Anadolu yakasındaki özel okullar?

homemaker soruyor: 10

merhabalar,

oğlumu henüz bir anaokuluna yazdırmış olmama rağmen, kendimi bile şaşırtarak ilk ve orta eğitimi okuyacağı okulun araştırmalarına başlamış bulunuyorum. nitekim evimize yakın ve imkalarımız çerçevesindeki hiç bir anaokulu 4-4lük tatmin edemedi beni. üstelik fiyatları kolejlerle yarışır seviyede. bu yüzden 3-4 yaş gibi daha köklü, sistemli, gelecek vaadeden bir okula göndermeyi ve ileride alıştığı çevre ve belki de arkadaşlarıyla ilkokula da gitmesinin en iyisi olacağına ikna oldum. bu anlamda ekol okullar iyi olsa da fiyatları bizi çok aşacağından listeme alamadım. ayrıca ingilizcenin 1.dil olması da tercihimiz. çok pahalı fiyakalı okuldan ziyade, iyi bir eğitim, sınavlarda başarı, tatmin edici aktivite imkanı veren tüm bunları öğrencisini üzmeden boğmadan okuldan soğutmadan yapabilen okul isteriz herkes gibi fakat işin sonunda nereye varırız bilmem.

bu çerçevede evimize de yakın okulları araştırmaya başladık. gidip gördükçe benim de gözlemlerimi paylaşacağım okullar şöyle:

. istek vakfı, semiha şakir (çiftehavuzlar)

. ırmak okulları (caddebostan)

. ışık okulları(erenköy)

. çevre koleji (kozyatağı)

. avrupa koleji (acıbadem)

.efdal (çiftehavuzlar)

.eyüboğlu

bu okullar ve benzeri okul tavsiyeleriniz için görüş, deneyim ve duyumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim.


cevaplarınız için şimdiden teşekkürler,Bu soruyu cevapla


211 Cevap


Quelle

Merhabalar,


Ben de şimdiden kızım için ilkokul araştırmaya ve çevremdeki deneyimli kişilere sormaya başladım. Sizin çalışmanız da bayağı faydalı olacak, şimdiden teşekkürler. 

Finansal durumunuzu ve aile yapınızı bilmiyorum ama duyduğum kadarıyla Irmak okullarının öğrencilerinin maddi dururmları bir hayli yüksekmiş. A+ olarak tanımlayabiliriz. Benim fikrime göre bu konuda çok farklar olması, o yaştaki çocuklarda poblem yaratabiliyor. Malum ufaklıklar bir yarış içine giriyorlar, hatta veliler bile. Rahatsız edici gruplaşmalar olabiliyormuş. Dediğim gibi bunlar sadece tanıdıkların tecrübeleri ve yorumları. Bu söylediklerim genel olarak da bütün fiyatı yüksek kolejler için geçerli. Bu sizi rahatsız etmeyebilir tabi ki. Veli açısından ben hiç etkilenmem ama kızımın diğer her istediği yapılan, paraya boğulmuş, şımarık çocuklarla okumasını istemiyorum.
jasmin77

Homemaker Eyüboğlunun tanıtımını ve kampüsünü seveceğinize eminim, öncelikle sistemleri çok oturmuş, çok kurumsal bir yapısı var, Eylül ayında 1 senelik akademik ajandaları belli oluyır, ne zaman veli toplantısı, ne zaman tanıtım günü hepsi Eylülde belli. İngilizce seviyesi

İse çoğu okula fark ayacak kadar ileri seviyede anasınıfında artık tüm gün gün İngilizce var. Yalnız bu seneki fiyat artışları çoğu okulda var sanırım arkadsşımın kızı çevredeydi anasınıgında 18000di bu sene ilkokul 1 şyatı 36000 açıklanmış :( devlet aradınıf zamlarına max bir oran getirmiş bu yüzden çoğu okul ilkokul 1i yüksek yatşa başlatma yoluna gitmiş anlaşılan , bu durumda inşallah Eyüboğlu da aynı zammı yapmaz çünkü zaten gecen sene 40000ler civarıydı ilkokul 1 fiyatı. Henüz Eyüboğlu fiyatları açıklamadı bu arada . Quelle sizin de önyargılı yaklaşımınız için birsey söylemek istiyorum, çok şükür maddi durumumuz yerinde, çocuğumuz Eyüboğlu okullarında, ama öyle paraya boğulmuş şımarık çocuklarımız yok, hatta birçok arkadaşımın çocuğu Eyüboğlu ya da Bilfende sizşn deyiminizle A+ veli profili ama hiç bir arkadsşımın çocugı paraya boğulmuş ve şımarık değiller. Kaldı ki anne baba olsrak mimarız, kendi çabamız ve işimizde iyi olmamız sayesinde bu paralaro kazandık, ailemizden kalmadı yani ki kalabilirdi de, srkadaşlarım da mesleklerindeki başarılarından dolayı iyi konumlarda görevliler ve iyi kazançları var, amacımız da kazancımızı çocuklarımızın geleceği için harcamak tüm anne babaların yaptığı gibi. Ben de eşim de devlet okullarında okuduk, keşke eğitim sistemimizbu kadar bozulmamış olsaydı baştakilerin hırsı yüzünden, ve eğitim şu an gelinen npktadski gibi bu kadar pahalı olmasaydı. Eğitim bence de bu kadar pahalı olmamalı, ama mevcutta gelinen eğitim sistemi, okulların çoğunun belli gruplar tekrlinde olması, Atatürkçü çocuklar yetiştirme arzumuz bizi belli bsşlı bşrkaç okula yönlendiriyor. Bence insanlar bşrbirlerine karşı bu kadar önyargıyla yaklaşmamalılar, empati yapmak gerek zaman zaman.


nesli_han

Eğer uzak olmasını çık sıkıntı etmezseniz Çekmeköyde Sezin Okulunu tavsiye ederim. 52 yıllık, kurucuları da eğitimci olan bir okul. Her yıl sınırlı sayıda öğrenci alıyor. her çocuğa ulaşabilen, bilfen gibi sadece test ve akademik başarı odaklı değil, sosyal gelişime de önem veren bir kurum. Gidip bigörüşmenizi öneririm.


homemaker

merhabalar tekrar,

quelle bazen ben de senin gibi düşünüyorum bu konudan müzdarip bir aile tanımıştım. çocuk arkadaşları gibi tatil yapamadığından okulda dışlandığından bahsetmişti. fakat jasmin77 gibi aile de çok, imkanları olan kültürlü aile çocukları yani. bizim şükür ki okulu karşılayacak bütçemiz var fakat ben fiyatları çok abartılı buluyorum. başarılı çocuk çok kötü koşullar olmadıkça zaten başarılı olur, başarısız ise zaten özel üniversiteye el mahkum gidecek...yine de asıl mesele şu ki bizim çoğu bu tür okulların geneli oluşturan aileler gibi yaşantımız yok, mütavazi tatillerimiz, mütevazi dostlarımız var. hayat tarzımız da öyle, ayakkabısı neymiş, kolundaki çanta ne marka takıntılı çevrelere hep uzağız. benim korkum çocuğumun bu tür bir çevreye girip bu zihniyete yetişmesi. bizden debunu beklemesi. her neyse ben bu okulların sınav sonuç listelerine baktım da iyi devlet üniversitelerini az gördüm çoğu öğrenci yine özel üniversitelere gitmiiş. e ben özel üniversiteye vereceksem bu eğitimin nesi iyi sosyal aktivite ve dil mi? ingilzceyi orta sınıf bir koleje de gitse havada karada öğrenecek bilemedin yurtdışı eğitim ile illaki öğrenir. eğer bir koleje daha ilkokuldan 40000 tl bayılıyorsam benim gittğim devlet okulunda gördüğüm eğitimin kat be katı başarı beklerim haliyle. bana başarı yüzde yüz diyorlar e ama hepsi kolejleri ya da özel üniveraiteleri tercih ederse elbette yüzdeyüz olur. kaç kişi hacettepe tıpa gitmiş, kaç tane boğaziçi var, kaç itü var...

eyüboğlu tanıtımındaydım bugün. biraz geç kaldık bizden ve çamlıca kampüsünün mesafesinden kaynaklı. eyüboğlu elbette profesyonel, okulun iç fiziki yapısı hoşuma gitti dışarıdan devlet dairesi gibi göründü. açıkcası okul mekanları konusunda ırmak açık ara önde. belki geç kaldığımızdan bilemiyorum ama ısınamadık okula. sınıflar belirlenirken eyüboğlundAn gelen gelmeyen başarılı başarısız her öğrenci sınıflara homojen biçimde dağıtılıyormuş. bu benim hoşuma gitti önce ama eşimin bakış açısı da dikkate değerdi şöyleki, eğer ben bunca para veriyorsam çocuğum kendini sınıfta ezik ya da üstün hissetmemeli bu anlamda hem ay hem hız olarak benzer çocuklarla birlikte olmalı dedi. bu iyi mi kötü mü hala düşünüyorum. anlatımda çocukları nasıl yönlendiriyorsunuz sorusuna, sürekli çocuklar seçer çocuk zaten kendisi karar verir, zaten bizim raporumuza gerek yok çocuk size bunu bunu başardım diye anlatır gibi bir cümle geçti. bunu da ilkokul düzeyi için manasız buldum. çocuk seçmeli evet ama aynı zamanda biraz da yönlendirilmeli. bana okulda şiir yaz denmeseydi belki de hiç şiir yazmaz hep dans ederdim. kompozisyon yaz denmeseydi iyi yazı yazabildiğimi keşfedemezdim. yani seçim yapacak kadar bilmeyen yaşta bir çocuk herşeyi kendi seçsin demek o yaş için bence erken, kimbilir belki de yanılıyorum. yine de eyüboğlunun eğitimi besbelli ki uluslararası düzeyde, ilkokulunda herşey ingilizceydi, çalışmalar, panolar, tabelalar vs. vs. hatta bence fazlaca ingilizceydi. bu ülkede yaşadığımız unutulmadan dil öğrenilemiyor mu acaba, ya da anadilini de iyi kullanabilen şairler yazarlar yetişir mi bu tür okullardan bilemedim. biraz aileleri tatmin için abartılmış buldum dili. bu anlamda başka şeylerin de şişirilmiş olduğu hissi kurumun samimşyetini benim için gölgeledi. yine de diyorum ya giden herkes eyüboğlunun ilköğretiminden çok memnun, ben de iyi eğitim verdiklerine eminim geri kalan biraz ailenin yaşam tarzı bakış açısı ile ilgili. aynı zamanda fiyat olarak en yüksek çıtadaki okullardan ve buna rağmen ırmak okullarının iyi izlenimini aklımızdan silecek kadar güçlü görünmedi bize.

neslihan, sezin okullarını çok duydum değerlendirmeye alacak kadar yakın otursaydım mutlaka görürdüm. fakat bizim o bölgeye yerleşme ihtimalimiz hiç yok malesef.


maviboncukk

Himemaker, ozel okula giden butun cocuklar kendilerini marka vb yarisin icerisinde buluyir ve ailelere baski yapiyor. Bu boyle.. Arkadaslarind ne goruyorsa sizden de onu isteyecek.

Siz ister 40 bin liralik ister 20 bin liralik koleje gonderin, akademik basari buyuk olcude cocugunuzun kapasitesiyle alakali, okulun fiyatiyla defil.

Eyuboglunda okumus biri olarak fazla basari odakli oldugu u disunuyorum . Kendi cocugumdan beklentim akademik basari in otesinde sosyallil vb oldugu iicin, gondermem herhalde..homemaker

zaten yazdıklarımdan anlaşılacağı üzere eyüboğlu listemize girdiği gibi çıktı...


Quelle

Sevgili Homemaker,


Kendi aile yapınızı ve hayata bakış açınızı anlatırken bizi anlatıyorsunuz gibi geldi :) 
Son zamanlarda çevremden Ataşehir Denizatı İlkokulu'nun adını çok duyuyorum, herkes çok iyi bahsediyor. Orayı da değerlendirin isterseniz. 

Görüştüğünüz okullar fiyatları söylüyorlar mı ? Söylüyorlarsa paylaşırsanız çok memnun olurum.


aysegulck

Moda Bümed ile ilgili izleniminizi merakla beklemekteyim. Teşekkürler,homemaker

Deniz ati hep olumlu anilan bir okul ancak almanca olusu beni dusunduruyor. Almanya ile bag yoksa orada universite dusunmuyorsbibiraz anlamsiz kaliyor...

Bumed i gorecegiz ancak hastalikti vs.di derken okul ziyaretleri sekteye ugradi.

Ayrica isik okullari ve cevre koleji de sirada.


homemaker

Sevgili quelle eyuboglu fiyatlari 20 martta aciklayacakti.

Irmak 28000 anaokulu icin, istek vakfi mart sonuna kadar kayit olursa yaklasiK 20000. Bu fiyatlara yemek dahil. Irmak nisan ve mayis kayitlarinda belli oranlarda indirim yapiyor.


Edit: az once baktim eyuboglu 27000 ile irmak o.larinin gerisinde. Ilkokulu da fiyat Olarak denk gibi. Onceki yillarda cok fark vardi. Irmakin ne kadar yuksek oranda zam yaptigini gosteriyor bu...Cevaplamak için Üye ol