Anadolu yakasındaki özel okullar?

homemaker soruyor: 10

merhabalar,

oğlumu henüz bir anaokuluna yazdırmış olmama rağmen, kendimi bile şaşırtarak ilk ve orta eğitimi okuyacağı okulun araştırmalarına başlamış bulunuyorum. nitekim evimize yakın ve imkalarımız çerçevesindeki hiç bir anaokulu 4-4lük tatmin edemedi beni. üstelik fiyatları kolejlerle yarışır seviyede. bu yüzden 3-4 yaş gibi daha köklü, sistemli, gelecek vaadeden bir okula göndermeyi ve ileride alıştığı çevre ve belki de arkadaşlarıyla ilkokula da gitmesinin en iyisi olacağına ikna oldum. bu anlamda ekol okullar iyi olsa da fiyatları bizi çok aşacağından listeme alamadım. ayrıca ingilizcenin 1.dil olması da tercihimiz. çok pahalı fiyakalı okuldan ziyade, iyi bir eğitim, sınavlarda başarı, tatmin edici aktivite imkanı veren tüm bunları öğrencisini üzmeden boğmadan okuldan soğutmadan yapabilen okul isteriz herkes gibi fakat işin sonunda nereye varırız bilmem.

bu çerçevede evimize de yakın okulları araştırmaya başladık. gidip gördükçe benim de gözlemlerimi paylaşacağım okullar şöyle:

. istek vakfı, semiha şakir (çiftehavuzlar)

. ırmak okulları (caddebostan)

. ışık okulları(erenköy)

. çevre koleji (kozyatağı)

. avrupa koleji (acıbadem)

.efdal (çiftehavuzlar)

.eyüboğlu

bu okullar ve benzeri okul tavsiyeleriniz için görüş, deneyim ve duyumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim.


cevaplarınız için şimdiden teşekkürler,Bu soruyu cevapla


194 Cevap


plnpln45

@ayslums aaa süper.biz çamlıca doğa ve atakent doğaya da gittk. henüz karar vermedik.  hafta sonu tekrar gidicez görüşmeye. sizin çocuğunuz kaç yaşında? seneye ilkokul olcak dediniz dimi? hangi ay doğumlu 


Asozen

@primavera100 merhaba, evet Kalevde üst sınıflardan tanıdığım velileri takip ediyorum. Genelde herkes gidişattan memnun, akademik ve sosyal dengenin iyi kurulduğunu gözlemliyorum. Kalevde hep, "biz çocuğun yüksek yararı için çalışıyoruz, veliler için değil" mottosu hissediliyor zaten. Benim büyük kızım Anabilimde 4.sınıfta şu anda. Anabilim kalabalık ve büyük bir okul. Kalev butik, akademik bir hırs sezmiyorum ancak başı boşluk demek değil bu kesinlikle. Bence ilkokulda olması gereken şey de bu. 


primavera100

@asozen, paylaşımlarınız için çok tesekkur ederim. 


estebann

Maltepe yönderin özellikle ortaokul bölümü hakkında bilgisi olan var mı? Maltepe civarında tavsiye edebileceğiniz bir okul var mı acaba?


Orient

Merhabalar,  sabırla tüm yorumları okudum.  Öncelikle dürüstlükle yorum yapan ve diğer okullar hakkında bilgi almamıza yardımcı olan tüm velilere teşekkürler.  Özellikle kalev hakkında sorulan sorulara cevaben yazıyorum.  Kadıköy Anadolu mezunu bir veliyim, servisle uğrasmamak adına vermemiştim ama hep merak etmiştim bu okulu.  Bu sene iyiki vermemiştim dedim,  sınıfımızda yeni katılan bir çocuk , önce bilfen, sonrasında kalevden ayrılip geldi.  Hatta kalevde çok mutlu olmasına rağmen çocuk bu kadar oyun yeter, ben birşey öğrenmedim demiş ve okul arayışına girmişler.  Birkaç veli de aynı nedenden ayrılmışlar.  Çok gezi oluyormuş, ödev yok gibi birşeymis. Rahat eğitim isteyenlere uygun olabilir ama ben bu kadar rahatlığın 4.siniftan sonra çocuğu daha çok zorlayacagini düşünüyorum.  Benim oğlum da çevre Koleji 3.sinif öğrencisi, anaokulu ortagruptan beri buradayız, sorularınız olursa seve seve cevaplarım. Herkese selamlar ve sabırlar diliyorum  :) lifeee

@orient, merhaba ben yorumlarinizi rica edecegim cok merak ettigim bir okul.     Cocuklarin duygularina onem veriyorlar mi? Kampus kucuk, sayi kalabalik gibi bir bilgi geldi bu dogru mu? Teog odakli oldugunu biliyorum, ingilizce yeterli mi sizce? Hosunuza giden ve gitmeyen konulari yazarsaniz cok sevinirim.


casa

Merhaba

Anadolu yakasi istek ulugbey anaokulu ilkokulu hakkinda ne dusunuyorsunuz? Cocugunu /tanidigi gonderen varsa yardimci olir musunuz?

Tesekkurler


casa

Homemaker

Hangi okula gonderdiniz? Memnun musunuz? 


TesekkurlerOrient

İngilizce konusunda oldukça iyi olduklarını söyleyebilirim. Oğlum akıcı bir şekilde konuşabiliyor yazabiliyor ve Dinlediğini anlıyor.  3.sinifta haftada 10saat ingilizce eğitimi veriliyor, bunun 3saati native öğretmen tarafından sadece ingilizce konuşularak yapılıyor.  Main course öğretmeni türk ama ingilizce telaffuzlari çok iyi. Bunun dısında bu sınıfta 2.yabanci dil başlıyor, haftada 3 saat.  Almanca İspanyolca veya fransızca seçebilirsiniz. 

Okul bence de küçük, yani aslında küçük değil de kapasiteye göre kalabalık. Biz ilkokula geçerken 4sinif olacak dendi, bir baktık ilk gün 6sinif olmuş. Bizim sınıf 23kisi. Aynı koridorda 2sinif daha fazla olması bence sorun oluyor, kışın bahçeye cikamadiklarinda içeride kalıyorlar çünkü.. Kontrolü de bu anlamda iyi saglayamadiklarini düşünüyorum.  

Çocuklari dinleme konusunda ne kadar iyiler ben çözemedim, her sene farklı rehberlik öğretmeni ile çalıştık, okul öncesi rehberlik de beni çok tatmin etmedi.  Yöneticiler çok kendinden emin gözüküyor ama bir anne baba kadar çocuğu tanıyamazsın elbette. Yine de ihtiyaç duyduklarında gidecekleri öğretmenlerini iyi biliyorlar ve sıkıntılarını paylasabiliyorlar. 

Teog ya da lise geçiş sınavı diyeyim, bu konuda işte çok agresifler bence. Ama biz henüz çok aşırı hissetmedik. İki senedir sınav oluyorlar ama buna ölçme degerlendirme deniyor. Üstüne basa basa sınav değil bu deniyor. Asıl iş 4.siniftan sonra başlıyor.  Ama bizimkiler şimdiden test sorusu nasıl okunur nasıl yorumlanır ve çözülür öğreniyor. Bu çok hissettirmeden yapıldığı için çocuk birşey anlamıyor, hoşuna gidiyor hatta. 

Benim hoşuma gitmeyen özellikleri,  çıkışta almaya gittigimde arabaya Park yeri bulamayisim :)  fiyatın bence bu kapasitede bir okula göre fazla olması ve burs olanaklarının az olması diyebilirim.. Onun dışında iyi bir eğitim alacağına emin olabilirsiniz. 


pseudo

@lifeee İELEV ile ilgilenen bir tek sizi gördüm, o yüzden yazmak istedim. Biz de anasınıfına kaydolmayı düşünüyoruz. Siz kesin kararınızı verdiniz mi?Cevaplamak için Üye ol