35 yaştan sonra hamilelik

cccccc soruyor: 10

Anneler 1977 Doğumlu 35 yaşında 6 yaşında kızı olan çalışan bir anneyim.İkinci bebek düşünüyorum özellikle kızım için çünkü kardeş diye çıldırıyor fakat ben korkuyorum çünkü tam artık rahatlığa alışmışken o hamilelik ve bebek bakımı gözümde büyüyor çünkü iki süreçte çok zor geçmişti şimdi rahatken yine aynı sendromlara maruz kalmak korkutuyor beni bir yanım tam sırası derken bir yanım kafayımı yedin tek çocuk yeter diyor çalışan bir olarakda
Sizce Fikirleriniz biraz daha beklesemmi? yoksa tam sırasımı? yada tek çocuk yeterlimi?

Bu soruyu cevapla


38 Cevap


ayberke

Bencede istiyorsanız , herne şart altında olursanız olun onun ihtiyaçlarını mutlulukla sıkıntı çekmeden sevgiyle karşılayabileceksiniz yapın gitsin.Ama kardeşi olsun diye kardeş yapmayın (bunu Üstün Dökmen bile star tv deki programında söyledi.)Bende çok yoruldum, öncesinde çalışan bir anne idim.Çeşitli sağlık nedenlerinden dolayı çocuguma kendim bakmak istedim.Çokta memnunum bu konuda ama çokkkkk yoruldum.Biz şuan 52 aylıkız pilim bitti.Yanlız şahsi fikrim çalışırken dinleniyormuşum onu anladım.Çalışsaydım bu kadar yorulmazdım.Herkesin hayat şart koşulları farklı, ve yine herkesin kendisinin karar vereceği birşey bu.Kolay gelsin.Bnede şuan 37 yaşındayım.


polen

iki çocuk annesi olarak şunu diyebilirim ki;ikinciler daha kolay geliyor,daha kolay büyüyor.zaten ilk çocukla belli ölçüde kısıtlanmış ve bir çocuğa göre planlanmış bir hayata bazı eklemelerle öteki de büyüyor.yani çok zor gelmiyor.zaman geçtikçe tabi kafa götürmüyor,bir yardımcı şart ama.kardeş ilk çocuğa da iyi geliyor,ben büyüyünce oğlum tek kalsın istemedim .ikisini de çok zor büyüttüm sağlık problemlerinden dolayı,tekrar benzer şeyler yaşama korkusu olmasa 3. yü yapacağım:)


kle

ilk çocuğumu 33 yaşında kucağıma aldım.İkincisini ise 43 yaşında.Bazı zorlukları var elbette ama herşeye değermiş.İyiki doğurmuşum.


jildando

Sorun 35 yaş sonrası tekrar çocuk sahibi olmaksa ben ikinciyi 36 yaşımda doğurdum, İlkini de 34 te doğurmuştum. Benim açımdan bir farkı olmadı, gene aynı bendim.
Aynı dönemi tekrar yaşamaksa da , evet ikinciler daha kolay büyüyorlar. Ben oğlumu doğurduğumda doktorum şimdi iki çocuk değil bir buçuk çocuk büyüteceksin demişti, haklı da çıktı.
Ben esas şimdiden sonrasını heyecanla beklliyorum, hep beraber bisiklete binmeyi, paten kaymayı, sinemaya gitmeyi, kendi aralarındaki muhabbeti. pusetsiz ve bezsiz çocukluk yıllarını ve sonrasını.
Eğer sen iki çocuklu olmak istiyorsan bence sorun etme, çocuk dediğin şey bir ömür boyu, hamilelikse sadece 9 ay, gazı, yürümesi, konuşması dediğin süre de topu topu 2-3 yıl. İlk kızın 6 olmuş bile, zaman hızlı geçen birşey.
eğer kendin için değilde sadece kardeşi olsun diye istiyorsan, bence şart değil. Tek çocuk olup da mutlu olan bir sürü insan var. Sonuçta bu senin de hayatın, aslında istemediğin birşeyi yapmak zorunda da değilsin.
Ben daha kızım doğmadan zaten iki çocuklu olmak istiyordum, nitekim oğlum doğunca da ailemin tamamlandığını hissettim, özlediğim şeyler var tabi ama hepsi çocuksuz dönemime özgü şeyler. bugün bazı şeyleri yapamıyorsam iki çocuklu olduğum için değil, çocuklu olduğum için yapamıyorum. Ama bu durumdan pişman da değilim, bazen onlara bakıp bunlar hakikaten benim mi, ben hangi ara büyüdüm de anne oldum diyorum, ve hayatta bunu başarabilmiş olmak bana büyük mutluluk veriyor.


elifnazar

gülmina; ''kızımın varlığından çok mes'uudum'' diyerek gözleriniz gülüyorsa hemen,bu akşam,yapın.'' demişsin ya, sanıyorum bunu genelde tüm anneler der. :))  eee...böyle diyen herkes ve ben bu akşam yapmalımı o zaman.   :))  ;)neretva

Öncelikle kızınız kardeş isteyen bir çocuk ve de size yardımı dokunacak yaşta. Bu önemli bir faktör. Hamilelik, doğum derken kızınız 7 yaşına gelir, bebeğe göz kulak olabilir, emeklediğinde peşinde durabilir, kızınıza öğrettiklerinizi kızınız da kardeşine öğretecek, ilki kadar uğraşmayacaksınız.

Ama içinizde bir kıpırdanma yoksa yapmayın. İstemeniz çok önemli.

Bir de şu seçenek var: koruyucu aile olabilirsiniz. Küçük bir bebeğe değil, 4-5 yaşlarında bir çocuğa. Hem kızınız kardeş hasretini gidermiş olur, hem de siz hamilelik ve bebeklik dönemi sıkıntılarını çekmeden bir çocuğun yaşamına katkıda bulunmuş olursunuz. Tabii ki onun da sıkıntıları olacaktır. Ama sizin durumunuz için daha uygun olabilir.

Ben her zaman çok çocuk istedim, daha erken başlasam üçe dörde giderdim. Şimdi nasip olursa iki diyorum. Ama ikincim de erkek olursa, bir kız çocuğuna koruyucu anne olmak isterim.


selencem

Ben 2.yi yapmayi dusunmuyorum; maddi-manevi kaldiramayiz. Ama sizin icin kosullar uygunsa yaşiniz cocuk dogurmaya ters degil. Enerji daha dusuk olsa da abla desteginiz olacak. Ama bence tek cocuk olmak sorun degildir.


babu

Ben de tek cocukla yetinecegim ama siz 2.yi mutlaka istiyorsaniz neden biraz daha eklemeyi dusundunuz? Bir arkadasim da ayni sekilde ilk cocugu 7 yasindayken 2. Bebegine hamile oldu. Zorluklari evet ama artik cok daha kolay ve stressi halledebiliyordu herseyi ve tadini cok daha fazla cikariyorum diye cok mutluydu. Elbette kisiye, cocuga ve kosullara gore degisir ama benim gordugum ornek bu yondeydi. İcinizdeki ses size en dogruyu soyleyecektir sanirim.Seyhan_DefneNil_ZeynepLal

bende 77 liyim 2. ye hamileyim. Kuzenim 10 yaşında kızı var ve kendisi 40 yaşında 2. bebeğini doğurdu. yaşa çok takılmayın bence artık hamilelikler hep geç çünkü evlilikler daha geç ve hemen bebek yapılmıyor. O kısımda sorun yok. Ama 6 yaşında kızınız var artık hayat düzene girmiş, sıfırdan başlamak zor olabilir ben onun için arayı çok açmadım açıkçası yoksa çok cesaret edemezdim herhalde..


elifnazar

GEÇ YAŞTA ÇOCUK YAPARKEN ŞUNUDA UNUTMAMAK LAZIM Kİ BENİ EN ÇOK ENGELLEYENDE BU.MESELA BENİM 37 YAŞINDA ÇOCUĞUM OLSA,ÇOCUK 20 YAŞINA GELİNCE 57 YAŞINDA OLACAĞIM.30 A GELİNCE 67 OLACAĞIM.VE İNSANLARIN ARTIK GEÇ EVLENDİĞİNİ ÇOCUĞUMUNDA 30 CİVARI EVLENDİĞİNİ DÜŞÜNÜRSEK BELKİ 70 BİLE OLACAĞIM.NERDE TORUN SEVMEK NERDE ONA BAKMAK,İLGİLENMEK.YAŞ 70 OLMUŞ ÇOCUĞUM YENİ EVLENMİŞ.ANNESİ İHTİYAR BİR KADIN.TABİKİ İNSANIN KENDİNİ SALMAMASINA BAĞLI AMA HAYAT BU.NE KADAR YAŞAYACAĞIMIZI KİM BİLEBİLİR Kİ.ALLAH GECİNDEN VERSİN.KISACASI ARADAKİ YAŞ FARKI NE KADAR ÇOK OLURSA GELECEK BANA O KADAR ZOR GÖZÜKÜYOR.ARKADAŞLARININ GENÇ ANNELERİ VARKEN BUNU ONA NİYE YAŞATAYIM Kİ.ALLAH HERKESİN GÖNLÜNE GÖRE VERSİN.Cevaplamak için Üye ol