hamilelikte diş ağrısı

demirin_annesi soruyor: 10

merhaba,28 haftalık hamileyim.dişim ağrımaya başladı.son 3 aya girdiğim için diş hekimleri pek müdahale etmek istemiyorlar.böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu ya da önerebileceğiniz iyi bir diş hekimi var mı?tesekkurler.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


efsun

Benimde disimde problem oldu hamileyken, burada doktorlar müdahale ediyorlar ama tabiiki uyusturmadan. Ben tedavi ederkenki aciyi yegledim:) Röntgende cekilmiyor tabiiki ama benim disin sinirlerinde bir problem vardi halletti doktor, hamilelik bitince gel tekrar bakalim dedi. Belki uyusturmadan, röntgen cektirmeden bakabilecek bir doktor bulabilirsin... Gecmis olsun...


busraa

ben de  dolgusu düşen dişim için 30 lu haftalarda diş hekimine gittim, dr uyuşturmadan dolgumu yaptı.'Aslında uyuştura da bilirim istersen' dedi ama ben istemedim.

Daha sonra da dişlerimde acayip bir ağrı oldu, 'dişlerimi kaybediyorum galiba' dedim.Birkaç gün sonra geçti ağrılar, o dönemde bir hassasiyet oldu sanırım.
Anladığım kadarıyla sen dr a gitmişsin zaten.Röntgen veya ilaç tedavisi falan gerekiyor olabilir şimdi müdahale edemediklerine göre.
Başka bir dr a da gidebilirsin.Hangi şehirde yaşıyorsun? Dr tavsiyeleri için

Ağrısız bir hamilelik dilerim..


demirin_annesi

ben istanbul,anadolu yakasındayım..dolgu olan dişimde problem var.evet bir diş hekimine gittim.diş taşı temizliği yaptı,görünürde bir sorun olmadıgını söyledi.bir kaç gün cok rahatladım sonra tekrar başladı.bir kaç diş kliniğini de aradım,dogumdan sonrayı beklemeniz daha iyi olur ,ama kadın dogumcunuz isterse her türlü işlemi yaparız dediler.ben de röntgen ve anestezi olayından korkuyorum.ama bu hassaiyeti de 12 hafta daha çekmek istemiyorum.yrn kadın dogum doktorumla randevum var ona danısacağım ama özellikle doktor tavsiyelerinizi bekliyorum,hamilelerle tecrübesi olması açısından:)


celebi

merhaba

çok geçmiş olsun.bende hamileliğimde diş problemi yaşadım ve doktorum ne yapılması gerekiyorsa yaptırmam gerektiğini aksi takdirde bana ve bebeğime zarar verebileceğini söylemişti.
bende hemen diş hekimine gittim dr bu konuda çok hassastı,röntgen çekmesi gerekiyordu çelik yelek giyip röntgen çekildi ve dolgu yapılması gerektiğini söyledi.hiç bir problem yaşamadım.bebeğimde çok sağıklı.
size bu konuda çapa tıp fakültesini tavsiye edebilirim.


baysinop

Hamileliğimin 28. haftasında nasıl olduysa yemek yerken en arkadaki dolgulu dişim çatladı, çok ağrı yaptı. Hem kadın doğum doktoruma hem de  diş hekimime durumu anlattım. İnternette de araştırdığım üzere hamileyken her türlü diş tedavisi yaptırabileceğimi, bunun bebeğime zararı olmadığını öğrendim. Sadece gerekli olmadıkça röntgen çekiminden sakınmamı belirttiler. Önce uyuşturularak çatlayan kısım çıkartıldı ve kanal tedavisi yapıldı ancak dişim çok ağrı yaptı. Diş hekimim de dişin kurtulamayacağını belirterek dişimi çekti.  Bu süreçte diş hekimim kadın doğum doktorum ile görüşerek  antibiyotik ve ağrı kesici verdi. Hiç bir problem yaşamadım. 

Eğer problemin acil değil ise stres ve endişe yaşamaman için biraz sabretmeni, doğumdan sonra tedavi yaptırmanı  tavsiye ederim. Ama hamile iken diş tedavisinin bir sakıncası yok.   Abuuu

Merhaba
ben almanyada yasiyorum ve hamileyken türkiyeye tatile gelince malesef dis agrisi basladi bana 3 hafta tatilimi zehir etti. tabiki hamile oldugumdan doktora gitmeye korktum cektigim acilar cekilmez bir hal alinca almanya dönüsü doktora gittim ve disimi cekmek zorunda oldugu söyledi.
bunun bebegime bir zarari olmayacagini anlatinca doktor icim rahatladi ve cektirdim tabiki uyusturarak onunda  bir zarari yok dedi ve sunu da ekledi bir hamilelik bazen bir dis kaybi olabiliyormus :((


uludag

bende hamilaliğimin 4. ayında diş ağrısı çekmeye başladım. kadın doğum dr un film çekilmemesi şartı ile her tedaviyi yaptırabileceğimi söyledi. fakat diş hekimleri film çekmeden kökleri göremeyiz tedavi yapamayız dediler. 8. aya kadar sabrettim fakat artık sabrım kalmadı film çekilmeden şimdi tedavi yaptırıyorum


vento

29 haftada kanal tedaisi uygulanmış dişim de sorun yaşadık. zaten problemli bir hamilelik geçiriyordum.3 gün dr dr dolaştık kimse yapamam dedi. dişin çekilmesi gerekiyordu. ama sorun olur doğum başlar diye kimse dokunmadı. en sonunda tam teşekküllü bir hastanede diş hekimi değil ağız ve çene cerrahisi dr yaptı. uyuşturdular bebeklerde uygulanan bir tür anestezi uyguladılar bebeğe zarar vermeyen 1.5 saat gibi bir sürede dişimi çektiler. biraz oynatıp tansiyonumu ölçüyorlardı. ameliyat hane hazırdı bir sorun olursa hemen sezeryana alacaklardı ama Allah'a şükür hiçbir sorun olmadan halla oldu. İNŞALLAH SENDE ATLATIRSIN BİR AN ÖNCE demirin_annesi

cok tesekkurler.
ben başka bir diş hekimiyle daha görüştüm.
dişlerimde hafif çürükler olduğunu, bu yüzden hassasiyet ve ağrı yaşıyor olabileceğimi
ama bebeği etkileyecek bir enfeksiyon olmadığını söyledi.dişlerime iyi bakmamı ve herhangi acil bir durum olursa gelmemi söyledi.her türlü işlemin yapılabildiğini ama şu an beni strese sokacak bir durum olmadığını  anlattı.oldukça rahatladım.
şu an ağrım yok ama çok dikkat ediyorum,sürekli fırçalıyorum ve diş ipi kullanıyorum
umarım bi sorun çıkmaz:)


Ozlemdoruk

ben de 8.ayımda dişimi çektirmiştim. kanal tedavili olduğu için cerrah tarafından parça parça kırılarak çekildi. iyi ki çektirmişim. ağrıyı çekmek daha zor oluyordu. dişe yapılan aneztezinin bebeğe zararı olmuyor demişlerdi.Cevaplamak için Üye ol