nasıl mama yedirebilirim

nezire soruyor: 3

bebeğim mama yemek istemiyor ama 8 aya yaklaştı anne sütü alıyor ama ek olarak mama vermek istiyorum almıyo aptamil alerji yaptı hero baby denedim onuda yemek istemiyor ama anne sütü ile doymuyo ve kilo almıyo ek gıda veriyorum .yogurt yediremiyorum biraz sıkıntılı bir bebek çok hassas hemen rahatsızlanıyor ne yapmam gerekiyor

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


moodswing

Bizim 7, 8 ve 9. aylarımız aynen böyle geçti. Çok farklı bir önerim olmayacak ama bizde işe yarayanlar şöyleydi:
- öncelikle aç kalmaması için emzirmeye devam. ama yemek aralarında, öncelerinde, emzirme vaktini iyi ayarlamak lazım ki, zaten olmayan iştah iyice gitmesin. yemeğe oturduğunda acıkmış olmalı.
- biz herşeyi tek tek ve birarada denemiştik. onca gıda arasında mercimek çorbası tek sevdiği oldu. bir de pirinç çorbası. patatesli havuçlu sebze çorbasını hiçbir zaman sevmedi.
- ekmek (tam buğday ekmeği) bu dönemde iyi bir çözüm oldu. en azından besleyici ve doyurucuydu.
- maksimumda oyalamak. doktor oynatmadan yedirin demişti ama o dönemde besleyebilmek adına milyon tane oyun ürettik. en çok da boş kutular, o kutuların içine, arkasına saklanan oyuncaklar oyalardı onu.
- meyvelerle arası nasıl? besleyici ve tok tutan meyvelere yönelmek bir fikir olabilir. muz gibi mesela.
- verdiğiniz şeylerin tadına bakın. genelde damak tadı anne-babaya yakın oluyor. duru hep bizim yediklerimize daha ilgiliydi bence.
- alerjik olmaları önemli bir durum (duru da alerjik) ama doktorunuza danışarak farklı farklı tatlar deneyin mutlaka...
- bu dönemde milupa/aptamil sütlü pirinçli muhallebi bize çok yardımcı oldu. en azından akşamları ondan biraz yiyordu da doyuyordu. üstelik aptamil mama vermeyi daha önce çok denedik, hiç bir zaman içmedi. bir seferinde azıcık içti onda da alerji yaptı. ama muhallebide böyle bir sorun olmadı.
- nurturia anneleri bana tatlı patates önermişlerdi. hala arıyorum, duyduğum kadarıyla en iştahsızlar bile seviyormuş.
- kendinizi üzmeyin. azıcık bile yese pozitif gelişmedir. bence bizimkiler gibi nazlı bebekler için sabır çok çok önemli. kendim bizzat yaşayarak gördüm ki zamanla bebekler bu duruma alışıyor. illa ki -hala az da yese- bir şeyler yemeye başlıyor.

kolay gelsin,


Phaloe

Bende oğluma sadece anne sütü veriyordum 2 hafta öncesine kadar.Ek gıdaya başladım bende.Çorbaları sevmiyor.Gündüzleri genelde cici bebe,muhallebi, ıhlamur,meyve püresi veriyorum.Geceleri sütüm fazla olmuyor.Bu yüzden 'meeee' diye ağlıyordu sürekli.Bugün doktoruna gittik.Geceleri açlık probleminide çözmek için aptamil2 devam maması verdi.Biberon almıyor oğlum.Bu gece ilk kez mamayı vermeyi deneyeceğim biberonla.Umarın alır.:( Gece aç kalmaları çok kötü.Çok üzülüyorum:(:(


sinemtur

Benim oglumda milupa, hero baby, bebelac mamalari almadi. Doktor SMA gold denememi soyledi. Eczanede satiliyor. Bir sure ise yaradi artik almiyor ama geceleri de uyuyor. Bir de aptamil sutlu pirincli kasik mamasini aldi. Zor bir durum umarim bir an once atlatirsiniz.Cevaplamak için Üye ol