hazır kahvaltı mamaları

gamzeberil soruyor: 5

bebeğim 6.5 aylık oldu artık sütüm yeterli gelmiyor.doktorumuzda bu ay basında kahvaltı meyve suyu ve yoğurda başlattı fakat hiçbirini isteyerek yemiyor.kaşığı ne zaman görse ya ağzını kapatıyor yada öğürüyor.milupa devam sütünü ve anne sütünü çok güzel emiyor yada biberon ile içiyor.ama kaşığa gelince herşey değişiyor kızımda.

dolayısıyla fazla vitamin alamadığını düşünüyorum acaba marketlerdeki milupanın kahvaltılarını bebeğine veren yada tavsiye edecek olan varmı aranızda.

 

bu arada sabah kahvaltısı için 30 cc devam sütü içerisine 1\2 kibrit kutusu peynir 1\8 yumurta sarısı 2 adet cicibebe ve yarım çay kaşığı ceviz karıştıyorum ama sonuç 2-3 çay kaşığından sonra yemek istemiyor.sulu hazırlayıpda verdiğim zaman biraz daha fazla yiyebiliyor

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


fistikcik

Sütünüzün yetmediğini nasıl tespit ettiniz ? Neden yetmediğini düşünüyorsunuz ? Bebeğinizin kilo alımı ve boy uzaması nasıl ?
Sütünüzün yettiğini düşünseniz de, düşünmeseniz de, ek gıdaya geçişte acele etmenize gerek yok. Bebeğiniz gerekli tüm "vitaminleri"" anne sütünden almaya devam ediyor. Devam sütü de veriyormuşsunuz zaten. Naçizane fikrim devam sütünü ancak mecbur kalırsanız verin. Bunun dışında ne zaman isterse, sık sık emzirin. Anne sütünü arttırmanın en iyi yolu düzenli ve sık emzirmektir.

Bebeğinizi ilk günlerde yemesi için zorladıysanız kaşığa tepki geliştirmiş olabilir. Ya da meyve suyu ve yoğurdun tadını sevmemiş olabilir. Hiç bir şey için zorlamayın. Ek gıdalar arasında sadece yumurta ve etin yüksek besin değeri vardır. Bunları da alması için henüz erken. Diğer gıdaların hiçbiri anne sütünün yerini tutmaz. Elbette yoğurt ve meyve-sebze yemesi güzel olur, ama 1 yaşına kadar sadece tatlara alışması yeterlidir. Dolayısıyla ek gıdalar "tadımlık"tır.

Bazen bebekler kaşıkla değil, annenin eliyle verdiği yemekleri daha severek yerler. Meyve suyu yerine meyve püresi vermeniz daha uygundur, kaşığı reddediyorsa parmağınıza aldığınız ufak parçaları uzatın ağzına. Yoğurdu da aynı şekilde yapabilirsiniz, sizin parmağınızı emebilir. Ya da üzerine yoğurt bulanmış minik ekmek parçaları verebilirsiniz. Bazı bebekler böyle daha kolay yerler. Ama yine yemezse zorlamayın. Sevdiği başka şeyler mutlaka olur. Önümüzdeki haftalarda ev halkı için sağlıklı bir şekilde (taze, salçasız ve tuzsuz) pişen yemekleri onun yiyebileceği şekilde ezerek bebeğinize tattırabilirsiniz.

Kahvaltıyı ayrı ayrı verin. Bulamaç olarak alışırsa sonradan zorluk çekersiniz. Bu ayda yiyeceği miktar zaten bir çay kaşığıdır, yani çok az. Bir çimdik peynir gibi mesela... O çimdik peyniri parmağınızın ucunda ağzına verin, çiğnemenin ve farklı tatların keyfine varsın. Hazır kahvaltı mamasından bin kat iyidir.

Doktorunuza danışarak yumurta sarısına da geçebilirsiniz. Yine önce bir çay kaşığı, sonra arttırarak. Biz zeytinyağlı, limonlu ve kimyonlu yumurta sarısı yiyoruz. Kaşıkla yemek istemediği zaman elle.. Siz de çekinmeyin elinizle vermekten.


fistikcik

Aishwarya, ne kadar haklısınız ! Doktorumuz da aynı şeyi söylemişti "Önce siz tadın, tadını beğenmediğiniz hiçbir şeyi bebeğe yedirmeye çalışmayın" demişti. Bebeğinizin de bir damak tadı var, o karışımların ise damak tadıyla pek ilgileri yok.


gamzeberil

evet soylediklerinize tamamen katılıyorum işe başlama ile birlikte emme sayısıda azaldı ve aylık kontrollerinde az kilo aldığını söyledi doktorumuz .her seyi ayrı ayı vermeyi anca hafta sonu deneyebiliyorumsuan.7.5 kilo ve 68 cm boyu kızımın sağmaya çalıştığımda bile gündüzleri anca 80 cc süt çıkarabiliyorum kafayı yemek üzereyim.doktorun verdiği listeye göre sabah anne sütü ara öğünde meyve suyu öğlen çorba ikindide yoğurt ve akşam eve geldiğimde anne sütü kaşık maması gecede anne sütü olursa süt olmaz ise devam sütü.ama ben bu öğünleredeki anne sütüne yetemiyorum arkadaslar gece sık emdiği için sütüm anca gece yeterli oluyor gündüz de devam sütü veriyoruz çorba kahvaltı yemediği için .bende size katılıyorum bulamaç tatsız tutsuz şeyleri bende yemem tabiki tek tek yemek istemediği için bulamaç yapıp vermeyi denedim.gündüzleri babanne ve anane baktığı için sanırım kıyamadıklarından çeşit türlü şeyler deneyerek yedirmeye çalışıyorlar ama hep hüsran.alışma süreci mi yoksa iştahsız bir çocukmu bilemiyorum.sütümü arttırmak için bol su içiyorum aralarda sağmayı deniyorum bol yeşillik yiyorum helvalar vs.6.aya kadar anne sütü bir nebze yetti diyordum ama az kilo alınca 2 ayda da ek gıdalar dedi doktorumuz:(


fistikcik

Kilosu az değil, aslında artış miktarına bakmak gerekli. 5. ayda ne kadardı, 6. ayda ne kadar oldu, yani kaç gram aldı. 6. aydan sonra kilo artışı zaten yavaşlar, öncesinde olduğu gibi hızlı olmaz.
Sütünüzle ilgili endişelenmeyin (endişe sütün baş düşmanıdır !), iyi bir elektrikli sağma makinesi edinin (elle çalışanlar yeterince verimli değiller), işyerinde kolay değil ama 2,5 ya da maksimum 3 saatte bir sağın sütünüzü, Humana Still Tea için. Sağım makinasında çıkan miktara aldanmayın, bebek her zaman bu miktarın kat kat fazlasını içer.
Doktorumuz 1 yaşına 9,5 kilo ile girilmesi idealdir demişti. Şu anda bebeğiniz 7,5 kilo. Önümüzdeki 6 ayda 2 kiloyu hayli hayli alır, endişelenmeyin.
Sevgiler


iflah_olmaz

benim oğlum 8.ayını yeni bitirdi.kahvaltı da ayrı ayrı vererek başladım.7.ayın başında.tek tek verdiğim herşeyi öğürdü yutmadı vs.yediği günlerde oldu elbet.ama 20 dk.yumurta 20 dk.peynir 15dk.tuzu alınmış zeytin .....derken 1.5 saat kahvaltı için uğraşır olduk.bu yüzden diğer öğünlerinde de aksama yaşadık.

karıştırarak daha kolay yediğini farkettim.şu an 8 tahıllı ballı yada sütlü pekmezli veriyorum.çevremde de birço anne veriyor.kişisel tercih sonuçta.içine gün aşırı geceden ıslatığım peyniri(lor,süzme,burda bi peynircimiz var ondan aldığım urfa ve antep peynirlerini)yumurtayı eziyorum.5 dk.içinde hepsini yiyor.sonra masada ağzına 1-2 ekmek 1-2 zeytinde veriyorum.bu şekilde herşeyi yemiş oluyo.tahıl dahil.

ayrı ayrı vermekle karıştırarak vermek arasında beslenme açısından hiçbir farklılık yok.tek sıkıntı 1-2 yaş döneminde bazı bebeklerin kahvaltıyı hala bulamaç tarzı yemek istemeleri.

ben zaten eylül de işe başlıcam.sabahlayin saatlerce ona kahvaltı yaptırma şansım sıfır.benim gibi çalışan annelerin çoğu bu sıkıntıyı göze alıp karışım veriyolar bebeklerine.bende çalışan annenin kızıydım.bizde bebekken bulamaç yerdik.öyle tahıl falan nerde yumurta-peynir-ekmek-pekmez bitti gitti:-))))8 yaşında da bulamaç yediğimi hatırlamıyorum yani:-))))sonuç olarak normal şekilde kahvaltı yapmayı da öğrenicekler.

 

bunların dışınde ev yapımı yoğurt ve hertürlü sebze ve eti de yiyor.çok da sağlıklı boy kilo gelişimi de gayet iyi.öyle poffff diye çöken şişko bebeklerden de değil:-))Cevaplamak için Üye ol