Geç yaşta sünnet

Nilss soruyor: 4

Merhabalar, bir konuda fikir danışmak istiyorum. Benim 14 yaşında bir oğlum var ve küçükken yurtdışında yaşadığımızdan ve sonra eşimden ayrılmamdan dolayı çok üstüne düşmediğimden sünnet yaptırmamıştım. Şu an babasıyla görüşmüyoruz ve benle kalıyor. 
Merak ettiğim şu, son zamanlarda onu bir kaç kez sünnet derisiyle oynarken gördüm.(sanırım mastürbasyon yapıyor). O beni görmedi ve farketmedi. Evet mastürbasyon yapması gayet normal bir durum ama sorun kendisini odasına kapatıp bunu sürekli yapması. Bazen odasının yanında geçerken gıcırdama sesleri duyuyorum.Neredeyse de hiç ders çalışmıyor. Bu yüzden bir arkadaşıma danıştım ve o da sünneti önemsemem gerektiğini hem bu aşırı mastürbasyonun sünnetsiz olduğundan hem de sağlık açısından yaptırmamı tavsiye etti. Ben de bu konuda kararsız kaldım. Sizce de bu aşırı mastürbasyon sorunu sünnetsiz olmasından mıdır? Oğlumla nasıl konuşmalıyım ve ikna etmeliyim ?  Bir de 14 yaş sünnet için geç midir ?
Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


iflah_olmaz

O artık genc bir birey.sizin yerinizde olsam kararı oğluma bırakırdım.isterse yaptırırdım yani.mastürbasyon olayına gelince ergenlik çağındaki cocuklarin durumu bu.kesinlikle cok dogal ve olmasi gerektigi gibi.asiriya kactigi konusunda kafa karisikliginiz yada farkli problemler varsa bunu bir uzmana danismalisiniz.ozellikle bu yas grubu problemleriyle ilgili cok fazla psikolog var.sunnet meselesinde benim zaten kafam cok karisik.bana gore herkes sunnetli olmak zorunda degil.farkli din ve irklardan birsuru arkadasimiz var ve esleriyle sevgileriyle de gorustugumuzden biliyoruz ki hicbiri sunnetli degil.kiminin gayet guzel bir evlilik hayati kiminin de cok saglikli cinsel hayatlari var.tamamiyle tercih meselesidir.oglum bebekken bu karari verdik.cok arastirdik saglik ve hijyen acisindan bilimsel veriler bizi ikna etti.ama bazen ya buyudugunde cikip karsimiza benim bedenime neden karistiniz mudahale ettiniz derse diye dusunmuyo degiliz.o yuzden 14 yas bana kesinlikle kendisine sorulmasi gereken bir yas olarak geldi.toplumu arkadasi esi dostu karistirmayin.netten sunnet ile ilgili bilimsel veriler cikarin alın oglunuzu uygun bir zamanda oglum benim bu konuda kararsizliklarim var sen ne dersin diye sorun.istemezse de kesinlikle baski yapmayon derim.oğlunuzla mutlu bir hayat dilerim....


Damla

Ben ergenlik yaşının sünnet yapılması için de, sünnetin tartışılması için de doğru bir yaş olduğunu düşünmüyorum. Çocuk şu anda vücudunu keşfetmeye çalışıyorken bunu kafasında daha çok büyütebilir. Tıbbi bir zorunluluk, ya da kendisinin bir isteği olsa belki danışır, sorar gerekiyorsa yaptırırsınız. Bunun dışında bence artık ancak erişkinlikte bu kararı kendi alarak yaptırmalı. Sosyal faaliyetlerine dahil olmasını sağlamak, düzenli spor yaptırmak, derslerini sizin yanınızda yapmasını sağlayarak yardımcı olmak gibi cinsel alanına girmeden yapacağınız düzenlemelerle bu konunun hayatının diğer gelişim alanlarını etkilememesini sağlamaya çalışmak daha uygun gibi geliyor. Ne yapılması gerektiği konusunda bir psikologa danışmanız çok iyi olur.


cancun

bence tamamen uzmanlık gerektiren bir konu. ben olsam ergenlikte böyle bir olaya girmem ne yönlendirme ne anlatma vs. şimdi aklına yatsa tamam dese 2 gün sonra ne diyeceği belli olmaz. artık yetişkin olunca karar vermeli gibi geliyor damlaya ve iflah olmaz a katılıyorum. hiç ikna etme olayına girmeyin. ama bir uzmana danışın mutlaka. herkes sünnetli diye bir durum da yok.


maviboncukk

Cocuk kendi karar versin sunnet olup olmamaya. 14 yasindak tum gencler yapar masturbasyon. Bunu neden sorun yapiyorsunuz kiCevaplamak için Üye ol