Yedirmediğiniz Sebze-Meyveler Var mı?_

snotra soruyor: 6

17 aylığız; bakla, patlıcan, mantar, ananas tadı bilmiyoruz. Başkaca yasaklı gıdalar var mıdır? 


Özellikle mantar.. Ne zaman yedirilmeye başlanır? 

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


zeyfe

patlıcan bir kere verdim geçenlerde ama yemediler. Onlara göre yemek yoktu o an bir deneyeyim dedim ama yemediler.

Bakla vermedim, yasak olduğunu bilmiyordum. Kendim sevmem, pişirmem, aklıma gelmedi. Ciğer de öyle, kendim asla yemem  çocuklara vermek de aklıma gelmedi. Kayınpederim ver demişti birkaç kere, o zaman araştırmıştım şunu okudum vermedim.

Bamya vermedim. Özel bir nedeni yok. Yasak değilse yazın verebilirim.

Mantar hiç vermedim. Kültür mantarı alıyorum ama yine de korkuyorum. Bir de yararı var mı ki bebeklere, ben bilmiyorum varsa.

Ananas bir kere verdim sevmediler.

Kızartma ben de hiç vermek istemiyorum ama eşime söz geçiremiyorum, birkaç kere verdi 2-3 tane patates kızartması. Simit de veriyor beni dinlemiyor :(

Mısır vermedim, patates açıkçası pazarda manavda ne varsa onu alıyorum.

 


zeyfe

.


Elcino_mutluatolye

Bize doktorumuz 1 yasindan sonra sakatatlar ve soya sosu disinda hersey serbest dedi. Kivi, avokado ve ananas veriyorum. Seviyor. Mantar corbasina bayiliyor. 9 aylikken bir kez patlican yedirmistim, alerji yapti, mevsimi gelince tekrar deneyecegim. Karidesi doktorumuza sormadan verdim, cok sevdi, yalniz yakin zamanda 2 yasindan once verilmemesi gerektigini duydum, dogru mu bilmiyorum...


zeyfe

geçen gün balık yedirirken karides de vermek istedi eşim, engel oldum vermedim. Bilmiyorum ya ben biraz korkuyorum, taze dedi eşim ama güvenemedim. Bir de gerekli mi ki böyle şeyler, besleyici mi? Yoksa çeşitlilik açısından mı veriyorsunuz?


Elcino_mutluatolye

zeyfe, karides protein acisindan cok zengin... sevince de vermek istiyorum dogrusu...


maviboncukk

Bugün biz yerken oğlumda karides yemek istedi. Bİr parça verdim korkarak. Sonrasında araştırdım ki fosfor, iyot, omega 3 açısındna çok zenginmiş ve yedirilmesi gerekiyormuş 2 yaş üzerine.. 2 yaş altı alerji yapabilir belki . Haftaya tekrar alıp yedireceğim jumbo karides.
Cevaplamak için Üye ol