32

Oğlum 3 yaş 3 aylıkken bezi bıraktı. Tam hatırlamıyorum ama en fazla 2-3 ay gece kalkıktık 2 kez. Sonra bire düşürdük gece kaldırmayı. Tabi çok zor kalkıyordu dediğim gibi çişim yok diye ağlıyordu. Sonra bıraktık gece kaldırmayı herhangi bir sinyal vermedi biz bıraktık oda yapmadı. Sabah uyanır uyanmaz koşarak tuvalete giderdi tabi. Bu sürede en fazla 2 kez yapmıştır gece yatağına. Alışıyor tutmaya vücudu sanırım. 


Baturan

Gece hala annesi bez bağlıyor ama iki kere kaldırıyor. Uyuduktan 1 saat sonra ve  4 saat sonra.  Genelde tuvalete uykulu uykulu uyanmadan yapıyor. Daha sonra  çoğunlukla tutuyor ama bazen de çok sıvı tüketmişse kaçırdığı oluyor. Vucudu tutmaya alışıyor ama gündüzleri bazen gereksiz yere çok tutuyor, altına yapsa sevindiğimiz oluyor . :)Cevaplamak için Üye ol