kreş alışma süreci,

nurber soruyor: 8

Merhaba .18 aylık kızım bu hafta kreşe başladı.Her sabah bırakırken bana sıkıca sarılıp ağlıyor. Bırakıp çıkıyorum.sonradan aradığımda ağlamadığını hemen sustuğunu söylüyorlar. Ama çok zor geliyor. Tekrar bakıcımı arasam. Bakıcı aradım 7-8 kişi ile görüştüm. Hepsi birsürü şart sürüyor. Hiç biri bebek ne kadarlık kızmı erkekmi diye merak edip sormadı bile. Bende vazgeçtim bakıcı işinden.
Tecrübesi olan arkadaşlar. Bu alışma dönemi nekadar sürer?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


crocus07

canım yaaa çok küçükmüş daha.çok erken değil mi kreş için.Bakıcıya güvenmek de lazım.Ama 18 aylık bir bebek nasıl hemen alışır bilemedim:(ücretsiz izin alamıyormusunuz bir süre?


nurber

Maalesef izin zor. Bakıcımız vardı. Akşama kadar kızımı uyutup kendide uyudu. Çocuk gündüz çok uyuyunca gece uyumuyordu. Kızımla hiç oynamıyordu. Gerçekten sorunlu bir zamandı. Ne zaman uyarsam yeni birini bulsan, çalışamıyorum diye tehdit ediyordu. Televizyon kesinlikle açık olmayacak dediğim halde gün boyu televizyon açık ve nerde bunalım proğram var o izleniyordu. Bunları büyük kızım yaz tatiline girince anlattı bana. Küçük kızım bağırıp ağlayana kadar ona dönüp cevap vermiyor televizyon izliyormuş. Çocuk isteklerini hep bağırarak söylüyordu. Kısacası kurtuldum diye düşünüyorum. Ben bu konuda çok doluyum. Şimdi de farklı bir zorluk yaşıyorum.Ama umarım kısa sürer.


crocus07

şimdi daha iyi anladım seni,çocuk büyütmek çalışan anneler için çok zor.benim oğlum da aslında 2,5 yaşında başladı yani erken sayılır.ama kendini ifade edebiliyordu.ve bakıcımız çok iyiydi.bu da bir şans sanırım.ama anlattıklarına göre bence kreş en iyi dediğin bakıcıdan iyidir.biraz daha sabırlı olmalısın.10-15 belki de 1 ay senden ayrılmakta zorlanabilir ama emin ol sen gidince unutup oyuna dalıyordur.orada mutlu mu?zamanla anlarsın.çünkü çocuk çok kolay tepki verir.


yesim

nurber benimde oğlum kreşe başlayalı 1,5 hafta oldu hatta bugün ilk kez kreşi ektik :)
endişeni çok iyi anlıyorum.Bu vakte kadar can'a annem baktı sağlık nedenlerinden dolayı bizde can'ı ya kreşe yada bakıcıya emanet edecektik.Biz +/- yaptığımızda kreşin artılarının daha çok olduğunu düşünerek kreşe verdik.1,5 haftadır benimde içim parçalanıyor. O kreşte ağlıyor ben işte.Sabah ayrılış vakti gerçekten çok zor oluyor.Sanırım can bugüne kadar hiç ağlamadığı kadar ağladı bu 1,5 haftada :(( biz ayrılırkende öğretmenin kucağında hem bağıra bağıra ağlıyor hemde eliyle bana gelgel yapıyor bu sırada tabii bende tamamen ruhsal olarak çöküyorum. Sabah ağlamaları biraz uzun sürüyor başlarda gün içinde de aralıklı olarak ağlıyordu.Hatta 3. gün çok ağladığı için erken almak zorunda bile kalmıştım.Son 2 gün sadece sabahları ağladı gün içinde ağlamadı tabi yarın neler olacak 3 gün aradan sonra bilemiyorum. Bizim öğretmenimiz bu ağlamaların normal olduğunu bütün çocukların başlarda böyle tepki verdiğini ama zamanla alıştıklarını söyledi.Ağlamasına rağmen gün içinde yemeğini sorunsuz yediği, oyun oynadığı ve sorunsuz uyuduğu için problem olmadığını da söyledi. Her çocuğun alışma süresi farklıymış.Sizin durumunuz bizden daha iyi gözüküyor baksana ağlasa bile hemen susuyormuş ne güzel. Bence hemen pes etme 1-2 hafta daha  kreşe gönder.Bakıcıya bıraksanda yine ayrılırken ağlayacak değişen birşey yok. Hem kreşte bakıcıdan çok daha fazlasını alacak. Düzenli uyuyacak, düzenli yemek yiyecek. Paylaşmayı öğrenecek daha sosyal olacak.Eninde sonunda kreşe gidecek bence başlamışken vazgeçme derim.
En azından ben kendimi böyle avutarak kreşe devam diyorum :)) Her ne kadar içim kan ağlasada alıştığı günleri hayal ediyorum :) alışıncada eve gelmemek için ağlıyorlarmış :)))
İnşallah senin kuzucuğunda bir an önce alışır kreşe. Kolay gelsin size. Hakkaten zor bir dönem :(( nurber

yeşim hanım teşekkürler cevabınız için. Onlar için iyi olduğunu düşünmesek katlanılmaz zaten. Fakat size şunu söyleyeyim hergün daha iyi oluyor gerçekten. Bugün hiç ağlamadı sabah bıraktığımda. Ama bana çok ters bakıyordu. Zamanla bunuda aşarız sanıyorum. Allah bizim ve çocuklarımızın yardımcısi olsun.


yesim

Sizin adınıza sevindim.Ne güzel darısı başımıza ağlamadan ayrıldığımız günleri sabırsızlıkla bekliyorum Biz iki gündür kreşe gidemiyoruz muhtemelen bu hafta gidemeyecek haftaya sil baştan
:((
Bakalım biz ne zaman alışıcağız...


yesil

merhaba tam böyle bir başlık açacakken konuyu gördüm..yazılmayalı uzun zaman olmuş ama yine de şansımı denemek isterim..benimle deneyimlerini paylaşabilecek olan var mı..maksimum ne kadar sürdü alışma süreniz..benim kızım başlayalı yaklaşık 1 ay oldu..fakat hala sabahları ağlayarak bırakıyoruz..

bir de benim kafamı karıştıran okuduğum bir yazı oldu..eğer alışmıyorsa da çok zorlamanın bir anlamı yok..okul için erkendir diyor ama bizim başka şansımız yok..bakıcıya hiç güvenemiyorum...başka bakacak biri de yok..


ozlemkaan

benim oğlum da 2 ay öne başladı 1 haftada adapte olmuştu ama ilk 1 hafta hep birlikte gittik ve ben onu hep bekledim onu bırakıp gitmediğimi anladı sonra hep konuşarak sabah okula gidip öğlen eve geleceğini benim onu evde beklediğimi söyledim4-5 gün servise binerken ağladı ama sonra anladı sabah gidip öğlen döneceğini şimdi okulunu çok seviyor bu seferde tatil günleri ağlıyor okul gitmediği için

Ama bence ilk günler ona güven vermek için hep yanında olmak gerekli 


Cevaplamak için Üye ol