KATI GIDALARI YUTMAKTA ZORLANIYOR

meral_idil soruyor: 8

Mrb. kızım 6. ayına yeni girdi. katı gıdaları yutamıyor hala.çorbları biraz katı olsun midesi bulanıyor.meyve püresini hala veremiyorum diliyle dışarı atıyor bu normalmi acaba.kaçıncı ayda yiyebilecek kızım katı gıdaları.4. ayına girdiğinde başlamıştık ek gıdalara hala alışamadı.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ediluj

Efe kemal 2 ay sonunda alıştı,ilk başta homogen  püre alıyordu sadece,şimdi daha diri vermeye calışıyoruz,alıyor.Ama taklitçilikle alıştı sofraya sizinle oturtun sizi görsün,onun yiyebileceği şeşyleri arada pütürlü verin.Bizim oğlan bakıcısında kalmıştı bir akşam orada kalabalık yemek yenirken aldı ilk pütürlü şeyleri bizde hepberaber yemeğe çalışıyoruz artık..


nurcan_eymen_efe

morkedi öyle olmuyor malesef emmeyen bebekler erken ekgıdaya başlatılıyor.bizde 4. ayda başladık kilo alımı azdı.bizimkide hala öğürür yutamaz.edulij inde dediği gibi muhakkak sofraya oturtun biz faydasını çok gördük.mutlaka pütürlü yiyecek deneyin,bazen alıyorlar bazen almıyorlar,çok cin bu veledler:)


nurcan_eymen_efe

evet anne sütü alıpta erken gıdaya geçiren annelere bende karşıyım.ama emmiyorsa birde mamada yemek istemiyorsa (eymen gibi)ek gıdaya geçmekten başka çare kalmıyor.eymende çorbaya falan öğürebiliyordu,kendi kendisinin midesini bulandırıyor boğazında biriktiyor yediklerini,yutmuş gibi yapıyor küçük diline değince hoopp dışarı çorba:)sen istediğin kadar yedir ama zamanla alışıyor pütürlü vermeye devam et,petibör bisküvi veren duydum alışsın die,bir kaç kişinin dr. demiş verin diye,boğazında kalmaması açısından.sevdiği bir yiyeceği bulun önce elinizle biraz ezdirip,elinizle verin.biz peynir verdik çok sevdi ondan sonra alıştı yavaş yavaş.şimdi kolay kolay öğürmüyor yutmaya başladı iyice.hatta bu sabah tam bir kahvaltı yaptı,zeytin,peynir,yumurta sarısı yedi ayrı ayrı eliple verdim hep,değişik geliyor sanırım bu şekilde verince.bizde sofrada olunca oda özeniyor resmen.inş sizdede işe yara.kolay gelsin


nurcan_eymen_efe

dün eymene betibör bisküvi verdim kendi yedi,yanındada su.tavsiye ederim sıvıyla yerse tıkanmazda.meral_idil

cevaplarınız için çok tşk. ederim.sofraya bende oturtıyorum özellikle kahvaltıya.peynir veriyorum yiyor.yumurtada yiyor.ama çorba ve meyvelerde istemiyor midesini bulandırıyor.belki erkendir bilemiyorum acelede ediyor olabilirm.burda başka arkadaşların paylaşımlarını okudum o gözümü korkuttu galiba. 3-4 yaşına gelip yiyemeyenler varmış hala herşeyi blendırdan geçirmek zorunda kalıyorlarmış.inş. böle sorunlar yaşamayız. bebeği olan herkese Allah sabır versin bebek büyütmek çok zor iş.çünki onlar için okadar endişeleniyoruz ki bizden bile daha önemli hale geliyorlar hayatımızda doğal olarak.ona verdiğim emek değil kaygılarım çok yıpratıyor beni. 


selencem

Her zaman deneyin pes etmeyin ama zorlamayin sakin. Daha fena oluyor bu sefer.


meral_idil

bended ondan korkuyorum zaten.önümüzdeki hafta doktora götürecem kontrole bide ona soracam o nedicek bakalım.


ZeynepYenice

kesinlikle zorlamayın ama blendırı da asla kullanmamanızı tavsiye ederim. benim 3 yaşındaki kızımda reflü var(dı) o nedenle uzun süre blendır kullandım ve katı gıdaları bir çok akranları yerken sorunsuz kızım yiyemiyordu.
nurcan-eymen-efe'nin dediği gibi katı gıdaların yanında su takviyesi yapabilirsiniz en azından öğürmesini geçirmek için alıştırma döneminde.

 


Cevaplamak için Üye ol