ferber yöntemi: bir oluyoor bir olmuyor diyenler ???

mah_buke soruyor: 4

ey ferber yöntemini deneyen anneler.. benim 40 gündür ferber uyguladığım, 1 bir hafta sonunda da başarmış olmama rağmen ara ara hala ağlayarak uyuyan 5 aylık oğlum türünün tek örneği mi?? 
1 hafta 10 gün hiç ağlamadan geceli gündüzlü uyuyordu.. ama bir akşamüstü uykusunda ağladı misafirlikteydim, kaldırdım ve o oldu. düzen bozuldu. evimize döndüğümüzde yeniden başladım 2 gün sonunda yine ağlamadan uyudu. ama şimdi 3 gün ağlamıyorsa 4. gün ağlıyor.. sebebini bir türlü çözemedim.. 5 dakkayı geçmiyor belki ama bebeğimin ağlamasına artık dayanamıyorum :( 2-3 gün ağlayıp bitecekti bu iş, huzurlu günler gelecekti.. hani haniii?? çocuğumu senelerce ağlatacak değilim :s
var mı 'bende de oldu' ya da 'hıımm şundan olmuştur' diyen??

(çok rica ediyorum ferber'a karşı olanlar lütfen cevaplamasın, kaldıracak psikolojide değilim..)

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


mah_buke

hava değişikliği, farklı ortam.. ben de bunların etkileyeceğini düşünmüştüm ama gittiğimiz yerde 10 gün kaldık, ilk 5 günü rüya gibiydi evimizde olmadığı kadar güzel uyuyordu, sonradan bozuldu o yüzden sebebini hala çözebilmiş değilim..


neyse kiii bütüüün bunlar geçmişte kaldı :)) 3 haftadan bu yana olumlu yönde bayağı gelişme kaydettik.. oğlum şuan max 10 dakikada yüksek sesler çıkararak(bağırarak da denebilir:) ) ve tükürerek:)) uyuyor :)) sanırım kendine uyku rutini olarak bunları seçti :)) nadiren bu 10 dakikanın 2-3 dakikasını ağlamaya çeviriyor. ama fark ettim ki onu da yatırmakta geciktiysem yapıyor. 

yaklaşık 2 ay süren bu süreçten çıkardığım ders: galiba erken başlamışım :/ ama bu tezimde de yanılıyor olabilirim çünkü geçirdiğimiz 2 ayın 1,5 ayında ağlamadan uyudu diyebilirim.. 

bu yöntemde benim kadar zorlanan oldu mu çok merak ediyorum.. neyse sonuç olarak artık 45 dakikada sonlanmayan huzurlu uykular uyuyoruz :) Allah bozmasın ve darısı başınıza :)

ve ekleyeyim: odasını da beşiğini de seviyor, uyku saati dışında beşiğinde oynuyoruz bazen onunla.
uykulardan da artık ağlayarak değil uzun uyuyabildiği için gülücükler atarak uyanıyor.
başka bir evde uyuması biraz daha uzun sürebiliyor ama ağlamaya çevirse de 5 dk.yı geçmiyor.
bu arada; hala yüzüstü uyuyor.. bütüüün bir gece :/
son olarak: uyku öğünümüz(23.00'deki) dışında gece 1 kere emziriyorum. 6 aylık olduğumuzda gece beslenmesini kesmek sıradaki hedefim.


Sanemm

Yer yer ağlamalar çok tanıdık, ama sebat edilirse düzeliyor...Ben hatırlıyorum 5 aylıkken 5 gün sessiz sedasız uyuyan çocuk ''hah tamam bu işi de halldettik,bak ne güzel uyudu babası'' dememin ardından bir çığılık ve emeklerim boşe gitti üzüntüsü...

Sonra anladım ki, ya uyku saatini geçirmişim sinirli bizimkisi, ya gazı var (beş aylık olmasına rağmen) ya da akşam bir anda karanlık ortama geçiş yapmışım (halbuki uykudan yarım saat önce oyun kesilmeli, sakinleştirilerek yavaş bir geçiş yapılmalı), bunların hiç biri değilse ki genelde biri çıkar, bizim çocuk büyüme atağı geçiriyor, bir deneyeyim bakım engelleri aşabilirmiyim diye deniyor:)

Hımmm bir de yeni bir kelime keşfetme, dönebilme,oturabilme tüm bunlar heyecen verdiğinden uykusu olsa dahi uyumadan o keşfine devam etmek istiyor:),bu da huysuzluğa neden olabilir...


BASKAR

tam olarak yöntemi nasıl uyguladığını paylaşır mısın.? ben de işe başlamadan denemeyi düşünüyorum ama kitep olmadığı için yöntemi tam olarak bilmiyorum...


mah_buke

yazmakta geç kaldım biraz ama.. ben yöntemi uygularken birçok annenin aksine kitaba tam uymaya çalıştım.. sorun çıktığında önce kitapta ayrıntı aradım. hem bu yöntemin anlatıldığı kısım uzun da değil, tavsiyem kitabı edinmendir, fazla vaktini almayacaktır. 

ama önemli olduğunu düşündüğüm dipnotları ekleyeyim:

1. Çoğu anne uygulamaya sadece gece uykusuyla başlıyor. bense hem geceyi hem gündüzü ele aldım. (başa sardığım dönemlerde sadece geceyi yapayım dedim ama daha kötü oldu :/)

2. Uyku rutini çok önemli, banyoyu şiddetle tavsiye ederim.. (bu demek değil ki bir ömür her gece yıkayacaksın. ben şimdilerde 2-3 günde bir yıkıyorum, sorun olmuyor. ama eğitim aşamasında katkısı çok büyük.

3. Yine bazı anneler belirli aralıklarla bebeğin yanına gittiğinde kucağına alıyor. Ben başta sadece yanına girip şşşledim, öptüm sadece. (başa sardığım dönemlerde bunu da denedim:) kucakta tuttuğun süre çok önemli 1-2 dk'yı geçmemeli. bebek 'aa beni kucağında uyutacak' moduna girmemeli.)

4. Bence en önemlisi bu: ağlarken çoook zor ama sabırlı olmalı. ağlamasının zirve yaptığı noktada tam alayım diye yeltendiğimde pat diye uyuduğu çok oldu. ama her çocuk farklı tabii..

5. vazgeçeceksen hiç başlama.. çocuğuna da kendine de eziyet etme. başlamadan önce eşini, aile büyüklerini, komşuları.. seni etkileyecek kim varsa önceden bilgilendir, kararlı olduğunu göster. umutsuzluğa düştüğün zamanlarda sakın onlara çaktırma :)

aklıma gelenler bunlar :) umarım faydası dokunur ve senin çocuğun da ortalama süre olan 2-3 günde öğrenir :) şimdiden kolay gelsin..
Cevaplamak için Üye ol