çikolata kisti

gulden_elifsu soruyor: 6

arkadaşlar,çok yakın bir arkadaşımda çikolata kisti var,ve 3 yılı geçti evleneli çocuğu olmuyor..iğne,aşılama hiçbiri tutmadı..yaza tüp bebek deneyecekler ama çok korkuyor olmazsa diye..bende onun için korkuyorum,psikolojisi ne hale gelir düşünmek bile istemiyorum..bu sorunu yaşayanlar varmı?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


 Merve


  merhaba ben çilolata kistini herkeste olabilen zararsız bir şey olarak biliyorum, polikistik over çocuk olmasını engelliyor çikolata, kisti önemsiz birşey kendiliğinden yokoluyor, çocuk olmamasında başka bir etken olabilir o yüzden..


yesimdem

Malesef kısırlığa sebep olabilir.Belki tek sebep değildir ama jinekologlar bunun bir engel olduğunu düşünüyorlar.Yıllarca bebek bekleyen biri olarak söyleyebilirim ki, laporoskopiyle endometriozis tedavisi gördükten tam 1 yıl sonra,doğal yöntemle hamile kaldım.Bence tüp bebek denemeden önce,bu problemiyle ilgili tekrar doktoruna danışsın.Farklı bir doktorun görüşünü almakta faydalı olabilir diye düşünüyorum.Kolaylıklar dilerim....


nisa06

çikolata kisti ile  normal yoldan hamile kaldım.korunmayı bıraktıktan sonra 3 ggeçmesine rağmen hamile kalamamıştım.ben de bir jinekoloğa gittim o zaman öğrendim endometriozis olduğunu.ancak doktorun bana söylediği şuydu bu kist evet hamile kalmaya engel teşkil ediyor ancak hamile kaldığında da kendi kendini tedavi edip yok oluyor .aynen öyle oldu.bu görüşmeden 5 ay sonra normal yoldan hamile kaldım.biraz sorunlu bir hamilelik geçirdim (kanamalı desem daha doğru olacak)ama prematüre doğmasına rağmen sağlıklı bir bebeğim oldu çok şükür.şimdi 7.5 yaşında.


Loxodonta

Doğumda sezaryen sırasında endometriyozis ve çikolata kistine sahip olduğumu öğrendik. Zaten kızıma hamile kalmak için 7 ay kadar beklemiştik. Çikolata kisti, endometriyozis kaynaklı olabiliyor ve bunun ileri derecelerinde normal hamilelik pek olmuyor.

Bir arkadaşım hamile kalamayınca laporoskopi ile kanalları açıldı ama hamile kalamadı ve tüp bebekle hamile kaldı. Sezaryen sırasında endometriyozis olduğunu görmüş doktoru. Ancak oğlunun doğumundan yaklaşık 1 sene sonra doğal yollarla hamile kaldı. Yani endometriyozis ve çikolat kisti varlığında bile doğal yolla hamile kalınabiliyor.

Arkadaşınız tüp bebeği denemekten korkmasın. Genelde aşılama ve diğer yöntemlere göre çok daha başarılı sonuçlar veriyor.


gulden_elifsu

teşekkürler arkadaşlar..mervecim,bende öyle sanıyordum ama kısırlık sebebiymiş..çikolata kisti olup da normal yoldan hamile kalanlar olduğunu bilmek iyi geldi:)evlendiğinden beri hiç korunmadı arkadaş,farklı üç doktor normal yolla hamile kalmasına ihtimal vermemiş,hatta biri ( doktor demeye bin şahit ister),kesinlikle çocuk sahibi olamazsın falan demiş..arkadaşım g.antepte oturuyor,yaza inşallah istanbulda tüp bebek deneyecekler..innşallah hayırlısıyla olur...


gulden_elifsu

bu arada,arkadaşımın tüplerinde bir sorun yok,yumurtlaması da normal..şu an gittiği doktor,kistin bir şekilde döllenmeyi engellediğini söylüyormuş..Cevaplamak için Üye ol