Lütfen akıl verin(özellikle yurtdışı tecrübesi olanlar)

neli2582 soruyor: 9

Benim ve kızımın avrupa pasaportumuz var.Ben zaten 10 yıldır Türkiyedeyim çocuk doğduktan sonra çalışamadım,eşim esnaf işi yapıyor her gün işte tatili hiç yok.Ülkenin durumu ve çocuğumun geleceği için gitmek istiyorum,böyle bir imkan varken biz bunu kullanmazsak ilerde kızım bana neden gitmedik diyecek çok eminim bundan.Sorun eşimi ikna edemiyorum ,onun düşünceleri farklı olaya sadece maddi olarak bakıyor.Burada da orta sınıf hayat yaşıyoruz güzel denilecek bir semtteyiz ama kiradayız ,arabamız yok ev kredisi ödemeye gücümüz yok.Yurtdışında bundan kötü olmayız orda kimse aç kalmaz biraz sıkıntı çekeriz ama kızım için değer bence.Okula giderken içim rahat olur kafam karışmaz.Burada devlet okuluna verirsem özele verememenin ezikliğini yaşaycam,özele versem her ay yüklü miktarda aidat.Ayrıca Türkiye sadece İstanbuldan ve oturduğumuz semtten ibaret değil,güvenlik konusunda çok kaygılıyım.Ben düşüncelerimde eminim eşim gitmeye razı ama ikna olmuş değil.Gittiğimiz yerde tüm sorumluluk sana ait olacak diyor.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


mustafamami

Bunları düşünürken şunları gözardı etmeyin lütfen: yaklaşan bir büyük savaş olduğu söyleniyor. Avrupa için Rusya tehdidi var. Ayrıca Avrupa'da giderek yükselen bir yabancı düşmanlığı olduğu söyleniyor. yani şu an Avrupa'da yaşayanların durumu nedir tabii onlar daha doğru cevap verirler ama benim naçizane takip ettiğim haberlerde gördüğüm durum bu. Yani eskisi gibi gidelim orada aç kalmayız durumu var mı emin değilim. Orada statünüzün ne olacağı önemli, vatandaş mı olacaksınız? o zaman farklıdır tabii.. hayırlısı olsun inşallah...   


ozguranne

Merhaba,


Savaş Avrupa'da değil, bizim sınırımızda yaşanıyor. O nedenle kaygılarınızda haklı olduğunuzu düşünüyorum. Açıkcası ben de gelecek için çok kaygılıyım. Kapıda büyük bir ekonomik kriz var. Sınırdaki savaş her an üstümüze sıçrayabilir. Sürekli bombalar patlıyor. 
Öte yandan burası da ailemiz, eşimiz dostumuz. O nedenle kolay bir karar değil.
Eşinizle önce bir görmeye gitseniz bir kaç günlüğüne? Belki tekrar değerlendirir. Ülke değiştirmek gibi bir kararın ortak bir karar olması lazım diye düşünüyorum. Hakkınızda hayırlısı olsun.


neli2582

Cevaplarınız için sağolun ,Belçikaya gitmek istiyorum kalıcı oturma izni alabiliriz tüm hakla sahip olacağız.Kızımın 1.sınıfına başlamasına iki yıl var.Orada kreşe gider ilkokula başlayana kadar dili öğrenir.Ben çok kapsamlı ve ileri düşünüyorum,doğru düşündüğüme inanıyorum.Ama eşimi ikna edemiyorum o yurtdışına hiç çıkmamış.Dil bilmemek,yeni ortam ,arkadaşsız kalmak vs onu ürkütüyor.Gidip denemek yapazsak dönmek seçeneği var evet ame bunlar maddiyatla alakalı.Buradaki boşaltacağız boşuna kira veremeyiz,orada ev tutulacak eşya alınacsk vs.Biz tabikide zorluk çekeceğiz ama sonuçta acrupa orası insan hakları kanunları oturmuş.Kızımın geleceği için gitmeye değer bence.


Meowwow

yurtdisinda yasiyorum ailem ile beraber. evet tasinmak vs. zor ama insan kafasina koyunca hepsinin altindan kalkiyor. her sene bir suru insan tasiniyor ailesi ile, cocuklar adapte oluyorlar kolayca ve kisa surede. genelde yeni gittiginiz memleketin kurallarini adetlerini vs ogrenmekle geciyor zaman. esiniz arkadas hemen bulur. belcikada buyuk turk nufusu var. ayrica bildigim kadari ile belcikada dil kurslari yaygin. arkadasim uzun bir sure sadece ingilizce bilerek yasadi, sonra sirketi dil kurslarinin masrafini odedi ve dili ogrendi. en azindan turkiyeye bir ucakla gelebilceginiz bir nokta. ozguranneye katiliyorum ufak bir tatil yapip olur mu olmaz mi bakabilirsiniz.  bir onerim de belcikaya tasinmis bir iki aile bulup masraflar hakkinda bilgi almak. bazi maddi gercekler kagida dokulunce daha rahat kara verebilirsiniz
mustafamami

Belçika olması iyiymiş tabii. ve kalıcı oturma izni de :) kızınız bence hemen adapte olur, dili de kolay öğrenir bence hiç endişeniz olmasın. küçükler herşeye daha kolay alışıyorlar. siz de zaten biliyorsunuz oradaki düzeni vs. belki bazı kitaplar alabilirsiniz, basit turistik rehber bile olur ilk aklıma gelen. ya da gezi programlarının Belçika bölümlerini izleyin eşiniz görsün (belki zaten yapmışsınızdır bunları aklıma ilk gelen şeyleri yazıyorum) dil bilmemek ve hiç yurtdışına çıkmamış olmak insanı geriyor, benim eşim de aynıydı. sonra roma'ya tatile gittik, tursuz filan kendi kendimize gezdik. baktı oluyor hallediyoruz, cesaretlendi. gerçekten gidip biraz kalmak iyi gelecektir, zaten dedikleri gibi çok Türk olan bir yer. tek sorun iş galiba, onu nasıl halledersiniz bilmiyorum onu yaşayanlar ya da siz daha iyi bilirsiniz. yani eşiniz mi çalışacak siz mi ilk etapta, eşiniz kursalar gidip dili öğrenir mi? eşinizin karakterini de siz bilirsiniz en ufak şeyde "sen istedin böyle oldu vs vs" size yükler mi herşeyi...    


neli2582

Mustafamami çok sağolun henüz netleştirmedik ama oturma izni için iş veya kurs şartı varmış bende çalışabilirim eşim benim haklarımdan yararlanacak evlilikten dolayı.Türk ortamına gideceğimiz için dil sorunu yaşamayacağız pek ama maaşlarda düşük olacak.Sigorta olunca belki biliyorsunuzdur daha sonra çocuk parası işsizlik maaşı vs oluyor.Biraz sıkıntı çekince rahatlarız ilerde.Sıkıntı mutlaka olacak ama sosyal güvence anlamında onlar çok ilerdeler devlet imkanları çok iyi.Hayırlısı artık yaza planlıyoruz gitmeyi.


7bitirdi

Gunesin zapti hanim evet nolmus. Erkekler yaratilirken iki beyin verildoginden daha iyi dusunurler ve kadinlardan daha iyi karar alirlar. Rica ediyorum bunu ilk defa duydugunuzu soylemeyin.


mutluannelif


neli2582 burası çok karışık ama dünyada güvenli bir yer de kalmadı. Hiç bir yerde hiçbirimizin garantisi yok. Özel okula gönderememenin ezikliğini neden yaşayasınız ki ? Bir sürü insan var çocuğunu devlet okulunda okutuyor, ezik filan da değiller. Yurt dışında ana vatanınızdan uzakta daha mı az ezik yaşayacaksınız peki ? Orda sizi en ufak terör olayı sonrası etiketlemeyecekler mi ? Zor bir karar ama bu kararınızı da eşinizle vermeniz gerekiyor. Kimse gönülsüz bir şekilde ülke değiştirmez, çok zor. Hakkınızda hayırlısı olsun. Endişenizi çok iyi anlıyorum.


arvencik

Merhaba ben Amerika da yaşıyorum bir süredir. Endişelerinizde son derece haklısınız. Eğer yapabilecekseniz kesinlikle yapın bence. Çocuğunuz çift dilli büyür iyi bir eğitim alır. Bu önemli bişiy. Ama bir de şartlar var. Birincisi kocanız işini gücünü bırakınca orada ne iş yapacak. Hayatınızı nasıl kazanacaksınız? İkincisi dil bilmiyor diyorsunuz. Peki siz biliyor musunuz? Daha önce orada yaşadımızmı ya da başka yurtdışı deneyiminiz oldumu?


Cevaplamak için Üye ol