Anadolu yakasındaki özel okullar?

homemaker soruyor: 10

merhabalar,

oğlumu henüz bir anaokuluna yazdırmış olmama rağmen, kendimi bile şaşırtarak ilk ve orta eğitimi okuyacağı okulun araştırmalarına başlamış bulunuyorum. nitekim evimize yakın ve imkalarımız çerçevesindeki hiç bir anaokulu 4-4lük tatmin edemedi beni. üstelik fiyatları kolejlerle yarışır seviyede. bu yüzden 3-4 yaş gibi daha köklü, sistemli, gelecek vaadeden bir okula göndermeyi ve ileride alıştığı çevre ve belki de arkadaşlarıyla ilkokula da gitmesinin en iyisi olacağına ikna oldum. bu anlamda ekol okullar iyi olsa da fiyatları bizi çok aşacağından listeme alamadım. ayrıca ingilizcenin 1.dil olması da tercihimiz. çok pahalı fiyakalı okuldan ziyade, iyi bir eğitim, sınavlarda başarı, tatmin edici aktivite imkanı veren tüm bunları öğrencisini üzmeden boğmadan okuldan soğutmadan yapabilen okul isteriz herkes gibi fakat işin sonunda nereye varırız bilmem.

bu çerçevede evimize de yakın okulları araştırmaya başladık. gidip gördükçe benim de gözlemlerimi paylaşacağım okullar şöyle:

. istek vakfı, semiha şakir (çiftehavuzlar)

. ırmak okulları (caddebostan)

. ışık okulları(erenköy)

. çevre koleji (kozyatağı)

. avrupa koleji (acıbadem)

.efdal (çiftehavuzlar)

.eyüboğlu

bu okullar ve benzeri okul tavsiyeleriniz için görüş, deneyim ve duyumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim.


cevaplarınız için şimdiden teşekkürler,Bu soruyu cevapla


211 Cevap


guta

Sevgili Jasmin77, siz de dikkat ederseniz ben size kötü demişsiniz demedim zaten :) Sadece çok iyi değil demişsiniz dedim. Sizi eleştirmek için yazmadım zaten. Çok iyi gözlemlediğim bir okul olduğu için bilmeyen velilere yardımcı olmak amacıyla yazdım. Yoksa ben de fen lisesi, üniversite hatta doktora yapmış hatta akademik olarak devam eden bir anneyim ve ben de sizin gibi çocuğumun çok fazla baskıya maruz kalmasını istemiyorum. Ama benim yeğenimden gördüğüm dediğiniz gibi bir baskı değil. Öğretme yöntemleri çok farklı. Çocuklar farkında olmadan, oyunlarla çok güzel öğreniyorlar. Şu anda birinci sınıfta, hiç o kadar fazla ödevi filan yok. Her gün düzenli 1 saatte biten ödevleri oluyor. Yeğenim başarılı bir çocuk, belki de o yüzden öğretmenlerin hiç alın öğretin ya da şu ödevleri yapın gibi beklentileriyle karşılaşmadık.


ayberke

2 sene önce bizde aşağı yukarı bu aşamalardan geçtik.Çocuğumuzu bu zor rekabet ortamında ezmemek vb bir sürü şeyi dikkate alarak evimize yakın olması sebebi ile doğa kolejine yazdırdık.Bahsettiğiniz okulların verdiği ödevler ile doğa kolejinin ki karşılaştırılamaz bile.Herkes çocuğu için en iyiyi ister.Ama oyunla öğreniyor sıkılmıyor kısımlarına kesinlikle katılmıyorum.Şuan 1 sınıfız kişisel deneyimimiz çevremizdeki çocuklar s dikkate alınca: Çocuklar bahsettiğiniz okullarda bence çok ağır bir yükün altındalar.Bunu kaldırabilecek çocuklarda var mutlaka.Yani herkes bir seçim yapacak ama seçim yapılırken göze alınan kriterler kişiden kişiye değişiyor. Bence çok etraflıca konuyu incelemek lazım.O kadar çok şey yazabilirimki  ama Hafta sonu Yankı Yazganın hürriyetteki roportajını ayrıca Ali Nesin'İN eğitim sistemimiz hakkında okumanızı tavsiye ederim.


guta

Ayberke, doğa kolejini biz de düşündük aslında gelecek sene için. Siz içinden biri olarak eğitimini nasıl buluyorsunuz? İngilizcesi nasıl? Etraftan duyduğum ön yargılı ifadelerden dolayı oğlumu oraya yazdırmadım ama merak ediyorum çok. Bir oğlum daha var, ilerisi için fikrim olsun. 


Açıkcası Doğa için eğitimi çok gevşek diye duyuyorum, Bilfen için çok sıkı diye duyuyorum. Biz ikisinin arasında bir tercih yapmaya çalıştık. İstek de bence çok gevşek. Çocuğum mutlu  mu mutlu ama maalesef Türkiye'de yaşıyorsak bazı aşamalardan geçmek zorunda çocuklarımız. O yüzden insan çok kararsız kalıyor. 


ayberke

Merhabalar, biz üsküdardayız okula da 10 dakka yürüyerek gidiyoruz.Oğlumu İstanbul'un trafiğinde helak etmek istedim en baştan.2 sene önce biz 68 aylık iken 1 sınıfa zorunluyduk. Anabilime gittik Ataşehir o zaman oğlum 5,5 yaşındaydı  bize okuma yazma biliyormu dedi.:) Okulun çok büyük olması  asansörünün oluşu veli profilinin bizim yaşantışımıza göre farklı oluşu e okulun evimize uzak oluşuda elememize sebep oldu.Bilfen ve Eyupoğluda yarış atı mantığı  uyum sağlayamayan  çocukları elemeleri(ki basına yansıdı dava açan bile oldu özellikle bilfen için) kafadan eledim.

Listemde Denizatı ve Efdal de vardır.Denizatı kontenjanını çoktan doldurmuştu.Efdal de iyi okul negatif bir şey duymadım ama ama okul başarısının çok yüksek oluşu oradada bence yarış atı durumunun göstergesi.Aslında çocukları seçiyorlar uyum sağlayamayan zaten bi şekilde eleniyor.Zaten Efdal ve Bilfen bakınız sıba başarılarına çok yüksek.Sınavlar açıklandığında herkes 1 birinci oldu vs diyor ama genele bakınca tüm derslerde soruların çoğunu yapan benim gördüğüm Bilfen Efdal.Diğerlerinde algılamada farklılık var.Ayrıca bu özel okullardan mezun olanlar gene özel üniveristelere gidiyor.Hal böyle olunca haliyle sorguluyorsunuz.Sonrasında evimize yakın 2 özel okul var Doğan koleji ve doğa koleji yazdırdık gitti doğaya .Sonra devlet 68 aylıklar isterse 1 sınıf deyince ben döndüm direk anasınıfına. Biz devlet okulana yazdırmak istemedik.Servis olayı olmasın derken kendimizi doğada bulduk.
Doğanın eğitimine gelince ingilizce haftada 10 saat çatır çatır konuşuyormu hayır  ama renkler aileler, hayvanlar ,aklınıza gelebilecek bir çok şeyi biliyorlar.Diğer derslere gelince 1 dönem sonu tüm çocuklar birkaçı hariç okumayı söktü ve biz hiç uğraşmadan.Devlet okuluna gidenler bilir bunun ne demek olduğu.Aslında müfredat tüm okullarda aynı.Braş derslerini oğlum seviyor.Türkçe matematik normal aman aman bir eğitimi var demek için biraz zaman lazım.Ama buna rağmen oğlumun okula gitmek istemediği zamanlar oluyor.sınıf arkadaşlarından olanlardada var.Örneğin bir arkadaşımın kızı anabilime gidiyor ondada oluyor bu durum.Diğer doğa kolejine giden bir kaç arkadaşımın çocuğu onlardada oluyor.Netice olarak tüm çocuklarda olmasa bile genelinde böyle birşey var bunun okulla alakalı olduğunu da düşünmüyorum.Tavsiye edermisiniz derseniz bişey diyememem.Benim oğlum büyük mekanları servisleri seven biri değil.Değişiklik çok olsun istemiyor.İlk dört yıl için muhtemelen bir sıkıntı çıkmazsa burdayız 4 yıldan sonra bakıcaz ama oğlum 4 yıldan sonra gene aynı okulun orta okuluna gitmek istiyor.Bu arada biz bilfen eyupoğlu yada anabilimin okul ücretini ödeyebilecek kapasitedeyiz ama oralarda okuyan aileler gibi değiliz bunu ben kendim anabilimdeki görüşmede farkkettim.Onlar gibi yaşamıyoruz biz.
Temennimiz çocuğumuzu elimizden geldiğince donanımlı yetiştirmek mutsuz etmeden çoçukluğunu yaşayarak, ayakları üzerinde duran sorumluluk sahibi olsun özgüveni olsun bu kadar bu nedenlede yarış atı eğitim modelinden vazgeçtik.Hayırlısı diyorum sadece.
Bizde devlette okuduk üniveristeyi kazandık meslek sahibi oldu ama çocuklarımız için herşey bence daha zor.Bu arada çocukta varsa okuma aşkı nerde olursa olsun okur düşüncesinide sahibim.Bu nedenle seçiminizde size kolaylıklar diliyorum.


jasmin77

Sevgili guta benim de amacım sizi eleştirmek değil lütfen yanlış anlaşılmasın sadece ben de cevremden srkadsşlarımn çocuklarından gördüklerimi psylaşıyorum ki okul arayışında olan anne babalara bilgi olsun. 1. Sınıfta belki çok büyük bir baskı olmayabilir belki de dediğiniz gibi yeğeniniz bu tempoya uyumlu bir çocuk da olabilir ama örnek vereyim üst kat komşumun kızı bu sene 4. Sınıfta ilk 3 sene hiçbşrsey değilmiş bu sene nefes aldırmıyorlar dedi ama 4 yaşındaki oğlunu da Bilfene verdi , çocuk alışıyor tempoya diyor ve okulun hedefinden memnun. Bir başka arkadaşımın oğlu bu sene 8. Sınıfta hsonu beraberfik sohbet ettik arkadaşım dokunsan ağlayacak durumdaydı, hsonu da okul var, çocuk okukdan servisle eve gelince özel dersine yetişemiyor diye arkadaşım alıyormuş oğlunu 10 dakika erken eve gelsin derse yetişsin diye haftada 4 gün okul sonrası öğretmen desteği ve çok basarılı oğlu hiç yanlışı yok sınavda hedefi Robert bu anlamda okul doğru adres. Ama işte çıcukların tek yönlü bu kadar yarış atı gibi eğitilmesi bana ters geliyır, bana göre daha çok yönlü sadece akademik yönü değil sosyal yönlerinin de desteklendiği çok yönlü,vizyonlu,sorgulayan ve ezberci eğitim anlayışı yerine merak duygularının köreltilmediği bir eğitim anlayışı daha doğru geliyor. Çocuklarımızı belki de şu an olmayan mesleklere hazırlıyoruz, 20 sene sonra hangi meslekler popüler olacak bilmiyoruz belki de su an. Sadece test odaklı eğitim modelini, çocuklarım bu kadar yarış içine sokulmalarını doğru bulmuyırum hele ki her sene değşen çocukların denek haline getirildiği bir eğitim sisteminin olduğu ülkemizde. Ve maalesef bu sistemi uygulayan okul sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordur eminim. Herkes çocugunu en iyi jendisi tanıt ve çocugunun nerde daha mutlu ve basarılı olacagını yine en iyi annesi babası bilir, hepimşzin de ortak amacı zaten ilk önce mutlu, özgüveni yüksek çocuklar yetiştirmektir. Burda yaptığımız da Bu doğrultuda arastırma yapan ve karar vermeye çalışan velilerin birbşrleriyle paylaşımda bulunması, bilgilerini, duyduklarını paylaşmasıdır.guta

Jasmin77, hepimizin çocukları için hayırlısı olsun. Dediğiniz gibi doğru okul biraz da beklentilerle alakalı. Biz de çok düşündük bu konuda. Zaten Bilfen'e kendi oğlum için cesaret edemedim, yeğenim için çok memnun olsak da. Çünkü biraz da çocuğun başarısı ile alakalı. Çocuğumdan şüphem yok ama ya sıkılırsa, ya takıldığı konular olursa, üstüne giderlerse gibi türlü düşünceler. İngilizce konusu da ayrı. Okul iyi oluyor ama ingilizce çok iyi olmuyor, o da içime sinmiyor, özel okulun bir anlamı olmalı.Ayberke detaylı bilginiz için çok teşekkürler. Maalesef birçok okulda çocukların çok üzerine gidiliyor. Yalnız benim istek de gördüğüm de şu oldu, üstüne gitmeyelim derken fazla  bir şey öğretmiyorlar. Çok genelleme yapmayım, okuldan memnunuz, büyük bir sorunumuz yok. Ama daha iyi olmasını isterdim. Çünkü zamanın çocukları artık öğrenmeye çok açıklar. Ne verirseniz alıyorlar. Erken yaşta okuma yazma öğretmek değil anlatmak istediğim. Yaşına uygun, hem akademik hem sosyal açıdan iyi bir eğitim. Burada da öğretme metotları devreye giriyor. Mesela 10 saat ingilizce ile aslında çok şey öğrenebilirler ama bir şeyi bir kez tekrar edip, aman çocukların üzerine gitmeyelim, şarkı söyleyelim eğlenelim modunda geçince 2 yıl, elde var sıfır :) Bizim yaşadığımız bu okulumuzda. Belki Doğa bu konuda daha iyidir. 


ayberke

Ben isteğe de gitmiştim. Nakkaştaki. Merdivenleri çıkarkenki pencereler benim o okula göndermememde etkili olan unsurlardan bir tanesidir.Ayrıca okul devlet okulu gibi geldi kasvetli vs.Bir arkadaşım 3. sınıftan aldı doğa kolejı acıbadem bilime yazdırdı.Eğitimini beğenmediği için.Tabii veli beklentisde önemli burada.Ama kızına ben sordum nasıl mutlumusun dedim yeni okulunda mutluyum dedi dersler daha güzel dedi. eğlenceli dedi vs.Buradan şu sonuç çıkmasın diğerini kötülüyor kendi okulunu kötülemiyor gibi.Bir arkadaşımda oxford doğaya o kadar para veriyorum normal doğa ile aynı para diyor başka okullara bakıyor:)


maviboncukk

Velilerin beklentileri cok farkli. Yuksek lisans mezunu bir anne olarak is hayatinda gozlemledigim su oldu. Ister bogazici ister acikogretim fakultesi mezunu olsun, birey kapasiteliyse is hayatinda siyrilup yukseliyor. Farkli bir ornek vermek gerekirse. Ayn donemde ise aldigim iki robert meZununun kariyeri cok farkli ilerledi.. Biri kariyer basamaklarini cok daha hizli tirmanip unvan alirken digeri daha yavas gitti.

Ha birde su var is hayatinda referansla ise alim hala cok yaygin. Anne bBa zenginse, cevresi varsa cocuk bir sekilde bir yere geliyor az biraz da kapasiteliyse.

Veli olarak basari odakli, yaris ati gibi ogrenci yetistirwn okullara bastan karsiyim. Sebebi, ben de bu basari odakli diye bahsedilen pahali klejlerde okudm ve yasadiklarimi cocuguma yasatmak istemiyorum. Burada bahsedilenler gibi , 45 dakika servisle eve gelir, ozel hocadan ders alirdi ve haftanin her gunu bu sekildeydi. Mutlu bir cocuk degildim . Kendi cocugimda oncleligim mutlu cocuk olmasi. Ingilizce ogrenmek yurt disinda 2 seneye, ise girmek cevreye ( torpile) bakiyor benim gozumde. Cocugumun biraz kapasitesi varsa zaten gerisini de kendisi halleder. Kapasite yoksa ben ne yapsam bos.maviboncukk

Okul ismi vermedne kinusacagim. Bazi basari odakli okullarda okul ortalamasi dusmezin diye, cocugunuzu okuldan alin dedikleri dogru. Okul, basarisini dusurmek istemiyor. Sistemin dislilerindne gecemeyen dusuyor. Bireysel farkliliklar degil, okul basarisi on planda. Tavi bunu senetlerin bitmesine yakin yapiyorlar, maddi kaygi.arda gozetliyor az da olsa..


maviboncukk

Herkesin cocugu kendine kiymetlidiri. Ben cocgumun mutlu cocuk olarak yetistigi takdirde gerek akademik analamda, gerek sosyal anlamda, gerek de is hayatinda basarili bir birey olacagina inaniyorum.Cevaplamak için Üye ol