İsaret parmagıyla gosterme

emekdeniz soruyor: 8

arkadas oglum 13 aylık ve ıstedıgı bır seyı ısaret parmagıyla gostermıyor,aglıyarak ve elını hateket ettırerek ıstıyor ama anne,baba,abı,abla,pepe gıbı kelımeler soyluyor sızce endıselenmelımyım cok kafama takıldı.simdıden cok tesekkurler

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


DoRuK_DiLeK

ne için endişelendiğinizi anlamadım. istediğini ağlayarak göstermesinemi yoksa sadec anne baba pepe gibi basit kelimeler söylemesine mi?

22a erkek anası olarak (bende anne olmayı onunla öğreniyorum) öğrendim ki;
1-her bebeğin gelişimi bir değil. kimi si erken gelişim atağı göstrirken diğeri daha yavaş ilerliyor. boyu, kilosu, bulunduğu ay içerisinde göstermesi gereken basit gelişimleri gösterebilitorsa sorun yok bence.
2-erkek bebeklerle kız bebekler arasında 4 ay gibi bir fark var. şimdi 22a aylık kızlar konuşmayı geçip çatır çatır cevap döndüler. bizimki anca derdini anlatıyor oda anlarsan tabi.

benim oğlanda o dönemler aynı böyleydi. söylediği kelimelerde basit hece tekrarı ile başladı sonra yavaş yavaş kelime hazinesi çoğaldı. istediğini ağlayarak almayı öğrenmiş siz ona parmağınızla gösterip bunu mu istiyorsun oğlum derseniz ancak öyle öğrenebilir. onlarda bizi taklit ediyolar sonuçta.

kendinizi de sıpayı da üzmeyin


emekdeniz

tam olarak anlatamadım kusura bakmayın,benım sorunum oglumun ıstedıgı bır seyı israet parmagıyla gosterek ıstememesı bunun onmlı bır asama oldugunuyla ılgılı yazılar okudum oyuzden soruyorum,ama oglum kımın ısmını soylersek bakıyor 1-2 ay once lamba nerde dedıgımızde gosterıyordu sımdı sadece bakıyor

 


DoRuK_DiLeK

annesi biz de yeni başladık işaret parmağıyla göstermeye demek şu ki her çocuk bir değil. yazılarda uzmanlar kimleri kendilerine örnek alıyorlar bilmiyorum. ama tandıığım bu dönemlerde çocuğu olan anneler de gelişimler aynı. ismi söylendiğinde bakıyorsa seninle göz teması kuruyorsa dediklerini anlıyorsa istediğini almak için ağlıyorsa bence bir sorun yok. ben uzman değilim ama bizde de süreç böyleydi. o bişiy istediğinde sen bunu mu istiyorsun diyerek paröağınla göster sürekli bunu yap öğrenecektir. lambayı mı soruyorsun sen parmağınla göster lamba bu dimi oğlum de. seni taklit etmeye başlayacak.


emekdeniz

cok tesekkur edrım.ben de sureklı ısaret ederek gosterıyorum ama hep dıkkatını cekmıyor.aslında hıc boyle seylere takılmam hep enınde sonunda yapacak dıye dusunurdum ama boyle onemlı bır ayrıntı dıe okuyunca acaba mı dedım.ıcımı rahhalatın tekrardan cok tesekkurlerayberke

İşaret ederek göstermesi için erken daha var en azından 16 17 aylık olmasını bekleyin.Ver her çocugun gelişimi farklı.


emekdeniz

12 aylık olanunca gostermesı lazım dıye okuyunca tereddut ettım ıyıı ozaman bıraz daha var demekkı tesekkurler

 


emekdeniz

aglama derken oyle mızmızlanıyor yanı oyle ıfade etmeyı ogrenmıs


emekdeniz

cok tesekkurler soda yok onlarla kıyaslamıyorum da nebılım bırden tedırgın oldum


Cevaplamak için Üye ol