2 yasinda cocugun sabah gec uyanmasini saglamak

babu soruyor: 10

Oglum 26 aylik. Gece 9 gibi uyuyor. Sabah 7.30da uyanirsa uykusunu almis ve mutlu uyaniyor ve oglene kadar uyumadan dayaniyor. Ama bu cok seyrek oluyor. Genelde 6 gibi uyaniyor cok mutsuz ve aglayarak ve tekrar uykuya donduremiyoruz. En gec 9.30 gibi tekrar uykusu geliyor. Evdeyken sorun degil ama krese baslayacak.

Daha gec uyanmasini saglamanin bir yolu var midir?

Ek bilgiler:

- uyku saati (daha erken ya da daha gec) uyanma saatini degistirmiyor, denedik

- odayi karartmak da degistirmiyor

- gece beslenmesi yok ve genelde uyanmiyor. Sabah ac olup uyuyamiyor olabilir ama sut icmediginden hizli besleyip uyutma sansimiz yok.

Cok tesekkurler

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


Reyhannn

Banu, bizde de aynı problem oluyor bazen ama her gün değil..Yapacak birşey bulamadık biz..sabır etmekten başka..bir süre sonra geçer diye umuyorum..


yasemin_ekin

Banu, Ekin bazen öyle erken kalktığında kendi odasında uykuya dönemiyor ancak yanımıza aldığımda en azından 1-1.5 saat daha uyuyabiliyor. Onu denediniz mi?

Bizim yataga alıştırmayayım dersen de şunu derim: "sabah 6da o huzursuz sen huzursuz olacagına, 1 saat beraber yatıverin..."


babu

Yatmiyor yanimiza. Denedik. Zaten oyle uyanikken kolay kolay yatay pozisyona gecen bir cocuk degil. :) salona, mutfaga gitmek icin agliyor.


CiciAnne

Evet yanında uyumak bazen güzel bir çözüm oluyor. Eğer gece uykusunu ötelemek işe yaramıyorsa neden uyandığına yoğunlaşmak belki sorunu çözebilir, sabaha karşı üşüyor onun için uyanıyor olabilir mi? Aç olduğundan uyanıyorsa, yatmadan önce uzun süre tok tutacak bir şeyler öğününe eklenebilir mesela ya da hiç aklınıza gelmeyecek bir gürültü sebebiyle uyanıyor da olabilir, uyandığında gözlemlemek sorunu çözmeye daha faydalı olabilir gibi geldi bana.


yasemin_ekin

Cicanne diyince aklıma geldi... acaba tuvaleti geliyor da ondan mı uyanıyor...  ona nasıl bir çözüm bulunur bilemiyorum tabi...

Bir de bazı insanlar -mesela ben- sabah gun ağırdıktan sonra uyanırsam uyuyamam bir daha... Belki Poyraz da öyledir.Sheeda

Kendi uyguladığım bir kaç şeyden bahsedeyim;

geç yatırıp öğle uykusunu 1,5 saat ile sınırladığınız takdirde 1 ay kadar bir süre sonra sabahları geç uyanmaya başlayacaktır.

veya sabaha karşı gün ağarmadan uyandırıp tekrar uyumasını sağlamakta geç uyanmasına neden oluyor. ben uyandırıp süt veriyordum işe yarıyordu .


ozgelif

Ben de aynı dertten muzdaribim. Gece 23 den önce yatmıyor bizim evdeki bücürük.
Sabah 07.00-07.30 bilemedin şanslıysak 08.00 de ayakta. Öğlen uykusunu da bırakma sevdasında. Zorla uyutuyoruz öğle uykusunu da maalesef. Kendisi gayet keyifli uykusuzluk belirtisi sıfıra yakın.

Ben genelde 06.00 gibi kalktığında yanıma alıyorum ve böylece 1,5 saat kadar tekrar uyuyabiliyoruz.


ecemre

gece 12 gibi zorla yatıp sabah 6-7 gibi ayaktaydık şimdi 8 e kadaruyuyor acıktığı için uyanıyormuş sanırım sabah 5 te süt veriyorum uykusunda içiriyorum uyanıkken hayatta içmez ama gece beslenmeniz yokmuş aklıma bişey gelmiyor_Sezin_

aynı durumdayız..en azından benzer durumda olanlar olduğunu görmek içimi rahatlattı ne yalan söyleyeyim..
bizim de 9 civarı uyuyor, gece 1-2 kez uyanıyor ama sabah 6'da ağlayarak uyanırsa, eliyle mutfağı salonu göstererek tepiniyor genelde de tekrar uyumuyor. yanına yatmaya çalışsam daha çok bağırıyor ve mama diyor..acıkıyor olabilir ama bizim de gece beslenmemiz yok. üşüyor olabilir diye bu sabah 6ya doğru üzerine yavaşça bir örtü örttüm (üstü hep açık) anında uyandı ve ağlamaya başladı bir daha uyutamadım..


CokBilmis

Zaten tecrübeler aynı noktayı gösteriyor:

1. Alışkanlık yapmış olabilir. Alışkanlığı kırmak için tek çare, bir süre boyunca onun uyanma saatinden daha erken bir saatte uyandırıp, henüz uykuluyken süt filan içirip geri uyutmak.

2. Karnı acıkıyor veya üşüyor olabilir. Bunun için de yine ondan evvel uyanıp üstünü örtüp, biberonunu ağzına verek deneme yapmanız lazım. Benim kızım emiyor. Yanımızda yatıyorsa baha ezanında meme istiyor ve tekrar uyuyor. Yanımızda değilse hiç uyanmıyor. Gece uyumadan evvel şekerini aniden yükseltip, sonra da sabaha karşı şekeri düştüğü için uyanmasına neden olmayacak; uzun süre bağırsakta durabilen gıdalar verebilirsiniz. Tam buğday ekmeği gibi mesela...

3. Herhangi bir sesten uyanıyor olabilir. Araba yoluna yakınsanız belki o saatlerde araba sesleri duymaya başlıyordur. Yaz aylarında camlar da açık oluyor. Belki sese karşı hassastır.

4. Tuvaletini fark etmeye başladıysa, tuvaletini yaparken uyanıyor olabilir. Sabaha karşı uyku hafifleyince çişlerini yapıveriyorlar. Benim kızım ilk başlarda bezli olduğu halde tuvaletini yapınca korkup ağlamaya başlıyordu. Bunun çaresi ne yazık ki yok. Gece işemeyi kesena kadar ya da bezli olduğu sürece işemesinde sorun olmadığını anlayana kadar bekleyeceksiniz. Aylar sürebilir.

Öyle böyle büyüyorlar işte. 1 sene sonra bu sorunuza dönüp baktığınızda, yüzünüzde bir gülümseme olacağına eminim :)Cevaplamak için Üye ol