.....otizm .......

ilaydaaa soruyor: 10

TEKRAR HEPİNİZE MERHABA....buradan sizlerle birkaç soruyla iletişime geçmiştim.önceki yazdıklarıma baktım da üzüleyim mi sevineyim mi bilemedim.evet bebeğim önceki yazdıklarımda olumlu gelişmeler göstermiş ama ne yazık ki olumsuz gelişmelerde oldu.....genel olarak oğlum 19 ayın içinde .öpücük at derim atar,göz kırp derim kırpar,bay bay yapar,topa gol diyerek vurur,yaşın kaç derim eliyle bir yapar,istediği şeyi işaret parmağıyla gösterir.arkadaşı odadan çıkınca arkasından gel diye bağırır

beni endişelendirenler mi   arada bir günde 5-6 adım parmak ucunda yürüme
beslenmede büyük sıkıntı
oyuncaklarıyla çoğunlukla bir dakikadan fazla oynamıyor
karnının üstüne yatıp uyuması
anne ,baba ,dede ,anneanne ,kuş ,araba, at ,gol ,mama ,meme ,nene,hala,gel ,aç,git,düştü,çiş,kaka,havlu,ip bunlar kullandığı anlamlı kelimeler.diğer birçok şeyin adını biliyor ama hep ilk hecelerini kullanıyor:motor mo ,domates do gibi........
elektirik süpürgesine hasta vuf diyo
görsel hafızası çok iyi
sakar
aldığı eşyayı aldığı yere bırakır
her seslendiğimde bakmıyor
bazen kısa sürelide olsa dalıp gidiyor
ve en önemlisi okuduğum her yazıda anne hisseder ifadesi beni çok tedirgin ediyor.evet kabul ediyorum normal hayattada kuruntulu bir insanım ama bu yöndeki kuruntumu istesemde yok sayamıyorum........
çocuk pskiyatır ına ve çocuk gelişimcisine götürdüm herhangi birşeyi yok küçük dediler.........sizlerden ricam durumla ilgili yorum yapmanız ve doktor önerisinde bulunmanız ,orda burda zaman kaybetmek istemiyorum ki umarım birşey yoktur...............

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


guta

Bir günde 5-6 adım parmak ucunda yürüme, 

19 aylık ve "anne ,baba ,dede ,anneanne ,kuş ,araba, at ,gol ,mama ,meme ,nene,hala,gel ,aç,git,düştü,çiş,kaka,havlu,ip bunlar kullandığı anlamlı kelimeler"
19 aylık ve "birçok şeyin adını biliyor ama hep ilk hecelerini kullanıyor:motor mo ,domates do gibi"
karnının üstüne yatıp uyuması
19 aylık bir bebek sakar ???

Siz ciddi misiniz? Bunlara bakarak çocuğunuza otizm şüphesi ile bakarken gerçekten inanıyor musunuz buna? Çok üzüldüm çocuğunuzun adına. Gayet iyi bir gelişimi olan çocuğunuza niye böyle bir teşhis koyma çabasındasınız? Her zaman söylüyorum, rahat olmaya çalışın, çocuğunuzun her yaptığını incelemeyin, yaptıklarından dolayı takdir edin, yapamadıkları için sabırla bekleyin. Her çocuğun gelişimi farklı ki sizinki gayet normal zaten. 19 aylık çocuğun şakır şakır konuşmasını beklemiyorsunuz herhalde, ilk hecesini kullanması sizce problem olduğunu mu gösteriyor? Bu kuruntunun ötesinde bir şey bence. Çocuğunuzu doktora götürmek yerine bence siz bir yardım alabilirsiniz. Yanlış anlamayın sakın, sizi çok rahatlatabilir belki. Çocuğun iyi yanlarını görmeye, olduğu gibi kabul etmeye başlamak lazım.


sLnKA

Oğlum 18aylik ve bu yazdıklarınızın yarısını bile yapmıyor. Arada da parmak ucunda yürüyor hatta cok seviyor oyle kahkahalar atarsak yapıyor. Parmağını emiyor ve takıntılı olduğu bir kırmızı kurdelesi var.

Karnının üstüne Yatıp uyumasından ne kast ettiniz onu da anlamadım. Yüz ustu mu yatıyor?

Çocuğunuzun ilk yılı diye bir kitap var, onu alin ve Çocuğunuzu takip edin neler yapmalı hangi ayda nasıl gelişim göstermeli oradan okuyun. Içiniz rahatlasın.

Gayet sağlıklı bir bebeğiniz var. Boş yere onu da kendinizi de üzmeyin.

Ayına göre hatta ileride bile bence

Yalnız elbette ki hepimiz cocuklarımı her daim Gözlemleyeceğiz. Tabi ki değişik olmadık hareketleri bizi endiselendirecek ama inanin sizin yazdıklarınız Arasında anormal olan hiçbir sey yok.

Gözünüz üzerinde olsun ama lutfen rahatların kendinizi ve Bebeğinizin keyfini Çıkarın.


ilaydaaa

Sevgili guta,asla çocuğumu etiketlemek gibi bi çabam yok olamazda...sanırım üzerinde durmam gereken şeyleri yazmamisimki siz suçlayıcı şeyler yazmışsınız.konuylada ilgili pek bilginiz yok galiba.yinede yorum için çok teşekkürler beni suclasanda çocuğuma ayına göre normal yorumu yapmanız beni rahatlattı


guta

Suçlayıcı demek yanlış olur bence. Kimseyi suçlamaya niyetim yok, hakkım da yok zaten. Ben kendi düşüncelerimi yazdım. Konu ile ilgili gayet bilgim var, çevremde otizmli çocuk da var. Ama sizin buraya  yazdıklarınızın konu ile uzaktan yakından alakası yok. Bence yine söylüyorum siz konu ile ilgili bilgi sahibi olayım derken kendinizi kaptırmışsınız ve olmadık şeylere takılıyorsunuz. Siz bana kızsanız da ben yardım almanızın ve rahatlayıp çocuğunuzun zevkini çıkarmanızın çok iyi geleceğini düşünüyorum. Sevgiler.


zeyneb

Zaman zaman forumun sol kısmında sorular hanesinin hiç değişmeyen ve son zamanların en popüler sorusu: "çocuğum otizim mi?"


Kendimden biliyorum, annelik başlı başına kaygı seviyemizi çok yüksleten bir durum ama yeni nesil annelerin bebeklerinden beklentileri bence çok yüksek. Çünkü süper anne ve çocuk blogları ve sosyal medya hesapları ile sürekli muhteşem çocuklara mağruz kalıyoruz. Sadece çocuklar mı? Taş gibi vücutlu, hem çocuğu ile aktivite yapan hem kocasına karşı anlayışlı, spor yapan, huzurlu ve mutfakta da güzel mamalar yapan ama mutlaka kendi parasını da bir şekilde kazanan tatlı kadınlar her yerde. Yarım yarım yaşadıkları duyguların sanal sosyal medya üzerinden kusursuz yansıması bazı insanlarda yetersizlik duygusuna sebep oluyor. Peki gerçek öyle? Verilmek istenen kusursuz muhteşem hayatlar imgesinin arka planında yaşananların öyle olmadığını makul insanlar çözebilir. 

Peki siz tüm dış uyaranlardan uzak dünyaya geleli 19 ay olmuş bir canlıdan nasıl atraksiyonlar bekliyorsunuz, merak ediyorum? 

Bazen insanlar seslendiğinde bakmıyormuşum. Dalıp gidiyormuşum. Zaten çok çabuk sıkılıyorum. Hatta eşimle evlenirken inşallah senden de hevesim çabucak geçmez diye gereksiz bir cümle etmişliğim de var.  Ve hep söylüyorum, çok sakarım. Çocuk psikiyatrine hiç götürülmedim çünkü ailemin umrunda olmamış, muhakkak çocuk işte ne olacak demiştir.

Bizler kendi anne ve babalarımızdan farklı, daha çok araştıran, okuyan, bilgilenmek isteyen, geç kalmak ve hata yapmak istemeyen ebeveynleriz ama kabul edelim biz de ayarı pek tutturamadık. İnternetin sınırsız ama kirli de olabilen bilgisi ve sosyal medya bize kazandırdıkları yanında bizden zamanımızı, enerjimizi ve sağduyumuzu da alıp götürdü. 

Lütfen bardağın dolu tarafına odaklanın. Çocuğunuzun yapabildikleri şeyler muhteşem değil mi? O sadece 19 ay önce dünyaya geldi. Her çocğun aynı hızda büyüp gelişmesini beklemek gerçekçi bir beklenti mi?  

Çocuğunuzla ilgili geçmeyen gerçek kaygılarınız varsa iyi bir üniversite hastanesinin (ankara hacettepe mesela) çocuk psikiyatri servisine gidin. ema_emine

Bence uzman değilim gayet normal bir bebek ama içinizin rahat etmesi için iyi bir uzmana götürün.


seciloz35

Çocuğunuzda otizme dair giç bir belirti yok...eğer çocuğunuzu devamlı deneme yanılma pozisyonuna dönüştürürseniz endişenizi anlar ve sizi kullanmaya başlar...anneler nasıl anlarsa çocuklar da aynı şekilde annelerini anlarlar unutmayın bunu 😊


london

tas devri diyeti kıtabını alın.oradaki otızm bolumunu lutfen ıyı okuyup uygulayın.bu adam cok onemlı bır dr durshrkm

Göz Kontağı ve kaka yapma durumu nedir ?


bayselif

Daha önceki sorularınızı da okumustum ve acıkcası gutaya katılıyorum yazdıkları bana suclayıcı gelmedi okurken bazen yanlıs anlasılıyor.sizin endiseniz gercekten yazdıklarınıza göre dediğim gibi önceki sorularda yorumlarınızı da görmüstüm endiseden bir adım ileride gibi duruyor.yardım ihtiyacınızı bilemem ama annelik zaten zorken üstüne ekstra korkular panikler sizin adınıza yorucu bence de.cocugunuz da yazdıklarınıza göre bana kalırsa gayet normal hatta gelisimi iyi bile bir erkek çocuguna göre konusması da cok iyi.

Bir defa bir soruda görmüstüm 18 aylık cocugunu sayıları atıyorum 50 ye kadar sayamıyor ve anne gel gibileri saymazsa cünle kuramıyor diye dra götürmüş ve bunun üzerine yorumları almak istemisti.

Samimi bir soruysa insan anne adına üzülmeden yapamıyor.Cevaplamak için Üye ol