4 günlük bebeğim çok uyuyor emmiyor acil

cano soruyor: 6

4 günlük bebişim okadar çok uyuyorki ve emmeyi reddeiyor şimdi soyundurduk uyansın diye 2 dk gözlerini açtı azıcık emdi tekrar uyudu .uyanması için ne varsa yapıyoruz nafile .hastanedeyken 3 saatte bir emdirin diyorlardı ne üçsaati 5 saat oluyor uyanmıyor uyandırdığımızdada azıcık 2-3 dk emip bırakıyor .naapmalıyım bir fikir

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


DoRuK_DiLeK

2 saat bir emzirmeniz gerekiyor. gıdığını gıdıklayıp emmesini sağlayın hastanede hemşireler bize öyle yapıyordu.


arzud

Yarın için doktora gitseniz iyi olur bence de..Benim bebeğim de aynı şekilde olmuştu ve fizyolojik sarılık denmişti..Fototerapi uygulamışlardı 10 gün içinde düşmüştü değerleri.Sarılık olan bebeklerde uyku hali yoğun oluyor..Korkmayın , strese de girmeyin sütünüz etkilenmesin..Çok önemli bir durum değil fototerapiyle biluribin seviyesini hemen düşürüyorlar sorun kalmıyor.Belkide öyle bir sorun yoktur tabi o da var..Biz sadece olasılıkları kendimizde değerlendiriyoruz..sağlığı sıhhati yerinde olsun miniciğin..


fistikcik

Merhabalar,

Yenidoğanlarda sarılık çok sık görülür, korkulacak bir şey değildir, emzirdikçe geçer. Ama ihmale gelmez, doktorunuza danışın ve biluribin değerlerine mutlaka baktırın. Emmemesi, çok uyuması sarılığa işaret edebilir. Bu durumda biluribin değerlerinin düşmesi için sık sık emzirmeniz gerekir.

İngilizce okuyabiliyorsanız, uykulu bir yenidoğanı emzirmek amacıyla uyandırmaya dair şu makalelere göz atabilirsiniz :

http://www.breastfeedingbasics.com/articles/waking-a-sleepy-baby

http://www.breastfeeding-problems.com/baby-keeps-sleeping-when-breastfeeding.html

Makalelerde özetle şunları öneriyor :

1) Kıyafetlerini çıkarın. Altını açın. Ten temasınız olsun. Bebeğinize ılık bir banyo aldırmayı deneyin.

2) Uyandırma anını derin uykuya değil hafif uyku döngüsüne getirin. Bebeklerin uykusu hafif ve derin uyku döngüleri şeklindedir. Hareketlerinden hafif uykuda olduğunu anlayabilirsiniz. Hafif uyku belirtileri şunlardır: gözler kapalı olduğu halde hızlı göz hareketleri, yüz ifadesinde değişiklikler; kol ve bacaklarda istem dışı hareketler, ağız hareketleri (emme).

3) Odayı çok aydınlık değil loş hale getirin. Yenidoğanlar parlak ışıktan rahatsız oldukları için gözlerini kapatırlar.

4) Bebeğinizle konuşun ve göz teması kurmaya çalışın.

5) Onu dik tutun.

6) Dairesel hareketlerle sırtını ovun; nazik şekilde saçlı deri, boyun ve köprücük kemiğine dokunun, baş parmağınızla basınç uygulayarak elleri veya ayakları ovun

7) Gaz çıkarma pozisyonuna getirin.

8) Serin ve nemli bir bezle yüzünü silin.


batunc

hipoglisemiye giriyor. derhal yenidoğan bölümü olan bir hastaneye götürün. aynı şey 4. gününde bizim de başımıza gelmişti. sadece sarılık değil hipoglisemi ve susuzluk (dehidratasyon) tehlikeli.


annevebebisi

Oda sicakligi ne kadar?


bit_bit

aynen babu ya katılıyorum.ozide 2 ay sarılıktı gittikçede hafifliyordu.ışın tedavisi yapmadı doktorumuz.ama söylediğiniz gibi 1 türlü uyanmak bilmiyordu.neler neler yapmadık.ben sütümü sağıp çay kaşığıyla dudaklarına değdirip hafifçe içiriyordum.hatta doktorumuz saat başı emzirmemi söyledi.bu da sabahtan sabaha saat başı uyanmak oldu .çünkü zaten kendi uyanıp süt istemediği için mecburen siz ayık olmak zorundasınız.ne kadar zor oldugunu biliyorum.ama geçicektir.yapabiliceğin tek şey ona sütünü vermek.sarılığıda bu yolla atlatacaktır.zaten 1 haftalık olmuş sarılıksa da normaldir.yaz ayında olmak sizin için büyük şans.bol güneş.uyusa bile bu hali rahat atlatmayı sağlar.panik olmamakta fayda var zira sütünü de etkiliyor bu panik halleri.geçmiş olsun.
Cevaplamak için Üye ol