Annesiz oynanabilen oyuncak lütfennn!

mmeral soruyor: 10

Oğlum son 1 aydır tam anlamıyla çizgi film kolik oldu. Tvnin başında dakikalarını hatta saatlerini geçiriyor. Oğlum gel değince, çizgi film bitmeden gelmiyor. Tabi bu durum benim oldukça işime geliyor. O tvnin başındayken 3 çeşit yemek yapabiliyorum. Harika bir duygu! ve fakat çok zararlı biliyorum. Bu yüzden oyuncak alıp onun bu yolla  oyalanmasını istiyorum. Mevcut oyuncaklar kamyonlar, legolar, toplar bir yere kadar oyalıyor. Dahası onları benimle birlikte oynamaktan hoşlanıyor, tek başına oynamıyor, sıkılıyor, atıyor vs. Benim meramımda tam bu konuda. Bensiz zevkle oynayıp dakikalarını harcayabileceği oyuncaklar istiyorum. Gidip oyuncakçılara ttonla para dökmeye ve evde onlardan sıkılmasına gönlüm el vermiyor. Bir tane çekiçli bir oyuncağımız var. Parçaları yerine takıp, çekiçle arkadan çıkarıyor, tekrar aynı şeyi yapıyor. fakat 3.de sıkılıyor. Bu konuda önerebileceğiniz oyuncaklar var mı? Annesiz oynanabilen, oyalayıcı, boyalar gibi ortalığa çok zarar vermeyen(ortalık dağılabilir sorun değil yeterki lekelenmesin), eğitici olabilir(olmayabilir de yeterki bir süre oyalasın) oyuncaklar lütfen?(çok şey istedim sanırım :/ :) ) şimdiden teşekkürler sevgili anneler :)

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


nihal58

çocuk niye illa annesiz vakit geçirmeli o kısmını anlamadım ben. Çocuk ya tv izleyecek yada kendi kendine bir oyuncakla oynayacak öyle mi? neden çocukla kendiniz oynamayı denemiyorsunuz?

ben evde olduğumda devamlı oğlumla oynuyorum (çocuklarımız yaşıt) ev işi yaparken de benimle beraber takılıyor o da eline bir bez alır veya oyuncak süpürge alır, mutfakta yanımda durur bezelye ayıklar gibi.

Yani bu kadar küçük bir bebeğin neden kendi başına vakit geçirmesini istiyorsunuz anlamadım ?


mmeral

nihal58 yapı itibariyle 2 işe odaklanamama durumum var. Evet bazen ona barbunya ayıklatıyorum ve buna bayılıyor. Ama iş soğanları doğramaya gelince sandelyede tezgaha uzanıp su ile falan oynamak istiyor. üstünü mü ıslattı bıçaklara mı uzandı derken, haliyle 20 dk da hazırlanan yemek 1 saati buluyor. toz alırken o da kuru bezle silmeye başlıyor fakat sıkılıp daha sonra benim gibi kovada bezi yıkamak istiyor. Bense tozları unutup ona dalıp gidiveriyorum. Ya onunla oynamaya ya da yemek yapmaya veya temizliğe vakit ayırmak daha kolayıma geliyor. En azından benle birlikte aynı işi yapmayıp yanımda oyun oynasın. Bilemiyorum bu işler bana zor geliyor. Belki herkes kolay yöntemler buluyordur. Ama yapı meselesi sanırım beceremiyor da olabilirim.Benim için ev işleri çok bunaltıcı çocuk paçama yapıştığı için :(


peyibal

Kendimden ve etrafımdaki annelerden yola çıkarak diyebilirim ki çocuklar nerdeyse
2,5- 3 yaşına kadar kendi başlarına oyun oynamıyorlar.Bence rahat olun ve ev işlerini dert etmeyin, 1 defada mesela eşiniz akşam evdeyken 3,4 çeşit yemek yapın ve o hafta rahat edin.Temizlik konusuna bir çözümüm yok, ancak ayda 1 kere yardımcı alıyorum, sonrasında da eşimle beraber derleme & toplama & üstten temizlik yapmaya çalışıyoruz.Çocuklara zaman ayırmak gerekiyor, o yüzden ben herşeyi bir tarafa bırakıyorum.


Damla

Öncelikle çizgi filmi günün belirli bir saatine ve belirli bir süreye sınırlamanızı öneririm. Sizi bunaltınca çizgi film açtırabileceğini keşfetmiş olduğu için bunu sonuna kadar zorlayacaktır. Birkaç gün direnirseniz bu zaman dilimi dışında açmamaya zaten bir rahatlama elde edilecektir.


Ben de birlikte ev işi yapma konusunda iyi değilim. Şimdi ben evi toplarken o da odasını topluyor vs. ama büyüdü artık. Ev işi kimi çocuğa eğlenceli geliyor sanırım bir de, Ilgaz da pek meraklı değildir, işe dahil etmeye çalışmak o zamanlarda işin daha çok uzamasına ve onun daha sabırsızlanmasına yol açardı. 

İşiniz olduğunda birlikte oynamaya başladığınızda, bir süre birlikte oynadıktan sonra sizin ayrılıp iş yapacağınızı, kendisinin devam edeceğini söylemeniz işe yarayabilir. Genelde hadi sen oyna demek yerine bir şeye sardırmasını sağlayıp işe sonra başlamak daha iyi olabilir.

Puzzle'lar, bol resimli kitaplar, çıkartma kitapları, tuğla, halka, kova, müzik aleti tarzı şeylerle oyalanırdı o yaşlara oğlum. Ama tek başlarına konsantrasyon süreleri çok uzun olmuyor tabi. Mutfakta siz iş yaparken parmak boyası, su aktarma gibi şeylerle ilgilenmesini sağlayabilirsiniz belki yanınızda.


NORTH_TAN

Oyun oynamayı öğretmek gerekli ama bu demek değil oturup 2 saat ses etmeden oyun oynuyor. 

Mesala geçen haftalarda çiftlik kurma oyunu oynadık. Yatağını dağıttık hayvanlarının hepsini yatağa dizdik. onları sınıflandırdık. ses çıkardık. tanıttık yaşadığı yerlerden bahsettik. Gizledim, bulmasını istedim. Bu hafta kendi kendine arada çıkarıp "hayvan çiftliği" oyunu oynadı.

Oyun halısında ( yol şeklinde kabartmalı) arabalarıyla  nasıl oynayacağını gösterdik. tabiki uzun bir zaman bizi istedi yanında. Bizde oynadık. Şuanda oyun başında oyun kurarken istesede "ben işimi bitirip gelene kadar oynar mısın?" dediğimizde işimiz bitene kadar oynuyor ama asla çok uzun olmuyor. Hatat bizi taklit ediyor (parmaklarını yaya yapıp karşıdan karşıya geçiriyor ve dıt dıt diye kırmızı ışık uyarısı yapıyor)

Çıkartmalar alıp veriyorum. Bunları kapıya yapıştır diyorum. Bayılıyor

Bu arad benim için ev işi 2. plan, Oğlumla oyun ilk sırada.

http://kuzeytan.blogspot.com/

 burcaksahin

http://www.nurturia.com.tr/groups/87fd4d1e-816c-4f85-bbc6-9f6c00d0dd80/1/her-gune-bir-aktivite

Bu gurupta isinize yarayabilecek veya size yardimci olabilecek cok guzel paylasimlar var :)

Buyrun.


mmeral

malesef babası yoğun çalıştığından akşamları yorgun oluyor ve çocuğa tahammülü az oluyor. Sanırım ev işlerini bir süre daha yarımca yapıp oğlumla oynamaya devam etmeliyim. paylaşımlar için çok tşkler :))


emp

Tethys kartları kızımın ilgisini çekiyor.denemenizi tavsiye ederim. özellikle dışarıda yemek yerken mucize gibi. oturduğumuz masada kendisi oynuyor..

 ilgisi çok çabuk dağıldığı için kendimce şöyle bir yöntem geliştirdim: kızımın oyuncaklarını evimizin bir odasında bulunan depoya kaldırıyorum. haftalar sonra bir tane çıkarıyorum. özlemiş oluyor, özlemi bitene kadar oyalanıyor. yarım saat puzzle veriyorum, yarım saat top, sonra çay seti, sonra ütü, kitap, bebek, legolar, kamyon vs. hepsini aynı anda değil tabi. bu çok bilinen klasik yöntem şimdilik işimi görüyor.mmeral

emp ben de oyuncakları kaldırıp saklama yönetemini denemeyi düşünüyorum. Kart fikri de cazip geldi. teşekkürler


neslican

benimde 23 aylık kızım var.. ben de saklama yönteminiş deniyorum  belli aralıklarla oyuncaklar ortaya çıkıyır her defasında seviniyor ve yeni almışız gibi seviniriyor. tabii bu durum benim için çok iyi....Cevaplamak için Üye ol