ferber yöntemi: bir oluyoor bir olmuyor diyenler ???

mah_buke soruyor: 10

ey ferber yöntemini deneyen anneler.. benim 40 gündür ferber uyguladığım, 1 bir hafta sonunda da başarmış olmama rağmen ara ara hala ağlayarak uyuyan 5 aylık oğlum türünün tek örneği mi?? 
1 hafta 10 gün hiç ağlamadan geceli gündüzlü uyuyordu.. ama bir akşamüstü uykusunda ağladı misafirlikteydim, kaldırdım ve o oldu. düzen bozuldu. evimize döndüğümüzde yeniden başladım 2 gün sonunda yine ağlamadan uyudu. ama şimdi 3 gün ağlamıyorsa 4. gün ağlıyor.. sebebini bir türlü çözemedim.. 5 dakkayı geçmiyor belki ama bebeğimin ağlamasına artık dayanamıyorum :( 2-3 gün ağlayıp bitecekti bu iş, huzurlu günler gelecekti.. hani haniii?? çocuğumu senelerce ağlatacak değilim :s
var mı 'bende de oldu' ya da 'hıımm şundan olmuştur' diyen??

(çok rica ediyorum ferber'a karşı olanlar lütfen cevaplamasın, kaldıracak psikolojide değilim..)

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


gokalpileseyrialem

mah- buke son parantezle susmasını istediğin annelerdenim bende. Tabi ki sen bilirsin ama okuduğum ve benimde denemelerim sonucunda yaşadığım kadarıyla feber yöntemi dingin, sakin çocuklarda daha etkili oluyor. Çocuklar döngüsel bir değişim içindeler o nedenle yöntemin sürekli başarılı olduğu anneler genelde sayıca daha azdır diye düşünüyorum. Okuduklarımdan aklımda kalanlar hastalık ve tatile gidişler gibi seyahat hallerinde genelde yöntemin tekrar sil baştan kurulması gerektiği şeklindeydi.Bebeğine ve sana mışıl mışıl uykular diliyorum.Dedim ya bende denedim ama maalesef başarısız olanlar sınıfında kaldım.Farkındayım canım çok sıkkın olurda okumak istersen benim tecrübelerimi ekliyorum sevgiler..
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/08/bebeklerin-sk-uyanma-nedenleri-ve-cozum.html


Yenidenanne

İlk çocuğumda uygulamıştım Ferber'i. Bazen uykuya geçmek istemediği için ya da zorlandığı için ya da belki uykusu olmadığı için mızmızlandığı oluyordu, ama arada, onu da normak kabul ediyordum. Sonra sonra uykuları daha düzenli hale gelince geçti bunlar da.

İkinci de Tracy Abla'mızı takip ettim. İkinci de hala arada uyumakta zorlanıyor. O zaman sakinleştirip tekrar yatağına bırakıyorum.

Başarmışsınız bence, kendinize ve yavrunuza aferin deyin, arada olanları da duymamaya çalışın, derim :)mah_buke

rahatlığını tattıktan sonra eski yöntemlere başvurmayı düşünmek bile kabus gibi geliyor zaten.. eşim de devam edelim sabredelim diyor ama işte...


gökalpileseyrialem, bloğunu okudum. sizdeki gidişat benimkinden farklı ama yine de teşekkür ederim iyi dileklerin için :)

gündüz uykularına aynı saatte yatıramıyorum ki aishwarya.. sabah kalkma saati değişiyor. bazen 5'te uykusu açılıyor, emzirmek de kar etmiyor. o saatten sonra ağlatmayın yazıyor kitapta da.. güne erken başladı mı bütün gündüz uykuları da kayıyor haliyle.. 

bir de genel kanı büyüdükçe düzene giriyormuş. ama bu ara emekleme girişimlerine başladı oğlum, özellikle de uyumaya çalışırken!ya emeklemeye başlarsa ne yaparım, nasıl zaptederim diye kara kara düşünüyorum :/

velhasıl bir süre daha denemelere devam edeceğiz gibi görünüyor. bugünkü öğle uykusuna 3 dakikada daldı mesela. ama 3 dk da olsa ağladı işte :( bu bazen 10 dakika oluyor. ben de doğal olarak neyi yanlış yapıyorum diye üzülüyorum..


jildando

ben de ferber karşıtlarındanım, ama biliyorum bu değil istediğiniz cevap:)
Bazı uygulayan tanıdıklarım vardı, ve en büyük sıkıntıları her değişimde, diş çıkması, hastalanması vb. sil baştan olduğunu söylemişlerdi. Bence bir daha düşünün, daha 4 aylık ve önünde değişiklik yaşayacağı çok gece olacak.

Ferber den ayrı olarakta, uyurken emeklemeye çalışması için şunu söyleyebilirim, bir şeyi ilk defa yapmaya başladıkları zaman heyecan yapıp alışana kadar sürekli tekrarlıyorlar, benimkilerde mesela ilk kendi kendilerine doğrulup oturmaya başladıkları zaman yatırmak ciddi sorun olmuştu, sonra alıştılar ve normale geri döndüler.


tugbat

Benim deneyimim:
http://tugba-bence.blogspot.com/2011/07/kolik-ve-uyku-sorunu.html

Bildigim Ferber zaten uc dort ayliktan sonra daha etkili oluyor. Daha duzene giriyor. Daha evvelinde basarisiz olunabilir, bebegin hazir olmasi gerekir.

Bir de sunu duzeltmek isterim. Bebek uysalsa daha iyi olur gibi birseye katilmiyorum. Bebegim asiri hircindi. Bu teknik sayesinde kendini sakinlestirmeyi ogrendi. Zaten teknigin amaci bebeklerin kendi kendini sakinlestirmesini ogretmek.

Bence istikrarli davranin. Bir de kontrollerin zamani da istikrarli olsun. Bizim de basta sizin kadar olmasa da bozulmalar oluyordu. 15 dakika limiti koymustum.

Ama emin olun geciyor. Sadece disten vs. den huysuzlandiklari oluyor. Sonra baska sorunlar cikiyor ama:) Fakat bir daha oyle aglamiyorlar. Guven sorunu vs. de kesinlikle olmuyor ayrica. Tek diyecegim istikrar.
Bir de emzirme isi ne oldu? Gece emziriyor musunuz? Yapmiyorsaniz tavsiye ederim. Sonra su yolunu buluyor, kendilerini sayiyi azaltiyor. 2 kere gece emzirmesi bence iyi.mah_buke

ben 3,5 aylıkken başladım ferbera.. 3-6 ay arası bebeğe ne verebilirsen o kalıcıdır denir ya.. ben de baktım bebeğim eski usullerle uyumakta artık daha da zorluk çekiyor, başladım. hazır olduğunu düşündüğüm vakitti ki vaktiyle başarmışmıştım da uyutmayı.. 

tuğba senin bloğunu da okumuştum hatta soru da sormuştum sana :) senin ve diğer 2 arkadaşımın tavsiyesiyle gece vaktinden erken de kalksa emzirdim (önceden gece 1 kere besleniyordu) ammaaa her çocuk farklıdır ya işte benim çakal oğlum yüz verdikçe astarını istedi :)) baktım gece beslenmesi 4 e çıktı, artık vakti gelmeden beslememeye başladım. 1 hafta olmadı daha geceleri ağlatmaya başlayalı, 2 gece beslenmesine döndük şükür.. şimdilik 2 bence de iyi :) 
bir de ben ağlarken yanına uğramalarda limit koymadım. aksine zamanla farkettim ki yanına hiç girmediğim zamanlar daha kolay sakinleşiyor. yoksa beni gördü mü deliriyor :) ben şimdi sadece bir sorun olduğunu farkettiysem gidiyorum yanına. bayağıdır da ağlamaları 5 dakikayı, (nadiren de 10 dk) geçmiyor şükür.

pınar, seni tebrik ediyorum ben 13. ayda cesaret edemezdim başlamaya :) kitapta çocuk büyüdükçe alışma süresi uzar yazıyordu. sen sakın pes etme benim bile ilk başladığımda tam düzene oturması 2 haftayı bulmuştu..
bu arada ben gece ve gündüz uykularına aynı anda başlamıştım. ama birçok anne önce geceyi halledip sonra gündüz uykularına geçiyor..


tugbat

Mah_buke simdi hatirladim.

Seninki degisik cikmis. Ben belli saatler arasi mutlaka emzirdim hep. Emzirdikten sonra bir daha emzirmiyordum.

Ben once gece sonra gunduz uyguladim.

Bir de rutin onemli. Bebege uyku oncesi ayni mesaji vermek iyi oluyor

Gunduz ninni, uyku tulumumuza giris aksam bir de banyomuz var.

Cocugun daha cabuk uykuya dalmasini sagliyor.

Gerci simdi de bizimki gunduz uyku oncesi hemen ayaga kalkiyor ya da oturup kendi kendine mirildanip sonra uyuyor.

Uyumak istemezse ya bagiriyor ya da en onemlisi gulecekseniz ama kaka yapiyor ihlaya ihlaya;) mecbur aliyoruz o zaman


mah_buke

rutin bizde de var. gündüz odayı karart, nini.. gece bizde de banyo var. zaten uyku vakti olduğunu öyle bi anlıyo ki. omzumda tepinmeler başlıyo, yüzünü omzuma sürtüyo fln. 


uyanık kaldığı süreyi ortalama 2 saat tutuyorum. ama gündüz aynı saatte yatıramıyorum çünkü sabahları kalkma saati çok değişken. 

biraz daha büyük olsa diicem bizimki de kaka kozunu kullanıyo. genelde sabah uyandığı gibi kaka yapıyo. (5te bile uyansa) e ben de mecburen kaldırıyorum. altını açınca da hepten uykusu açılıyor. sanırım ondan alışkanlık edindi 5 buçuk gibi uyanmayı :( 

dün gece uykusuna ağlamadan geçti. ama birkaç gecedir yaptığı gibi uyuduktan 1,5 saat sonra uyandı. bazen 5 dkda uykuya geri dönüyor. ama dün 1 saate yakın uyuyamadı :( açlıktan ağlamadığını biliyorum 3,5 saatte bir besleniyor.
ama sanırım artık pes edicem. bu işte benim kadar sebat eden var mıdır bilmiyorum 45 gün oldu! hah öğrendi artık ağlamicak diyemiyorum. belki 3-5 günde bir ağlıyor ama ağladı mı sağlam ağlıyor. yani olmuyor olmuyor......BASKAR

her bebek kendi reeçetsei ile gelirmiş doktorumuza danıştığımda ağlatarak uyutulmamasını savundu bıraktığınızda her bebek ağlayarak uyur dedi ben de deneyip denememekte kararsız kaldım aslında şimdi tam zamanı kendimi hazır hissettiğimde deneyeceğim çünkü geceleri emerek uyuyabiliyor gündüz ise emzik emmediği için sallanarak işe başlamadan önce bu durumu kurtarmamız gerekiyor sizinki de zamanla tekrar düzene girecektir hepimizde olabilir hava değişikliği v.b. 3 hafta önce yazmışsın mesela şimdi nasıl devam ediyor mu?


Sanemm

Bebeğinizi tanımadığı bir evde,yalnız başına uykuya dalması için bırakmışsanız,muhtemelen korkmuştur ve her uykuya dalacağında aynı korkudan (terkedilmişlik hissi)dolayı ağlayabilir...

Bebeğiniz muhtemelen kendi odasında, kendi yatağında uyurken birden tanımadığı bir ortamda olması onu strese sokmuştur...

Bebeğiniz uykuya dalarken onunla konuşun, oda içerisinde bulunun terkedilmişlik hissine kapılmamasını sağlayın,yavaş yavaş günler geçtikçe yanında daha az kalın ve çekilin, zamanla ağlamadan eski haline döner umarım...

Gündüzleri de hafif bir fon müziği rahatlamasına yardımcı olur uykuya geçerken,tanımadığı biryerde de aynı fon müziğini açarsanız,kendi ortamındaki ses,kendi battaniyesi yabancı bir yeri ona daha tanıdık hissettirir...Cevaplamak için Üye ol