Düştüğünde nasıl tepki göstermeliyim

SevgiPoyraz soruyor: 6

Selam arkadaşlar,

Çocuk büyütmek gerçekten çok büyük sorumluluk daha doğrusu anne olmak. Benim oğlum 16 aylık çok güçlü bir çocuktur düşer vurur ama hiç tepki göstermem. fakat ağlıyor ise canı gerçekten açımış demektir işte o zaman ancak tepki gösteririm. Bunuda o düştüğü yeri kızarak mesela 'bak koltuk bir daha benim oğlumun canını acıtırsan çok kötü bozuşuruz derim ve oğluma sıkıca sarılırım.' Fakat  bazı pedegoglara göre bu hareket büyüdüğünde hep suçu karşıya yüklemek miş başka pedegoglara göre ise bu hareketin doğru olduğunu ve en zor anlarımda ailem benim yanımda anlamının çıkartıldığı. Bende şaşırıyorum hangisi doğru bilemiyorum. Çünkü Poyraz artık öğrendi takip ediyorum düştü ve canı acıyorsa benden tepki yada ilgi beklemeden kendisi o koltuğu kızıyor. Kendisi hallediyor.

Hangi yaklaşım doğru arkadaşlar fikirlerinize ihtiyacım var.

Şimdiden çook teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


nilaylilayla

biraz önce başka biryerde konuştum bunu:)
sabiha paktuna hocaya göre çocuk düştüğü zaman, hadi kalk birşeyin yok demek oldukça yanlışmış..hemen gidip sarılmak , biliyorum acıdı ama geçecek deyip öpmek gerekiyormuş..ama koltuğu yada objeleri dövmenin yanlış olduğunu düşünmekle beraber bilimsel yönünü bilmiyorum..takipteyim..


handanT

aglarsa gider sarılırım , ama aglamadan düştüyse hiç ellemem kendisi kalkar ,


Sinem_Beren

beren düştüğünde bir yere çarptığında (maşallah) canı çok acımamışsa ağlamaz o zamanlar hiç ilgilenmem. ağlıyorsa gerçekten gercekten canı acımıştır. giderim yanına ne oldu kızım der sarılır öperim çokta üstüne gitmem kesinlikle çarptığı yere ne kızarım ne de vururum bana çok ters gelen bir davranış...


burcaksahin

Arda düştüğünde veya çarptığında, sizlerin de dediği gibi tepkisinden acısı anlaşılıyor. Acımadıysa ilgilenmiyor pozundayım.
Az acıdıysa geçmiş olsun acıdı mı diye soruyorum ve yapmakta olduğu işe veya karıştırdığı şeylere tekrar yönlendiriyorum. Zaten hemen devam ediyor.
Gerçekten acıdıysa kucağıma alıyorum veya çömelip sarılıyorum. Kaza olduğunu, öpersem geçeceğini söylüyorum. İstediği kadar ağlıyor. Ağlaması hafiflerken, korktuysa eğer su içelim mi diye teklif ediyorum, hemen istiyor.

SPK'dan hiç haz etmediğimi belirterek, ilk defa bir fikrine katılıyorum.

Kendinizi düşünün benzer bir şey olduğunda yanımızda bizi anlayacak, derdimizi paylaşacak dostlar ararız. Çocuklarımızın da yanında onları anlayan birileri olmalı.

ÇArptığı koltuğa vurmaya gelince, fikrim şu ki: koltuk gelip oğluma çarpmadı ki
 koltuğa kızayım! Oğlum gitti koltuğa çarptı. Kazanın suçu varsa, suç oğlumundur :) Koltuğun tek suçu o anda orada olmak :)


SevgiPoyraz

Çok teşekkürler arkadaşlar koltuğa kızma olayı hariç tepkim aynen devam edeceğim anlaşılan.Buarada ben bir çalışan anneyim 6 aylıkken çalışmaya başladım evde olduğum dönemlerde SPK ni çok dinlerdim ve beğenirdim. Fakat son dönemlerde herkesden olumsuz eleştiri duyar oldum sabiha hanım için.

Kolay Gelsin.

sevgiler:)


jildando

SPK karsiti grup kuralım:) Bende hic hoslasmıyorum kendisinden.
Gercekten koltugun hic sucu yok. Birde dusunce , carpınca aslında kızılacak birsey de yok. Sadece ,o da varsa, can acısı var o kadar. benim galiba ağzıma en yapışmış şey, ne oldu dustunmu , olur oyle seyler demek.
her ikisinde de oldukca rahat davranıyorum, can acısı varsa da  anne opucugu gecirir durumu var. Kızımı bazen goruyorum, oynarken bir yerini carpıyor, kendi kendini opup aynen oynamaya devam ediyor.Cevaplamak için Üye ol